Куди інвестувати мільйон, або Частина одинадцята про тролльську унцію золота і небезпеку стрибків через калюжі

Теги: фондовий ринок, нерухомість, інвестиції

Гомінка вулиця в центрі Києва. Ось-ось має розпочатися злива. Льоня Голубко квапиться від попередньої зливи скрізь величезні калюжі. Льоня стрибає через одну з них, але неправильно розраховує траєкторію і падає з головою у воду. Під калюжею виявляється відкритий люк, Льоню затягує сильний водяний вир. Він непритомніє.

(Казка для дорослих. Продовження. Попередні частини 30.03, 8.04, 14.04, 30.04, 13.05, 20.05, 26.05 , 4.06, 11.06, 23.06, 02.07)

Вогке і смердюче підземелля.

Льоня сидить весь мокрий на голому камінні. Перед ним стоїть клишоногий троль з довгим скривленим носом і гострими кігтями. На шиї в потвори золота прикраса у вигляді пентаграми. Навкруги повно горщиків, наповнених золотими монетами.

Т р о л ь. Нарешті ти попався. Стільки люків через тебе повідкривали. Усілякий люд з копійчаними прибутками як горох сипався.

Л ь о н я (відсувається від поганця). Що тобі потрібно?

Т р о л ь. Маю ділову пропозицію.

Л ь о н я. Чому тоді затягнув мене сюди, а не прийшов сам?

Т р о л ь. Не можу піти з цього місця. Я бережу всі ці скарби (тикає в горщики покрученим артритом пальцем). Ми, троллі, живемо під землею і не можемо підніматися до людей.

Л ь о н я. Давай швидше свою пропозицію і відправляй мене нагору, а то я схоплю нежить.

Т р о л ь. У тебе є те, що мене цікавить. А в мене є скарби. Давай домовлятися.

Л ь о н я. Що тебе цікавить?

Т р о л ь. Той мільйон у валізі, який ти тримаєш під матрацом.

Л ь о н я. Мій мільйон в обмін на твої бляшанки?!

Т р о л ь (ображається). Не бляшанки, а дорогоцінні монети вищої проби. Срібні – 900 або 925, золоті 900 або 999, платина і паладій – лише 999. Ось що таке вища проба!

Л ь о н я. А в тебе які?

Т р о л ь. Всіх видів. Є й пам’ятні, є й інвестиційні. Є заморські іноземні, є емітовані в Україні. Вибирай!

Л ь о н я. В чому різниця?

Т р о л ь (в сторону). Невіглас з мільйоном у валізі! (До Льоні) Слухай вже. Інвестиційні монети штампуються мільйонними тиражами і ніякої цінності, крім золота, що міститься в них, не мають. Головна їхня перевага в тому, що вони не обкладаються ПДВ. А ось пам’ятні – інша справа. Подивись он там в горщику біля тебе. Такі випускаються обмеженим тиражем, від 100 до 10 000 штук максимум. Чим старіша така монета, тим вартість її вища. До цінності металу, з якого вона виготовлена, додається цінність нумізматична, культурна, мистецька. В мене є дуже рідкісні монети. Вони дорогі. Деякі з них навіть з родію…

Л ь о н я. Хочеш підсунути мені кілька «пам’ятних» монеток і переконати, що вони мають культурну цінність?

Т р о л ь. Я просто пропоную. Наприклад, для інвесторів-початківців кращим варіантом є покупка не пам’ятних, а інвестиційних монет. У їхній вартості більше 90% припадає на вартість дорогоцінного металу.

Л ь о н я. Тобто монети і є об’єктом інвестування?

Т р о л ь. Дійшло нарешті.

Л ь о н я. Ти говориш тільки про золоті монети, а згадував і паладій, і платину.

Т р о л ь. Такі монети вже давно не випускали. По руках гуляють залишки. Цивілізованого монетного ринку в Україні немає. З одного боку, нам, троллям, це на руку. Чим менше законів, що регулюють нашу діяльність, тим ширше поле для маневру. З іншої сторони, до нас немає притоку масового інвестора. Просто бояться. Ось і ти боїшся.

Л ь о н я. Я не боюсь. Я звик радитися зі своїм інвестиційним консультантом.

Т р о л ь. Що тут радитися! Купуй і все! Радиться він. Місця монета багато не займає, можеш її в гаманець покласти! Головне – люби її, не дряпай, не просвердлюй дірочки, не гризи. Інакше в тебе її ніхто потім не викупить. Ще краще тримати її в маленькому пластмасовому контейнері. Я продам тобі його за окрему плату.

Л ь о н я. Чому я маю інвестувати саме в твої монети?

Т р о л ь. Як дитина! У вас же там, нагорі, суцільна політична та економічна нестабільність. Долар і євро обезцінюються на очах. Вартість «жовтого металу» в такі часи зростає. Ти що, не зрозумів, що кризи трапляються перманентно. Скільки ж можна втрачати від знецінення паперових грошей та інших активів? Золото –воно вічне. Perpetum mobile. Його цінність трішечки впаде, коли замість кризи настане тимчасове ефемерне благодєнствіє. Памятай, це ненадовго. І монетки дочекаються свого часу… Між іншим, золото є рятувальною соломинкою тоді, коли обвалюється фондовий ринок. Просідає долар – росте моє золото!!!

