Думки посеред тижня: Світовий Банк вірить в Україну, але умовно

Євген Пенцак (191) 09 Квітень'09

Теги: банківська система, МВФ, НБУ, фондовий ринок, інфляція

Усі очікують на рішення МВФ щодо другого траншу кредиту, уряд з Нацбанком готуються до прийому місії МВФ, як керівництво військової частини очікує приїзд генштабу. Оптимізм уряду зашкалює, збуджує уяву. Проте знайшлися «диваки» зі Світового Банку, прогнози яких не співпадають з урядовими…

Кризу подолали, гривна посилюється, інфляція падає, зростає фондовий ринок, уряд оптимістично дивиться у майбутнє.

«Ми входимо в графік, і, думаю, можна об'єднати (другий і третій транш). Ми звернемося з такою пропозицією», - сказала прем'єр міністр України.

Усі передумови створено: курсова різниця між курсом Нацбанку, міжбанку та готівкового, усунена, відтік депозитів зменшився, стабілізується банківська система. Проте дехто думає інакше …

Вчора відбулась зустріч з головою Світового Банку у справах України, Білорусі та Молдови, Мартіном Райзером, та провідним макроекономістом СБ, Русланом Піонтківським в Києво-Могилянській бізнес школі з представниками українського бізнесу.

Мартін Райзер повідомив, що Рада виконавчих директорів Світового банку схвалила проект покращення автошляхів та безпеки руху в Україні, сума якого становить 400 млн. дол. США.

«Цей проект є складовою частиною діяльності Світового банку, спрямованої на подолання наслідків соціально-економічної кризи, яка уразила Україну. Він має закласти підвалини для майбутнього економічного зростання і підвищення конкурентоспроможності, забезпечуючи водночас створення робочих місць і фіскальні стимули до пом’якшення наслідків економічного спаду», - говориться у офіційному повідомленні СБ.

«Ми переглянули прогноз зростання для України на 2009 рік у бік зменшення з огляду на різке скорочення глобальних і регіональних прогнозів та внутрішні затримки у впровадженні економічної політики. Ми прогнозуємо, що ВВП України знизиться на 9% у 2009 році, однак вбачаємо ризики подальшого погіршення цього прогнозу у разі, якщо зовнішнє середовище буде надалі погіршуватися та/або органи влади затягуватимуть впровадження основних антикризових заходів.

Ми прогнозуємо повільне відновлення на 1% у 2010 році і потім прискорення до середньострокових середніх показників у 4-5%, починаючи від 2012 року. Ми очікуємо (як і для інших «нових» економік) менш круту траєкторію зростання, ніж протягом останнього етапу, внаслідок, як ми вважаємо, тривалої несхильності до ризику на міжнародних ринках капіталу. Середньострокові перспективи зростання для України, ймовірно, значно залежатимуть від її здатності покращити продуктивність» (повний звіт СБ читайте тут).

Зауважимо, що цей звіт було опубліковано напередодні приїзду місії МВФ, а отже є, на мій погляд, інформаційним приводом стосовно відтермінування надання другого траншу кредиту. Хоча з прогнозом СБ не згідний міністр економіки України, який називає прогноз СБ «умовним». Керівник СБ погоджується зі словом «умовним», але у контексті, що це найоптимістичніший з усіх прогнозів щодо України, і є умовним до того, що МВФ таки надасть Україні другий транш кредиту.

Мартін Райзер наголосив, що ринок іноземного капіталу не буде таким доступним для України, як колись, зростуть процентні ставки по кредитуванню в іноземній валюті. А тому для підтримки конкурентноздатності нам потрібно суттєво підвищувати продуктивність праці, ефективність менеджменту, інноваційність бізнесу. Це легко сказати, але важко здійснити. Потрібні корінні реформи нашого суспільства стосовно інститутів влади, системи освіти, охорони здоров’я тощо. Зрозуміло, що легше отримати (випросити) черговий кредит, готуватись до наступних виборів, ніж справді скористатись можливістю і здійснити конче необхідні для країни реформи.

Нам потрібна ще одна революція у свідомості на зразок тієї, що відбулася під час Помаранчевої революції. Тоді ми сказали, що ми не раби, а вільна самодостатня нація. Тепер нам потрібно сказати, що ми вміємо і хочемо добре працювати. І не тільки сказати, але й справді працювати. Це повинно стати нашою національною ідеєю!Прохання Адміністрації сайту:
Якщо Вам сподобалась ця статя, будь ласка, відправте її лінк своїм друзям та партнерам - підтримайте розвиток аудиторії проекту! Дякуємо.

Дивись також:

Думки посеред тижня: шлях до порятунку світової економіки

Останні події на світових фондових ринках заставили замислитись, як близько ми стоїмо до краю світового економічного провалля. Події 11 березня 2011 року, 4 серпня 2011 року впевнено вказують на те, що депресивне десятиліття початку третього тисячоліття буде мати ще більш депресивне продовження. Чи рухається світ у доброму напрямку у всіх розуміннях слова «добрий»? Чи може довго триматися макіяж, якщо наносити один шар пудри за іншим?

Коментарі:

mike 10/04/2009 12:30

Оптимизму нашего правительства можно только позавидовать. Любая, даже незначительная, положительная тенденция превращается в оглушительный успех, а все остальные процессы превращаются в происки оппонентов. Также не стоит забывать что 2009-й – год выборов. И все наши политики заняты предвыборной кампанией, а «пакет антикризисных мер» становится отличным поводом для политических спекуляций и предвыборных обещаний. В такой ситуации легко поверить в то, что прогноз мирового банка является оптимистичным, то есть базовый еще хуже, и уж совсем страшно думать про пессимистичный вариант развития событий.

Matros 10/04/2009 13:05

[Євген Пенцак]: Описана ситуація про всі позитивні показники, що "підганяються" для МВФ, виглядають, як на мене, насправді непогано. І навіть якщо це короткостроково (а так воно і є), то все одно необхідно, як ковток повітря утопаючого: "винирну, вдихну. Мене побачать, кинуть мотузку".
Що правда, нікуди не зникають питання:
1. А чи не кинуть другий кінець мотузки? (песимістичний для України сценарій)
2. А чи буде взагалі хтось спроможний витягнути на другому кінці мотузки? (зовсім песимістичний сценарій не тільки для України)

А от сил навчитись таки самим плавати в нас зараз просто не дістане, не володіємо ми своїми кінцівками не те що на рівні професійних плавців, а й принаймні на рівні звичайного 18-ти річного (повнолітнього) парубка.

[mike]: "Політичні спекуляції" є і будуть. Влада, маючи на меті продовжити свої повноваження, будь-яку подію буде представляти в самому вигідному для себе світлі, тим самим кажучи "Це ж ми при владі, це наша заслуга". Класика жанру, кор

Додати коментар
RedTram Україна