Куди інвестувати мільйон, або частина четверта про випаровування ртуті і завдатку

Сергій Оксаніч (45) 13 Травень'10

Теги: нерухомість, інвестування

Квартира Льоні Голубка. Вечір. Набундючений Філя сидить на підвіконні. Льоня п’є чай. На столі перед ним лежить газета з оголошеннями про продаж нерухомості та книжка «Як стати інвестором».

(Казка для дорослих. Продовження. Попередні частини 30.03, 8.04, 14.04, 30.04)

Ф і л я. Чому не дочекався мене?

Л ь о н я. Звідки я знав, куди ти подівся. Я взагалі на ранок вже думав, що ти – це примара у вигляді птаха, що розпатякує про відьом та інвестиції.

Ф і л я. Сови вдень сплять. А я не просто спав. Я думав, як тобі найбільш оптимально вкласти свій мільйон.

Л ь о н я. Без тебе придумано (трясе в повітрі газетою з оголошеннями).

Ф і л я. Знаю я про твої походеньки.

Л ь о н я. Звідки?

Ф і л я. Вмію бачити крізь простір і час, а також читати думки.

Л ь о н я. Ну, тоді розкажи мені, скільки прибутків принесуть мені інвестиції в нерухомість?

Ф і л я. Змушений засмутити. Твої необачні дії призвели до помилок. Якщо їх вчасно не виправити, станеться непоправне. Ти можеш втратити все, що планував вкласти.

Л ь о н я (суворо). Поясни.

Ф і л я. Добре. Ось перша адреса, за якою ти пішов (Філя натискає крилом пульт телевізора, і Льоня бачить на екрані нещодавні події). Охайний будинок, чемний господар. Він розповів, що йому терміново потрібні гроші, а тому ціна на квартиру низька? Запам’ятай: з дешевої рибки виходить дуже погана юшка. Ти довідався хоч щось про господаря? Ти поговорив з сусідами, двірником? Ні. Насправді, ти вже приблизно п’ятидесятий покупець. Дивись уважно.

Льоня дивиться на екран і бачить себе біля будинку першого продавця. До нього підходить чоловік середніх років і розповідає, що в квартирі чемного господаря колись було розбито велику колбу з ртуттю. Виклик санслужб та ремонт ніяких результатів не дали, отрута продовжує випаровуватись. Жити в такому помешканні небезпечно – через рік можна опинитися на цвинтарі.

Л ь о н я (обурено). Він не сказав про ртуть!

Ф і л я. Ні, брехня. Розраховано на те, що в день укладання угоди ти дізнаєшся про ртуть начебто від випадкового сусіда і сам відмовишся від купівлі. Тоді твій завдаток пропаде.

Л ь о н я. Але тепер я знаю правду. І не буду відмовлятися.

Ф і л я (зітхає). Шахраї ніколи не випускають з рук того, що видурили з клієнта. Тим більше, за зрив угоди з вини господаря житла останній має заплатити тобі завдаток у подвійному розмірі. Тепер ти почнеш регулярно навідуватись до господаря, і тоді шахрай просто зникне. Та й ти…навіть не взяв з нього розписки!

Л ь о н я. Так, він здався мені таким порядним…

Ф і л я. Повернемося до твоїх інших спроб стати інвестором у нерухомість.

Л ь о н я. Дідусь на інвалідному візочку?

Ф і л я. Цей дідусь – двоюрідний брат Великого Магістра, головного мольфара, який володіє всіма ворожбитськими техніками. Дідусь «обслуговує» з десяток квартир. Його показують покупцям замість інших дідусів - немічних, непрактичних, таких, що проживають на житлоплощах своїх нечесних родичів. Ті старенькі вже у маразмі і навряд чи навіть змогли б з тобою зв’язно поговорити. Ось дивись.

Льоня знову бачить «репортаж» про самого себе в телевізорі. Знайома йому білявка вивозить дідуся на візочку з квартири і передає його своєму спільнику одразу після того, як Льоня, віддавши завдаток, йде геть.

Л ь о н я. То дід - не власник квартири?

