Думки посеред тижня: Роберт Шилер: Люди не такі, як про них думають економісти

Євген Пенцак (191) 05 Січень'10

Теги: бізнес-модель, інвестиції, Євген Пенцак

Економістів можна поділити на дві категорії: "поетів" та "сантехніків". Перші озвучують радикально новий підхід до аналізу економічних явищ та побудови прогнозів, а другі "підрихтовують" економічні моделі перших до зрозумілого для теоретиків аналітичного вигляду.

Колись я запитував одного з найвідоміших фінансових аналітиків сучасності, Крістіана Гур’єру (Christian Gourieroux): "Крістіан, де Ви черпаєте ідеї для своїх теорій та нових інвестиційних моделей?" Крістіан відповів з посмішкою:

"Тільки не в топових журналах. Там дуже важко знайти первинну ідею. Вона, як правило, вже добре відома у вузьких колах, а у статті лише "вилизана" для публікації. Більше 50% статей взагалі не вартують уваги для аналізу. А 5% публікацій справді надихають. Особливо люблю читати публікації молодих економістів та аналітиків. З них віє свіжістю думки. Це діаманти, які потрібно добре полірувати, щоб довести ці ідеї до практичного використання."

Безумовно, що однією з таких перлин сучасної економічної думки у свій час був Роберт Шилер (Robert Shiller). Хоча, чому був? Він і сьогодні залишається одним з найвидатніших "поетів" економіки, і водночас майстерним "сантехніком". Прошу не плутати сантехніків від економіки від наших доморощених сантехніків від політики. Роберт навчався в МІТ (Мічиганський Технологічний Інститут) у таких світил, як Пол Самуельсон, Франко Модільяні та Роберт Солоу, працював разом з Томом Саржантом. Ще наприкінці 1970-их Роберт Шилер почав боротьбу з ортодоксальними економічними теоріями. У своїй книзі "Ірраціональний оптимізм" (Irrational Exuberance) він показав, що для прогнозування цін на акції потрібно враховувати психологію поведінки різних груп інвесторів, що поклало початок розвитку так званої поведінкової економіки. Р.Шилер міркує так:

"Мені здається, економісти у своїх оптимізаційних моделях, як правило, приписують людям ті чи інші думки, яких у них насправді ніколи й не було. Тому потрібно знати, що люди говорять про свої міркування. Це дуже цікава тема для дослідження."

Він вирішує взнати, що відбувається в головах приватних та інституційних інвесторів під час кризи. Роберт проводить опитування під час найбільшої в історії фондових ринків кризи 1987 року, а потім аналізує падіння ринку нерухомості у США у 1988 році на 40% після фондової кризи. Чи не нагадують Вам ці події сучасну фінансову кризу? Цікаво, про що думають українські інвестори зараз? Криза у повному розпалі, що вони планують робити сьогодні, завтра? Хто почне продавати свій бізнес і тікати у "теплі краї"? Хто почне скуповувати "недооцінені" бізнеси? Коли на їх думку відродиться ринок нерухомості? "Мене вражає, що часто економісти будують моделі, в яких люди оперують певними кількісними показниками. Проте насправді, люди не мислять такими категоріями, вони використовують зовсім іншу систему координат", - говорить Роберт. Р.Шилер вірить: "У найближчі роки ми станемо свідками великої кількості фундаментальних інновацій в області фінансів та соціального страхування, які запропонують учені всього світу, натхненні теорією фінансів та швидким поширенням інформаційних технологій."

Роберт Шилер планує створити нову світову фінансову систему, що допускає вимірювання не лише індексу споживчих цін, інфляції, ВВП, але й набагато ширшого спектру індексів, що впливають на прийняття рішень інвесторів та їх поведінку. Як на мене, то побудувати велике число індексів не так вже й складно. Створити загальний вільний доступ до цієї інформації у нашу епоху Інтернету також можливо. Але як вкласти у голови людей моделі раціональної поведінки?

