Куди інвестувати мільйон, або частина п’ята про небезпеки гри в компанії з Нечистим

Сергій Оксаніч (45) 20 Травень'10

Теги: депозит, інвестування, нерухомість

Відьмацьке кодло. Заміський будинок за високим муром. В камінній залі сидять Великий Магістр (головний відьмак), Дід на інвалідному візочку (брат Великого Магістра), Білявка модельної зовнішності, вчорашній Маклер, Косоока Відьма і ще кілька казкових потвор. Всі злі та хижі.

(Казка для дорослих. Продовження. Попередні частини 30.03, 8.04, 14.04, 30.04, 13.05)

В е л и к и й М а г і с т р. Ми зробили перші вдалі кроки по обробці мільйонера Льоні Голубка. Та якось навдивовиж швидко він почав опановувати науку інвестування і в останній момент вислизнув. Підозрюю, що тут не обійшлося без порад совеняти Філі. Треба перевірити. Але як би там не було, ми зіграємо на випередження. На досягнутому не зупинимося! В нашій роботі з’явиться масштабність.

Д і д на в і з о ч к у. Нам головне, щоб цей Філя не вдався до масового консультування інвесторів. А то без роботи залишимося…

В е л и к и й М а г і с т р. Для більшого розмаху ми інституціоналізуємо наші зусилля. Так виглядатиме більш солідно. Такий підхід дозволить залучити не лише мільйон цього «підматрацника», а й, наче мед, притягне до нас тисячі подібних бажаючих збагатитися.

Д і д на в і з о ч к у. Брате, не тягни. Ближче до справи!

В е л и к и й М а г і с т р (жестом дає команду Білявці, і та роздає всім присутнім презентаційні папери). Ми продаватимемо не конкретне житло, яке має тисячі нюансів і може сподобатись або ні. Ми створимо інвестиційний фонд. Його мета – залучення інвестицій в проекти житлової та комерційної нерухомості. Криза в країні грає на нашому боці: банки ще не можуть повернути собі статус стабільних фінансових установ. А ми запропонуємо альтернативний депозитам механізм розміщення вільних коштів.

К о с о о к а В і д ь м а. Поки я не бачу ніякого шахрайства.

В е л и к и й М а г і с т р. І це добре. Чим пізніше наші клієнти зрозуміють, в чому саме криється шахрайство, тим більше ми матимемо часу для маневру. Клієнта треба впевнити, що кошти, які він принесе до фонду, будуть проінвестовані в недобудовані об’єкти нерухомості. Самі знаєте: таких довгобудів по країні хоч греблю гати. Ми начебто будемо скуповувати за безцінь недобудовану нерухомість, проводити необхідні роботи, в перспективі – здаватимемо в експлуатацію… Насправді - це блеф у різдвяній обгортці. Клієнт ніколи не дізнається реальної вартості квадратних метрів. Ми пропонуватимемо метри набагато дешевше, ніж інші, справжні продавці. І через свою природну жадібність люди скуповуватимуть її в нас – масово, з ажіотажем. За свої кревні вони отримуватимуть папірець – сертифікат – про те, що є власниками десяти, двадцяти, або скільки там зможуть купити собі квадратних метрів. Справді, під час кризи вартість нерухомості впала і досягла дна. В своїй інформаційній кампанії ми будемо переконувати, що від цього дна вже можна відштовхнутися й незабаром отримати колосальні прибутки, як в грошовому еквіваленті, так і в квадратних метрах.

М а к л е р. Конгеніально! Інвесторам пообіцяємо трикратний прибуток вже наступного року!

К о с о о к а В і д ь м а. А якщо вони забажають подивитися, як просувається добудова заморожених об’єктів?

Б і л я в к а. Наші віртуальні об’єкти переважною мірою «знаходяться» не в столиці, а на периферії, тому щодня контролювати їх буде важко. Довгобуди на заході України ми «продаватимемо» виключно столичанам та східнякам, а мешканцям західних областей, відповідно, - об’єкти з інших, віддалених регіонів. Сертифікат буде видаватися на абстрактні метри, а не на конкретні в якомусь певному будинку. Ми надрукуємо кольорові буклети з фотографіями десятка об’єктів. Крім того, створимо інтернет-сайт, на якому «кролики» побачать активне будівництво через встановлені веб-камери: працюють крани, підвозяться будматеріали!.. Насправді, це будуть записані відеоролики. Ну, звісно, гучні рекламні та піар-кампанії – хто ж заощаджує на журналістах.