Ф і л я. А ти взяв у діда оригінали документів на квартиру – договір купівлі-продажу, свідоцтво про приватизацію, наслідування чи дарчу? Ні. А можливо, це житло власник придбав у шлюбі, тоді потрібна нотаріально посвідчена згода на продаж другого подружжя. А раптом у квартирі зареєстровані неповнолітні – тоді не обійтися без згоди опікунської ради. Навіть якщо в цій квартирі не зареєстровано нікого – то й про це треба було отримати довідку від продавця. І мати на увазі, що папірець чинний лише сім днів.

Л ь о н я. Розкажи, в чому сенс цієї шахрайської схеми?

Ф і л я. В тому, що всі угоди з інвалідом після інсульту (а білява «онучка» надасть судді довідку про те, що дід переніс три інсульти) можна визнати нікчемними. Перед тим, як «свій» нотаріус прийде посвідчити угоду, тобі буде запропоновано втекти від високих податків на купівлю-продаж квартири, ти погодишся. Вартість квартири буде суттєво занижена в офіційних паперах. І саме коли угоду буде підписано, з’явиться «онучка», яка подасть на тебе до суду за те, що ти ошукав її хворого діда. Навіть якщо дідусь не був оголошений раніше неповносправним, суддя, побачивши довідки про три інсульти (ураження центральної нервової системи, неадекватність і таке інше), визнає угоду нікчемною. Тобто «онучка» має повернути тобі гроші, а ти – право власності на квартиру дідуся. Але гроші вона тобі поверне не всі, а лише в сумі, зазначеній в офіційній угоді. Те, що ти заплатив зверху, приховавши від оподаткування, залишиться в шахраїв.

Л ь о н я. Що робити? Вказати в угоді реальну суму?

Ф і л я. Судова тяжба неминуча, і витрати на неї – коштів, нервів – можуть виявитися зависокими. Краще втратити завдаток. І ніколи більше не зв’язуватись з продавцями квартир, що перебувають у хворобливому стані. Твоя помилка в тому, що ти надто швидко спокусився на невисоку ціну, не навівши довідок про продавців. Житло - дуже складний об’єкт для інвестицій, надто багато неоднозначного може ховатися під легендою, яку розповідає власник.

Л ь о н я (тре скроні). Ну а третя адреса?

Ф і л я. Ну тут ти просто повівся на мистецтво умовлянь маклера та його маленькі хитрощі. Він теж з відьомської команди, між іншим. Ти не зрозумів, чому тобі довелося чекати так довго під під’їздом? Усе було підлаштовано. Маклер тягнув час, доки надворі стане темно, і ти не побачиш з вікон квартири пейзажу у вигляді сміттєспалювального заводу. Велика чорна труба, що цілодобово вивергає чорний дим. Відповідно – забруднена екологія в кількох районах, що потрапляють під розу вітрів. Крім того, півроку тому сусіди-алкоголіки поверхом вище підпалили свою квартиру, а еменесники все залили водою, гасячи пожежу. В квартирі, за яку ти віддав завдаток, плавало все, сирість та грибок досі сидять у перекриттях та під штукатуркою. Електропроводку було зроблено заново – вона прокладена прямо під поклеєними нашвидку дешевими шпалерами і не витримує великої напруги… Може, думаєш, сусіди-алкоголіки кудись зникли? Їхні збіговиська регулярно чує весь під’їзд, а недопалки, які вони кидають з балкону, падають прямісінько на твій… Але це ще не все.

Л ь о н я. Прошу, досить. Я вже стомився це слухати. Що робити?

Ф і л я. Відмовлятись, втрачати завдаток. А наступного разу слухати мої поради. Я ж продовжую думати над планом твого майбутнього інвестування…

Чепурненький будинок в старому центрі міста.

Льоня Голубко підходить до під’їзду, бурмочучи собі під ніс.

Л ь о н я. Не може такого бути, ця сова все набрехала…

До Льоні підходить чоловік з сигаретою.

К у р е ц ь. Запальнички не буде?

Л ь о н я. Не курю. А ви тут мешкаєте?

К у р е ц ь. Так, абориген. А що?

Л ь о н я. А я тут вирішив квартиру купити.

К у р е ц ь. Часом не на третьому поверсі?

Л ь о н я. Так.

К у р е ц ь. Так це ж квартира заражена ртуттю! Хіба не чули?.. (продовжує гаряче розповідати).

Льоня не слухає. Махнувши рукою, іде геть.

(Продовження в наступному блозі)

За матеріалами KINTO

RedTram Україна