Наприклад, сьогодні в новинах кажуть, що долар з високою ймовірністю опуститься до позначки 7 грн., а можливо й 6,5 грн. у найближчий час зразу після виборів. Швидкими темпами зменшується дефіцит торгового балансу України. Зростає попит на продукцію металургії та хімічної промисловості на світових ринках, зростатиме експорт і валютний дохід українських компаній, а тому долар стрімко дешевшатиме. Мені телефонують знайомі. Порадь, що робити. Треба рятувати заощадження! У нас люди звикли завжди щось рятувати, щоб держава не подбала швидше за них. Але проблема зарита з іншого боку. Державі потрібно повертати державний борг, комерційним банкам і компаніям здійснювати платежі за євробондами у твердій валюті. При подальшому укріпленні гривні в Україну попливуть імпортні товари. Для усіх цих виплат потрібні будуть долари і євро. Тобто попит на них забезпечений. Але чи буде достатня пропозиція? Питання залишається відкритим. У міру погіршення економічної ситуації в Україні населення навпаки зменшує своє споживання і відкладає покупки довготривалого користування, квартири, машини тощо. Якщо долар падатиме відносно гривні, то я не бачу мотивації населення України бігти і здавати його за поточним курсом. Той, хто тримає долари, очікує за них щось придбати у майбутньому. Ціна цього щось буде прив’язана до долара. Зараз долар не втрачає своєї купівельної спроможності. Тому сенсу їх позбуватися на сьогоднішній момент я не бачу. За оцінками експертів, зараз на руках у населення перебуває від 30 до 50 мільярдів доларів, майже вдвічі більше, ніж резервів НБУ. Саме населення України диктуватиме, що станеться з курсом гривні у майбутньому.

При цьому може виникнути два сценарії:

  1. "послухав і зроби навпаки" - населення, передчуваючи великі проблеми української економіки, ще більше скуповуватиме іноземну валюту і вона зросте у ціні;
  2. одна частина населення почне «скидати» долари, а інша їх скуповуватиме, при цьому долар буде залишатися на позначці поблизу 8 грн.

Я не бачу сценарію, за якого гривня могла би суттєво зміцнюватись відносно долара після виборів, скоріше навпаки! Різні погляди на одну проблему!

Подивимось, що підкине нам майбутнє! На мою думку, долар буде в межах 9 грн. – 9,6 грн.Прохання Адміністрації сайту:
Якщо Вам сподобалась ця статя, будь ласка, відправте її лінк своїм друзям та партнерам - підтримайте розвиток аудиторії проекту! Дякуємо.

Дивись також:

Думки посеред тижня: шлях до порятунку світової економіки

Останні події на світових фондових ринках заставили замислитись, як близько ми стоїмо до краю світового економічного провалля. Події 11 березня 2011 року, 4 серпня 2011 року впевнено вказують на те, що депресивне десятиліття початку третього тисячоліття буде мати ще більш депресивне продовження. Чи рухається світ у доброму напрямку у всіх розуміннях слова «добрий»? Чи може довго триматися макіяж, якщо наносити один шар пудри за іншим?

Коментарі:

asholokh 10/01/2010 19:44

Що Ви можете сказати про прогнози деяких "експертів" що до курсу 7 гривень за долар після виборів? Дякую за відповідь.

pentsak@kmbs.com.ua 11/01/2010 20:04

Вибачте, я не коментую коментарі експертів. Усі пишуть про те що вони думають чи їх "заставляють думати". Уже сьогодні в багатьох обмінниках не було доларів, тобто багато банків працюють на скуп іноземної валюти. Після виборів президента жодній політичній силі не вигідно утримувати через НБУ сильну гривню - це очевидно, бо буде на кого звалити. Маємо три тижні, щоб "закупитися". Це не патріотично, але хто казав, що приватні фінанси мають бути патріотичними?

ML 14/01/2010 13:09

Хід думок п.Р.Шилера дійсно унікальний. Тобто, всіх інвесторів ділимо як маркетологи - на цільові групи. В залежності від масиву статистичної інформації цей поділ може бути одно- , дво-, багато- вимірний. Наприклад: -вік/стать (М20-27, Ж22-30, М27-33, М33-39,М39-45, М45-55, М55-65,М65-100...); -фінансовий стан/дохід (до 5000/міс, від 5001 до 15000/міс, від 15001- 40000грн/міс, від 40тис. до 150000 тис і т.д.); соціологія ( типи характеру по Юнгу або згідно соціоніки). Далі для кожної цільової групи визначаються межі ризику при прийнятті інвестрішень.
А далі МАТЕМАТИКА, ЕКОНОМЕТРИКА, ПСИХОЛОГІЯ - тобто як хто реагує на зовнішній інформаційний посил: статті в пресі, валютний курс, визначні події іт.п. Це "адська" робота, але мабуть тягне на Нобелівську премію.
Дякую за цікаву статтю.

ж

anova 13/02/2010 21:51

МІТ (Мічиганський Технологічний Інститут) - дуже смішно ))

Додати коментар
RedTram Україна