М а к л е р. І головна контора в найдорожчому офісному центрі! І гарячу лінію для клієнтів цілодобово! Яскраві борди по всьому місту!

В е л и к и й М а г і с т р. Так-так, всі ознаки солідної організації. Кожен інвестор має думати, що, начебто, отримує надійного інвестиційного партнера, міноритарну частку в девелоперському бізнесі, можливість інвестувати в доходні проекти нерухомості, високоліквідні акції фонду, чітку і прозору схему інвестування… От тільки треба залучити якихось авторитетів, які першими куплять наші сертифікати. Наприклад, відомого актора чи спортсмена. Щойно він потрясе перед телекамерами своїм новопридбаним сертифікатом, льоні голубки полинуть до нас, як птахи у вирій.

Д і д на в і з о ч к у. Супер-зірка вітчизняного кіно актор Бенціон Миска! Я домовлюся з ним, йому саме треба гроші на проведення чергового фестивалю.

К о с о о к а В і д ь м а. А ще нам необхідно налагодити мережу агентів, які продаватимуть сертифікати фонду. Надрукуємо їм стоси кольорових папірців – буклетиків…

Б і л я в к а. І проценти пообіцяємо солідні за кожного «кролика».

В е л и к и й М а г і с т р. Думаю, відсотків вісім…

Д і д на в і з о ч к у. Та чо’ти жмешся?! Давай пропонувати одразу п’ятнадцять!…

Квартира Льоні Голубка.

Філя і Льоня сидять на кухні і дивляться на зліт відьмацького кодла в своєму телевізорі. Філя натискає пульт, і картинка на екрані гасне.

Ф і л я. Ну що – переконався? В їхньому новому офісі тебе б зустрічали хлібом-сіллю. Саме так виникає злочинний капітал. Тепер ти бачиш, що відьмацькі цінні папери не дають інвесторам жодного шансу придбати повноцінну нерухомість.

Л ь о н я. Це жахливо. Відьмаки відкрили сезон полювання!

Ф і л я. Наївний. На таких, як ти, сезон полювання ніколи не закривався.

Л ь о н я. Отже, про нерухомість, як об’єкт інвестування, слід забути назавжди?

Ф і л я. Зовсім не так. Відьмаки просто спотворили під себе досить непогану ідею. Насправді, в світі вже більше століття працюють REITs – Real Estate Investment Trusts. Їхня батьківщина – США. Це компанії, що мають у своїй власності нерухомість та працюють з потоками платежів від неї. Найчастіше вони використовують комерційну нерухомість, від оренди якої отримують стабільний прибуток. Деякі REITs фінансують будівництва, здійснюють операції купівлі-продажу. Все це працює в цивілізованих країнах! REITs виступають у ролі колективних інвесторів, акумулюючи кошти інвесторів невеликих, які бажають заробляти на нерухомості. Їм дозволено володіти та управляти нерухомістю, займатися девелопментом. Робота таких компаній надзвичайно прозора, а система обмежень і контролів досконала. Наприклад, в тих же США навіть авторитетом актора Майкла Дугласа нікого не здивуєш. Фонд повинен мати не менше ста пайщиків. А на виплати дивідендів має спрямовуватися не менше 90% прибутків. Інвестору, який володіє порівняно невеликим капіталом, пропонується стати співвласником великого об’єкта нерухомості – скажімо, офісного центру. Якщо проект вдалий, то інвестор отримує прибуток у вигляді постійних дивідендів, що включають у себе орендну плату та інвестиційний прибуток від зростання вартості такої нерухомості. Інвестиції до таких фондів за останні двадцять років зросли в світі майже в 70 разів. Деякі знавці переконують, що REITs здатні забезпечити найоптимальніше співвідношення ризиків та доходності.

Л ь о н я. А ризики які?

Ф і л я. Інвестиційні фонди не мають права гарантувати інвесторам ніякого прибутку. Інвестиція може виявитися невдалою, цінні папери впасти в ціні. Це гра…

Л ь о н я. Але в нашій країні така гра є апріорі нечесною?

Ф і л я. Якщо граєш в компанії нечистої сили, то так…

(Продовження в наступному блозі)

За матеріалами KINTO

RedTram Україна