Думки посеред тижня: індуктивні та дедуктивні методи дослідження фондових ринків

Євген Пенцак (191) 12 Вересень'11

Теги: акції, інвестор, фондовий ринок

Дуже часто мені доводиться дискутувати про застосовність тих чи інших фінансових теорій до поточного аналізу ринків, здійснення на його основі прогнозів та інвестиційних рішень. Ще частіше мені доводилось спостерігати за суперечками теоретиків і практиків на фінансовому підґрунті. Мене завжди дивувало, чому вони сперечаються? Науковці та дослідники використовують загальноприйняті моделі, що описані в усіх класичних підручниках, їх знає кожен магістр з фінансів. Чому висновки цих моделей не подобаються практикам?

Виявляється, вся справа в тому, які методи досліджень ви сповідуєте. Теоретики, які закінчили престижні західні університети, далі в процесі роботи використовують дедуктивні методи, тобто роблять висновки, виходячи з постулатів та законів деякої загальноприйнятої теорії, тобто від загального до конкретного. На противагу їм, практики щодня «сидять в ринку», але на теорії не можуть заробити грошей. Вони вигадують карколомні логічні ланцюжки міркувань, спостерігають за різними розрізненими явищами і пробують по них побудувати цілісну картину ринку. Такий підхід до формування умовиводів називається індуктивним, тобто коли ми з окремих спостережень, шматочків інформації пробуємо сформувати загальний висновок.

Давайте станемо посередині між теоретиками і практиками і проаналізуємо, що відбулося за останній тиждень на фондових ринках світу. Які основні новини вплинули на поведінку ринків? Що нам очікувати у короткотерміновому та довготерміновому майбутньому? Яку стратегію інвестування слід обрати?

Не просто інвесторам приймати рішення в умовах такої високої волатильності. Згідно до дедуктивної системи умовиводів, потрібно обрати одну з фундаментальних моделей оцінки капітальних активів, що побудована гіпотезі ефективності фінансового ринку. Тобто, ми не можемо визначити в даний момент часу напрямок руху фондового ринку і окремих акцій, а можемо лише управляти портфелем, балансуючи між ризиком та доходністю. Такий підхід до інвестування визнаний у науковому світі найбільш раціональним і рекомендованим для непрофесійних інвесторів. Дослідження показали, що протягом останніх 30 років стратегія оптимальної диверсифікації, яку розробив ще Гарі Марковиць надійно працювала, виправдовуючи очікування інвесторів.

За один місяць відбулось падіння німецького фондового індексу DAX приблизно на 13%, американський S&P500 та британський FTSE100 індекси пережили карколомні коливання +/-5% протягом деяких днів місяця, зокрема, й у минулому тижні.

У нашій компанії P&S ми розробили декілька стратегій глобальної оптимізації, що ґрунтується на фундаментальних фінансових законах. І уважно слідкуємо за їх результативністю, тобто вони знаходяться у тестовому режимі. Ми можемо впевнено сказати, що останніх півроку такі стратегії вже не виправдовують себе, їх результативність є навіть нижчою від прибутковості базових американських індексів S&P500 та Dow Jones Industrial Average. Це означає, що ми вступаємо в нову епоху, коли ламаються старі усталені закони ринкової економіки, а нові – нам ще треба відшукати. Індуктивними методами, звичайно.

Ці індуктивні методи ґрунтуються на логічному використанні доступної та очікуваної інформації. Минулого тижня ринки очікували рішення німецького конституційного суду щодо правомірності надання фінансової допомоги Німеччини країнам Єврозони. Позов подали провідні шість економістів Німеччини. Суд визнав це рішення правомірним, але при умові погодження цих дій з парламентом. Європейські ринки відреагували на це рішення з полегшенням і виросли на 3,5%-5%. Слідом за європейськими виросли й американські індекси на 3%-4%. Сьогодні уряд Німеччини дав зрозуміти Греції, що своїх зобов’язань стосовно зменшення дефіциту бюджету потрібно дотримуватись, інакше – допомоги не бачити. А це означає – пряма дорога до грецького дефолту вже цього тижня. І починається ефект доміно, соціальні невдоволення, і єврозона розвалюється, як будиночок з карт. Міністр фінансів США Тімоті Гейтнер каже, що якраз зараз Європа має нагоду показати свою політичну єдність і рішучість у діях. Якщо ні, то ми будемо свідками спочатку падіння європейської валюти, а потім і розвалу самого Євросоюзу. І не виключено, що першим з нього вийде найсильніший гравець – Німеччина.

Другою важливою подією тижня є оголошення Бараком Обамою плану подолання безробіття у США у четвер пізно ввечері. Проте очікування експертів виявились вірними – нічого нового ми не почули. Буде розігруватись карта зменшення податкового навантаження для людей з малими доходами, збільшення соціальних виплат при втраті роботи, державні інвестиції у інфраструктурні проекти. При цьому радники президента слідуватимуть стандартній макроекономічній логіці – збільшення доходів населення за рахунок зменшення податків, зростання зайнятості населення за рахунок отримання нових робочих місць від запуску нових інфраструктурних проектів збільшать споживання та витрати населення, а це на другому колі дозволить фірмам створити нові робочі місця і маховик економіки США закрутиться. Проте опоненти в Конгресі з республіканської партії не дадуть Б.Обамі здійснити цей план в повній мірі, аргументуючи тим, що вже в економіку країни «влито» безпрецедентну суму, а зрушень жодних немає. Рівень безробіття є надзвичайно високим – 9,1%. Тобто, знову бачимо, що дедуктивні методи переконання, що будуються на класичних макроекономічних моделях не спрацьовують.

Що ж робити? Обережно ставити на падіння світової економіки, надійно захищаючи свої інвестиційні портфелі пут опціонами на провідні світові індекси. Така стратегія себе добре виправдала протягом останнього місяця. Як правильно підібрати кількість пут опціонів, їх страйки, час до виконання і т.п. заслуговує теми окремої розмови. Але й потрібно вчасно буде вийти з цієї гри. Все відбудеться, як у відомій весільній забаві: грає музика, зупиняється і хтось залишається без стільця.

Всім бажаю пильно стежити за своїм стільцем і вчасно вийти з гри, щоб поніжитись у тихій відпочинковій гавані, спостерігаючи за несамовитими бурями фінансового світу!Прохання Адміністрації сайту:
Якщо Вам сподобалась ця статя, будь ласка, відправте її лінк своїм друзям та партнерам - підтримайте розвиток аудиторії проекту! Дякуємо.

Дивись також:

Думки посеред тижня: шлях до порятунку світової економіки

Останні події на світових фондових ринках заставили замислитись, як близько ми стоїмо до краю світового економічного провалля. Події 11 березня 2011 року, 4 серпня 2011 року впевнено вказують на те, що депресивне десятиліття початку третього тисячоліття буде мати ще більш депресивне продовження. Чи рухається світ у доброму напрямку у всіх розуміннях слова «добрий»? Чи може довго триматися макіяж, якщо наносити один шар пудри за іншим?

Додати коментар
RedTram Україна