Думки посеред тижня: розвиток кризи за сценарієм дефолту чи дефолт дефолтних сценаріїв

Євген Пенцак (191) 16 Квітень'09

Теги: банківська система, Євген Пенцак, криза, дефолт, валютний ринок, МВФ, ринок

Фінансові аналітики будують прогнози розвитку виникаючих економік на наступні два роки. Головні претенденти на суверенний дефолт залишаються тими самими, лише змінюється їх порядок у рейтингу найненадійніших. У останній рейтинг Україна не увійшла взагалі.

Фінансове моделювання передбачає ґрунтовний економетричний (економетрика – наука про вимірювання та прогнозування економічних показників) аналіз макроекономічних тенденцій. Відомо, що для цього потрібна достатньо велика вибірка країн, достовірні макроекономічні дані та надійна модель прогнозування.

Коли глянути огляд банку HSBC стосовно виникаючих економік (emerging economies) у грудні 2008 р., то Україна мала там найвищий прогнозний рівень дефолту, а зараз у квітні 2009 р. вона не увійшла у список країн, що аналізуються з точки зору ризику банкрутства, взагалі. Невже на нас вже не звертають уваги, як на світового лідера у транспортуванні газу, чи просто не знайшли достовірних даних? Не знаю.

 

 

Проте предикативність результатів таких досліджень викликає великі сумніви, особливо щодо моделі, яка будує скоринговий бал ( у таблиці - overall risk ranking, higher score implies higher risk означає, що більшим є цей бал – тим більшим є ризик дефолту відповідної країни). Проте на яких вибірках калібрувалася (знаходились її параметри) ця модель? На переддефолтних станах країн Латинської Америки чи країн Близького Сходу? Чи адекватно їх використовувати зараз під час світової фінансової кризи? Легко критикувати кожен підхід, але що робити коли відбувається перебудова світових трендів та парадигм? Потрібні експертні оцінки, вироблення майбутніх сценаріїв розвитку країни, шляхом залучення аналітиків, топ менеджерів та власників бізнесу у різних галузях української промисловості. І такі методи є дієвими. Наприклад, у грудні 2008 р. у Києво-Могилянській Бізнес Школі були опитані топ-менеджери та власники бізнесу стосовно курсу долара на кінець квітня 2009 р. Було отримано наступний результат: очікуваний прогноз курсу долара - діапазон 7,20-8,60 грн. за долар (див. Порада Євгена Пенцака: продаємо золото!). Тобто ми бачимо ефективність такого методу прогнозування.

Для того щоб зробити ґрунтовніший аналіз розвитку майбутніх подій в українському бізнесі, я вирішив провести опитування представників українського бізнесу під час недавнього круглого столу в KMBS, присвяченого обговоренню методів ефективного раціонального управління в епоху кризи. Учасники круглого столу, серед яких було багато представників великого українського бізнесу, відповіли на наступні запитання:

 1. Чи буде надано другий транш кредиту МВФ?
 2. Чи відбудуться вибори президента України у жовтні 2009 р.?
 3. Чи почнуться масові протести населення до виборів президента України?
 4. Яка найбільш ймовірна кандидатура на посаду президента: а) Тимошенко; б) Янукович; в) Яценюк; г) Гриценко ?
 5. Чи відбудуться дострокові вибори до Верховної Ради?
 6. Чи відбудеться переформатування коаліції у Верховній Раді найближчим часом?
 7. Чи допускаєте Ви можливість еміграції за кордон?
 8. Чи відбудеться дефолт України а) до вересня 2009 р.; б) до кінця грудня 2009 р.; в) не відбудеться.
 9. Який курс долара Ви очікуєте на: а) липень; б) жовтень?
 10. Як довго продовжиться падіння нерухомості в Україні? Вкажіть дату.
 11. Коли відновиться ріст нерухомості в Україні? Вкажіть дату.
 12. Чи відбудеться рекапіталізація українських банків?
 13. Якщо відбудеться, то cкількох?
 14. Який процент українських банків збанкрутує?
 15. Які п’ять українських банків Ви вважаєте найнадійнішими?
 16. Чи вірите Ви у перспективи української економіки?
 17. Які три галузі української економіки Ви вважаєте найперспективнішими у 2009-2010 рр.?
 18. Назвіть три конкурентні переваги української економіки.

