Куди інвестувати мільйон, або Частина сьома про Голубко-Palace на проклятій землі

Сергій Оксаніч (45) 04 Червень'10

Теги: фондовий ринок, нерухомість, інвестиції

Чисте поле.Посеред поля в жирній вогкій землі стоїть чорний джип. Над полем кружляють зграї гайвороння. За кермом сидить помічник народного депутата Упиренко, на пасажирському сидінні спереду Льоня Голубко. Упиренко демонструє Льоні угіддя, вдає захоплення.

(Казка для дорослих. Продовження. Попередні частини 30.03, 8.04, 14.04, 30.04, 13.05, 20.05,26.05)

 У п и р е н к о. Вже через п’ять років тут реально буде містечко для vip-персон, зведене за всіма європейськими стандартами. Тільки уявіть: дипломати, чиновники вищих рангів, зірки шоу-бізнесу; котеджі під черепичними дахами, уквітчані веранди, широкі вулиці, зариблене озеро. Ці десять гектарів мій шеф віддає практично задарма. До кризи ціна сотки сягала десяти тисяч доларів. Зараз – лише тисяча. Місце казкове – самі бачите, а ціна питання – тільки один мільйон. Шеф навіть буде просити вас продати йому перші п’ять будинків – хоче презентувати якимось своїм «нужникам»… З свого боку він пропонує кредит на супер-умовах. Лише під 5% річних у валюті. На п’ять років! Ці кошти дозволять створити всю необхідну модернову інфраструктуру. Народ хапатиме котеджі, як гарячі пиріжки. Ви відразу статусно піднімаєтесь – тусовка ж в натурі не проста! А кредит віддасте і не помітите. І десятої частини прибутку вистачить на будівництво в самому центрі власного маєтку: з білими колонами, блискучою покрівлею. Назва - Голубко-Palace. Стоятиме красивий, як церква в свято! Можемо посприяти й в отриманні власного прапору та гербу – це питання вирішимо на високому рівні… Підіть, погуляйте, відчуте смак майбутніх прибутків…

Льоня виходить з машини, місить ногами землю. Його думки щодо майбутньої інвестиції раптово перериваються. Прямо з неба на плече йому плюхається Філя.

Л ь о н я. Тьху, де ти взявся?

Ф і л я. Набридло тебе вишукувати по всіх усюдах та рятувати від халеп, до яких ти маєш вдачу потрапляти.

Л ь о н я. Яка ще халепа? Я збираюся придбати цю землю.

Ф і л я. Ти забув, що я вмію читати думки. Коли почув про Голубко-Palace, то зрозумів, що тебе треба виручати.

Л ь о н я. Що знову? Ти якось занадто довго думаєш над об’єктом інвестування. А мій мільйон тим часом лежить під матрацом! Це при тому, що гроші повинні працювати. Чиї слова? Твої ж!

Ф і л я. Послухай уважно. Інвестування «в землю» - дуже складна річ. Ти ж не хочеш, аби через незнання нюансів справи твоє інвестування перетворилося на закопування коштів у землю. Є питання геологічні, екологічні, правові, маркетингові. І це далеко не весь перелік.

Л ь о н я. Ну давай уже про свої нюанси…

Ф і л я. Незалежно від того, велика ділянка або маленька, перед її придбанням слід зробити інженерно-геологічні розробки. Ти маєш отримати точні дані про властивості ґрунту, характер його напластування, визначити рівень залягання та хімічний склад підземних вод, а також переконатися, що на ділянці немає небезпечних фізико-геологічних процесів. Наприклад, під нами може бути карст – порода вимивається підземною річкою. Родючість на такому ґрунті може бути фантастична, але все, що ти тут набудуєш, почне незабаром просідати і разом з Голубко-Palace незабаром провалитися під землю. Наділ може бути схильним до утворення урвищ, боліт. Не знаючи цих і подібних деталей, ти обов’язково помилишся в розмірі інвестиції (через кожну проблемну ділянку проект дорожчає), а також неправильно визначиш, які саме будівельні технології потрібно використовувати – для фундаментів, для стін…

Л ь о н я. Власником цієї землі є поважна людина, народний депутат Верховної Ради. Його помічник сказав, що…

Ф і л я. А він сказав, що за два кілометри звідси стоять хати селян, геть потріскані, перекошені, шифер на них «поїхав» наліво? Ґрунтові води там останніми роками піднялися і тепер залягають дуже близько. Підвали майже завжди залиті водою, стінами повзе грибок і пліснява. Під час морозів землю під будинками так спучує, що фундаменти грають… Це на північ. На південь - під щільним піском залягає торф’яник… Взагалі ґрунт у цій місцевості неоднорідний, а тому одні будівлі стоятимуть, якщо пощастить, інші – просядуть. Усадка може трапитися і по центру однієї будівлі. Ремонтувати такі споруди – сізіфова праця. Продати – практично нереально. Ну, хіба що оптом – таким «обізнаним» інвесторам, як ти.