Л ь о н я. Божевільний.

Т р о л ь. Зовсім ні. Я хоч і сиджу під землею, але маю швидкісний Інтернет і тримаю зв’язок з найкращими банківськими аналітиками. Вони пророкують сильне подорожчання золота до кінця року. Якщо їм вірити, то ціна стрибне до 1500 доларів за тройську унцію.

Л ь о н я. Тролльську унцію?

Т р о л ь (роздратовано). В одній тройській унції міститься 31,1 грами чистого золота… Щоб ти знав, інвестиційні монети важать мінімум унцію. Сьогодні ціна унції складає 1200 доларів. Місяць тому, в червні, був зафіксований історичний максимум ціни на золото – аж 1266 зелених! Щоправда, нас, троллів, не проведеш. Я добре пам’ятаю січень 1980-го. Тоді ціна за унцію хоч і складала 850 доларів, але ж не можна порівнювати той долар з нинішнім. Ті 850 означали сьогоднішні 2400! Так що в мого золота є ще майже двократний запас зростання ціни до реального історичного максимуму.

Л ь о н я. Оце сидиш тут, в сирості, і чекаєш…

Т р о л ь. А що? Воно собі в горщиках каші не просить. А я – багатію. Мої аналітики взагалі пророкують скажений підйом ціни за унцію – і до 2000, а деякі оптимісти - до 7500. Ти зваж, за останні п’ять років золото мало середньорічні темпи зростання 23%! Яка валюта світу дасть тобі такі прибутки?

Л ь о н я. А срібло?

Т р о л ь (запалює факел, освітлює приміщення, повне різнокаліберних горщиків). В мене й срібла вистачить. Срібло тримається на другому місці за привабливістю вкладень. Середньорічний прибуток по ньому за останні п’ять років відстає лише на 1%. А 22% приріст ціни щороку - непоганий куш, погодься!

Л ь о н я. Цікаво. Але я все одно маю порадитись щодо такої інвестиції.

Т р о л ь. Знов за рибу гроші! У нас тут купа радників, не відходячи від каси! Зараз покличу тобі нашого шанованого консультанта Лепрікорна.

Л е п р і к о р н (заходить до приміщення, кланяється, такий самий потворний, як і Троль). Чим можу бути корисний?

Т р о л ь. У нас є дорогий клієнт. Задумується про інвестиції в монети. Дай йому консультацію.

Л е п р і к о р н. Радий прислужитися (знову кланяється). Перше – тираж монети. Чим він менший, тим більше сподівань на подальше подорожчання. Для України невеликим вважається тираж по сріблу до 5 тисяч штук, а по золоту – до 3 тисяч.

Т р о л ь. Далі.

Л е п р і к о р н. Друге – якість монети. Вони бувають трьох типів. Перший, найпоширеніший – це монети, які випускаються в обіг. Другий – це монети, які ніколи не були в обігу. І третій – найніжніші монети. Їхня поверхня ідеально дзеркальна, вони називаються “proof”. Пошкодити таку поверхню означає знищити монету…

Т р о л ь. Не треба так детально.

Л е п р і к о р н. Третє – це тематика монети. Чим вона цікавіша – подія, зображена на ній особистість – тим вищою є її цінність…

Т р о л ь. В темпі давай.

Л е п р і к о р н. Четверте – вага монети. Якщо монета важить менше унції, то вона, швидше за все – просто сувенір. Щоправда, якщо мова про пам’ятну монету, то від «правила ваги» можуть бути й відступи… П’яте – умови зберігання. Про них треба подбати заздалегідь. Носити в гаманці – небезпечно….

Т р о л ь. Та завершуй вже, зануда.

Л е п р і к о р н. Золоті монети зберігаються краще, срібні – швидше втрачають товарний вигляд. До кожної монети має бути безкоштовний пластиковий контейнер…

Т р о л ь. Ну прямо-таки безкоштовний!

Л е п р і к о р н. Так. І з нього краще монету не виймати. Якщо вже вийняли, то тримати слід за ребро. І бажано робити це в рукавичках. Зіпсувати монету дуже легко, а потім її вже не один банк не візьме…

Т р о л ь (виштовхує Лепрікорна). Ну добре вже, досить, йди собі.

Л ь о н я (вдивляється в темряву підземелля). А що це в тебе там за цеглинки під стінкою? Мерехтять наче…

Т р о л ь. Мерехтять, надихають, манять… Злиточки мої, золоті. Але це – для накопичення вже справжніх капіталів… Злитками опікується Старший Троль. Я до них навіть торкатися не маю права.

Л ь о н я. То давай клич його. І поки я переговорю з твоїм шефом, налий щось, аби зігрітися, бо я геть змерз.

(Продовження в наступному пості)

За матеріалами KINTO

 

RedTram Україна