У результаті обробки відповідного масиву відповідей на дані запитання мені вдалось віднайти кореляційні залежності між відповідями на різні запитання і побудувати декілька майбутніх сценаріїв розвитку подій, які уточнюють мої припущення, висловлені у Порада Євгена Пенцака: аналітики рекомендують у кризу довго дивитись на зелене, бажано своє:

Сценарій 1): 10% опитаних висловили зневіру в потенціалі української економіки, прогнозують швидкий дефолт України, банкрутство банківської системи і не виключають можливість своєї міграції за кордон.

Сценарій 2): 70% опитаних вірять в українську економіку, переконані у наданні наступного траншу кредиту МВФ, не передбачають дефолту України, очікують в середньому рекапіталізації 10 українських банків і чергових президентських виборів у жовтні 2009 р.

Сценарій 3): 20% опитаних вірять в українську економіку, переконані у наданні наступного траншу кредиту МВФ, але передбачають дефолт України, хвилю масових протестів, дострокові вибори до Верховної Ради, банкрутство 30% українських банків.

Очікуваний курс долара виявився некорельований до майбутніх сценаріїв розвитку подій і склав 7,2-9,6 грн. за долар у липні 2009 і 8-12 грн. – у жовтні 2009 р.

Очікувана тривалість кризи на ринку нерухомості також виявилась некорельованою з розвитком попередніх сценаріїв. Опитувані вказали, що через 11 місяців падіння на ринку нерухомості припиниться, а через 21 місяць навіть почнеться ріст. Погодьтесь, що прогноз – доволі песимістичний.

Опитування стосовно вибору надійних банків України показало наступний результат:

 • Райффайзенбанк,
 • Приватбанк,
 • Укрсиббанк,
 • Укрсоцбанк,
 • Сведбанк,
 • ОТП банк,
 • Укрексімбанк.

Найперспективніші галузі економіки на 2009-2010 рік опитувані визначили так:

 • агробізнес,
 • FMCG (fast moving consumer goods або товари повсякденного вжитку),
 • ІТ,
 • фармацевтика.

Щодо конкурентних переваг України, то опитувані були одностайними:

 • дешеві та кваліфіковані трудові ресурси,
 • сировина,
 • розташування та розмір країни.

Я вірю, що найкращий прогноз розвитку ситуації в Україні, можуть зробити читачі нашого сайту. А тому я пропоную всім читачам вибрати відповідь на питання:

Я думаю, що українська економіка розвиватиметься за сценарієм (варіанти відповіді див. внизу сторінки).

У інтерактивному режимі Ви спостерігатимете за результатами самі, а отже й бачитимете ймовірність розвитку кожного сценарію. Кажуть, що далі від нас майбутнє, тим краще воно виглядає. Дивіться в далеке майбутнє з оптимізмом: завтра буде краще!

Я всім бажаю гарних і світлих Великодніх свят!Прохання Адміністрації сайту:
Якщо Вам сподобалась ця статя, будь ласка, відправте її лінк своїм друзям та партнерам - підтримайте розвиток аудиторії проекту! Дякуємо.

Сценарій розвивитку української економіки:

Сценарій 1 - 15% (10)
Сценарій 2 - 60% (40)
Сценарій 3 - 25% (17)

Дивись також:

Думки посеред тижня: шлях до порятунку світової економіки

Останні події на світових фондових ринках заставили замислитись, як близько ми стоїмо до краю світового економічного провалля. Події 11 березня 2011 року, 4 серпня 2011 року впевнено вказують на те, що депресивне десятиліття початку третього тисячоліття буде мати ще більш депресивне продовження. Чи рухається світ у доброму напрямку у всіх розуміннях слова «добрий»? Чи може довго триматися макіяж, якщо наносити один шар пудри за іншим?

Додати коментар
RedTram Україна