Л ь о н я (насупившись). Звідки я знав?

Ф і л я. Існує безліч компаній, які проводять передпроекті дослідження. Зазвичай, висновки вони надають уже через один-два тижні. Я забув тобі сказати. Ґрунт у цій місцині має дуже погану фільтрацію. Це означає, що коли ти відносно очищені каналізаційні стоки пускатимеш у землю, вона відригуватиме тобі залишки твоєї ж життєдіяльності. Почнеться заболочування території відходами. Незабаром Голубко-Palace уславиться тим, що навколо нього стоятиме характерний сморід…

Л ь о н я. Припини, мене зараз знудить.

Ф і л я (замислено). І взагалі, місце ти знайшов прокляте.

Л ь о н я. Тобто?

Ф і л я. Під час війни тут були криваві затяжні бої. Тисячі тіл ховати не було кому, а тому розкладалися вони просто неба. Жахлива картина: сморід, хвороби, що їх розносили гризуни. Ми стоїмо, по суті, на кістках. І вода цієї землі просякнута всім тим, що залишилося від тисяч тіл. Ти чув що-небудь про геопатогенні зони? Неупокоєні душі блукають скрізь… Після війни тут був колгосп, потім фермерське господарство. Всі вони потерпали від злиднів. Але загидити територію встигли – влаштували скотомогильник. І люди тут завжди страждали від дивних хвороб та передчасних смертей… А те, що ти потрапив у цю місцину, - не простий збіг обставин. Відьмацьке кодло заманило!

Л ь о н я. Ти в своєму амплуа! Сам істота потойбічна, і тому скрізь приплітаєш містику! Хворіють тут усі, помирають! Прямо полтергейст на десяти гектарах! Якщо це правда, то повинно бути якесь тривіальне пояснення.

Ф і л я. Пояснення? Будь ласка. Його може дати екологічна оцінка. Трохи більше ніж за два тижні спеціалісти з різних галузей протестують і воду, і ґрунт, і повітря. Після діяльності колгоспників і фермерів, про яких я уже згадував, відновлення екобалансу потребує великих інвестицій. Зовсім неподалік звідси захоронення промислових відходів та побутового сміття. Місцева влада навіть не має коштів, аби обмежити доступ на цю територію сторонніх осіб. А бажаючих скидати туди постійно якусь отруту – чимало. Не зайве було б там поміряти рівень радіації… А якби ти покрутив головою, то побачив, що повз край території, на яку ти наклав оком, проходять лінії високовольтних передач. Хто купить біля них котеджі? Хто захоче потім мучитись головними болями, відчувати коливання артеріального тиску, зниження імунітету? А в дітей може дійти і до лейкемії!..

Л ь о н я. Може, поїхали звідси?

Ф і л я. Нарешті ти зрозумів. Інвестиція??? Яким чином ти збираєшся її окупити? Жадібність…Голубко-Palace…герб, прапор…

Л ь о н я. От скажи, а залишилося на Київщині чисте місце для людей?

Ф і л я. На Обухівському напрямі – Підгірці з полігоном побутових відходів, Трипільська ТЕС щороку викидає до 100 тисяч тонн шкідливих речовин, в Жулянах аеропорт, у Вишневому промислові підприємства, біля Крюківщини полігон твердих побутових відходів, Вишгород та Ірпінь на півдорозі до Чорнобиля, в Бориспільському напрямі аеропорт, сміттєспалювальний завод, Бортницька станція аерації…

Ідуть полем. Раптом натикаються на великий камінь, на якому вибиті слова: «Направо підеш – на смітник потрапиш, наліво підеш – в болото вступиш, прямо підеш – інвестицію втратиш». Льоня чухає потилицю…

(Продовження в наступному блозі)

За матеріалами KINTO

RedTram Україна