Думки посеред тижня: «Вибори президента України: гра почалася»

Євген Пенцак (191) 20 Березень'09

Теги: Євген Пенцак

У повітрі витає дух виборів президента України. Ширяться чутки про імпічмент, про одночасні дочасні вибори президента та Верховної Ради, у передвиборну гру запускаються соціологічні та рейтингові агентства.

У повітрі витає дух виборів президента України. Ширяться чутки про імпічмент, про одночасні дочасні вибори президента та Верховної Ради, відпрацьовуються нові передвиборчі технології, у передвиборну гру запускаються соціологічні та рейтингові агентства. Чи важко визначити міру маніпуляцій і спекулятивних висновків на замовлення політичних сил таких посередників передвиборчого процесу?

Наведемо коротке резюме публікації «Яценюк вже виграє у Тимошенко і Януковича?» на сайті www.ПРАВДА.com.ua від 10 березня 2009 року.

«Лідер Партії регіонів Віктор Янукович отримав би перемогу на президентських виборах в першому турі, якби вони відбулися в найближчу неділю, однак у другому турі перемогу отримав би екс-спікер ВР Арсеній Яценюк»,

- про це 10 березня на прес-конференції в Києві повідомив соціолог холдингу "Research & Branding Group" Євген Копатько.

Згідно з результатами опитування, за Віктора Януковича готові проголосувати 23,5% опитаних, за лідера БЮТ Юлію Тимошенко - 16,9%, за екс-спікера Арсенія Яценюка - 12,6%, за спікера Володимира Литвина - 4,6%, за лідера КПУ Петра Симоненка - 4,6%, а за нинішнього президента України Віктора Ющенка готові віддати свої голоси 3,1% виборців.

Дослідження проводилося з 17 по 27 лютого 2009 року в усіх областях України і Криму методом особистого інтерв'ю. В цілому було опитано 2067 респондентів, що представляли доросле населення.

Було також зазначено:

1) якщо б у другий тур президентських виборів вийшли Тимошенко і Янукович, то 25,8% респондентів віддали б свої голоси за Тимошенко, а 33,5% - за Януковича;

2) якщо б у другий тур вийшли Янукович і Яценюк, то за Януковича проголосували б 30,2%, а за Яценюка - 32,1% опитаних;

3) якщо б у другий тур вийшли Тимошенко і Яценюк, то за Тимошенко проголосували б 20,4%, а за Яценюка 31,5% - опитаних.

Давайте прослідкуємо за логікою вибору електоратом. Зрозуміло, що президент у нас один, а тому голосувати за аутсайдерів передвиборчої гонки ніхто не погодиться, за умови, що ніхто з них раптово не вирветься у лідери. А тому обмежимо поки що вибір альтернатив на посаду президента серед трьох кандидатів: Янукович, Тимошенко, Яценюк. Голоси усіх решта виборців у нашій найпростішій моделі розподілимо серед ключових кандидатів. Таким чином ми отримаємо таку таблицю переоціненого розподілу голосів виборців:

Таблиця 1

Кандидат Опитування, % Переоцінка, %
Янукович 23,5 44,3
Тимошенко 16,9 31,9
Яценюк 12,6 23,8
Всього 53 100

Думаємо далі, що означає фраза «якщо б у другий тур президентських виборів вийшли Тимошенко і Янукович, то 25,8% респондентів віддали б свої голоси за Тимошенко, 33,5% - за Януковича»? За кого б голосували решта 40,7% виборців? Проти всіх? Можливо вони б проігнорували другий тур виборів? Ми знову ж таки зробимо переоцінку, враховуючи раціональність електорату: якщо йти на другий тур, то потрібно голосувати за одного з двох кандидатів.

Отже, зробимо переоцінку результатів голосування у другому турі для кожної можливої пари кандидатів на президента України:

Таблиця 2

Кандидат Опитування, % Переоцінка, %
Янукович 33,5 56,5
Тимошенко 25,8 43,5
Всього 59,3 100

Таблиця 3

Кандидат Опитування, % Переоцінка, %
Янукович 30,2 48,5
Яценюк 32,1 51,5
Всього 62,3 100

Таблиця 4

Кандидат Опитування, % Переоцінка, %
Тимошенко 20,4 39,3
Яценюк 31,5 60,7
Всього 51,9 100

Отримані таблички результатів уподобань виборців можна трактувати, як проекції їх впорядкованих пріоритетів. Таких категорій уподобань може бути 6:

1) Янукович > Тимошенко > Яценюк (це уподобання означає, що для даної групи виборців Янукович кращий за Тимошенко, а Тимошенко краща за Яценюка);

2) Тимошенко > Янукович > Яценюк;

3) Тимошенко > Яценюк> Янукович;

4) Янукович > Яценюк> Тимошенко;

5) Яценюк> Тимошенко > Янукович;

6) Яценюк> Янукович > Тимошенко.

Зобразимо кожну категорію виборців у вигляді частини площі рівностороннього трикутника. Відношення пріоритетів у такому трикутнику можна описати фразою: «чим ближче, тим краще». У вершинах цього трикутника стоять наші кандидати, сумарна площа трикутника має дорівнювати 1, а площа кожної частини відповідає електоральній підтримці кожного кандидата, враховуючи первинні пріоритети виборців 1)-6).

Малюнок1: Розподіл пріоритетів виборців

Маючи такий розподіл первинних пріоритетів виборців, перевіримо можливість прогнозів розподілу уподобань виборців у другому турі виборів. Для цього складемо відповідну систему рівнянь:

і перевіримо її на сумісність, тобто визначимо чи має вона розв’язок.

Виявляється, що дана система має наступний розв’язок:

x1=0.074, x2=0.042, x3=0.277 x4=0.369, x5=0.116, x6=0.122.

Тобто, первинні пріоритети виборців, станом на 10 березня 2009 року за результатами опитування, можна розмістити наступним чином:

1) Янукович > Тимошенко > Яценюк - 7,4%;

2) Тимошенко > Янукович > Яценюк – 4,2%;

3) Тимошенко > Яценюк> Янукович – 27,7%;

4) Янукович > Яценюк> Тимошенко – 36,9%;

5) Яценюк> Тимошенко > Янукович – 11,6%;

6) Яценюк> Янукович > Тимошенко – 12,2%.

Отже, Яценюк, не маючи особистих переваг у передвиборчих перегонах з Януковичем та Тимошенко, граючи на несприйнятті електоратом несумісних за поглядами кандидатів Януковича та Тимошенко, може добитись переваги у другому турі виборів.

Передвиборна гра лише починається. З нашого невеличкого дослідження випливає, що для перемоги на виборах Януковичу та Тимошенко потрібно зараз грати на зближення, щоб вибити грунт підтримки виборців з під ніг Яценюка. Яценюку для перемоги потрібно тримати дистанцію з Януковичем і Тимошенко, критикувати одночасно двох кандидатів і намагатися не дати можливості для їх об’єднання чи узгодження їх поглядів.

Все було би добре у наших міркуваннях, якби такий трикутник, який зображений на Мал.1, існував. Насправді, якщо спроектувати пріоритети виборців згідно до даних Таблиць 2-4, то ми отримаємо:

Малюнок 2: Розподіл пріоритетів виборців

Всередині утвориться маленький трикутник, що відображає виборців, які ще не визначилися зі своїми пріоритетами, або нераціональність вибору кандидатури президента чи надання переваги кандидату, що не належить до трійки лідерів. Щоб скоригувати дане явище, ми змістимо деякі прямі, що утворюють маленький трикутник, в сторону центру і перерахуємо в результаті розподіл голосів виборців після другого туру. При цьому, ми припустимо, що пріоритети виборців серед Януковича і Яценюка розподіляться у другому турі 50%:50%. Тоді, щоб усі три відрізки перетиналися в одній точці потрібно, щоб пріоритети Тимошенко та Яценюк були у співвідношенні 43,5%:56,5% (за теоремою Чеви з геометрії).

Тепер, розв’язавши систему рівнянь, первинні пріоритети виборців можна розмістити наступним чином:

1) Янукович > Тимошенко > Яценюк - 11,6%;

2) Тимошенко > Янукович > Яценюк – 5,7%;

3) Тимошенко > Яценюк> Янукович – 26,2%;

4) Янукович > Яценюк> Тимошенко – 32,7%;

5) Яценюк> Тимошенко > Янукович – 11,6%;

6) Яценюк> Янукович > Тимошенко – 12,2%.

Ми усунули суперечність, але при цьому вирівнялись шанси на перемогу у другому етапі виборів між Януковичем та Яценюком, а також піднявся рейтинг у другому турі голосувань у Тимошенко у порівнянні з Яценюком.

Цікаво, як отримані первинні пріоритети виборців будуть узгоджуватись з результатами опитування інших соціологічних служб. Чесно кажучи, слабо віриться у достовірність запропонованих нам результатів опитування, особливо в частині другого туру голосувань, а саме первинні пріоритети груп 1) і 6). А це наводить на думку про замовний характер цієї публікації.

Будемо разом слідкувати за перебігом передвиборчих перегонів та їх динамікою з врахуванням простих і надійних моделей голосування!Прохання Адміністрації сайту:
Якщо Вам сподобалась ця статя, будь ласка, відправте її лінк своїм друзям та партнерам - підтримайте розвиток аудиторії проекту! Дякуємо.

Дивись також:

Думки посеред тижня: шлях до порятунку світової економіки

Останні події на світових фондових ринках заставили замислитись, як близько ми стоїмо до краю світового економічного провалля. Події 11 березня 2011 року, 4 серпня 2011 року впевнено вказують на те, що депресивне десятиліття початку третього тисячоліття буде мати ще більш депресивне продовження. Чи рухається світ у доброму напрямку у всіх розуміннях слова «добрий»? Чи може довго триматися макіяж, якщо наносити один шар пудри за іншим?

Додати коментар
RedTram Україна