Думки посеред тижня: бульки на фінансових ринках можуть спричиняти раціональні інвестори

Євген Пенцак (191) 25 Серпень'09

Теги: макроекономіка, криза, фінансовий ринок, Євген Пенцак

У Думці посеред тижня (20.08.09) зазначалось, що ніхто не зумів передбачити кризи. Дехто, насправді, бив на тривогу: Роберт Шилер (Robert Shiller) з університету Йєль), Нуріель Рубіні (Nouriel Roubini) з університету Нью Йорку та Банк з Міжнародних Розрахунків (Bank for International Settlements). Але ніхто не зумів передбачити масштабів цієї кризи... На чию думку нам тоді потрібно зважати?

Макроекономісти вірили, що ринки капіталу працюють ефективно. Головним завданням центральних банків було регулювання рівня безробіття та контроль за інфляцією. У багатьох країнах короткотермінові процентні ставки були зменшені практично до нуля, щоб стимулювати економічний розвиток і збільшити рівень зайнятості. Але це не працює! Економісти закладають нові дані у старі моделі. Який добрий бензин не заливайте у поламану машину – вона не поїде! Потрібний капітальний ремонт! Кожен економіст ремонтує по іншому! Пригадую старий жарт.

Математик, фізик та програміст піднімаються в автомобілі на високу гору, і раптом, на самій вершині автомобіль зупиняється і не заводиться. Вони думають і висловлюють свої думки стосовно причин поломки і вирішення проблеми.

Математик каже: «Потрібно уважно прочитати інструкцію з користування автомобілем. Там обов’язково має бути пункт, як діяти у таких ситуаціях». Фізик переконаний: «Конструкція автомобіля не врахувала зміни тиску при підйомі вгору і можливо зміни інших термодинамічних характеристик середовища».

Програміст каже: «Давайте спробуємо закрити вікна і потім їх знову відкрити! Це часто допомагає!»

Так само й економісти часто чіпаються за один фактор ризику і пробують виявити чутливість до нього деяких макроекономічних показників з допомогою економетричної моделі. Потрібні узгоджені дії усіх фахівців з економіки та фінансів, щоб розробити і протестувати нові моделі взаємозв’язку з різники економічними параметрами. Більше того потрібно залучити психологів, фахівців з соціальних наук, що вивчають поведінкові особливості різних сегментів населення у різних стадіях бізнес-циклів.

На думку Майрона Шоулза, Нобелівського лауреата з економіки, проблеми не в макроекономіці і фінансовій теорії, не у моделях, а в тих економістах і політиках, що впроваджують їх на практиці. Професор Шоулз каже: «Безсумнівно, багато моделей для оцінки структурованих фінансових продуктів були дуже добрими, але дані були жахливими!» Він продовжує критикувати моделі вартості під ризиком VAR (value-at-risk models), що вказують інституційним інвесторам на величину резервування капіталу під можливі втрати від ризикових активів. Майрон Шоулз наголошує на уроці зі своєї бізнес-практики, який він отримав разом з іншим Нобелівським лауреатом Робертом Мертоном, управляючи одним з найвідоміших хедж фондів LTCM (Long Term Capital Management):

« … коли фінансові ринки розвиваються нормально деякі класи активів є некорельованими (їх поведінка не сильно залежить одна від одної), а коли ринок зазнає стресу, то вони раптово починають сильно корелювати. Тоді ваш буфер у вигляді VAR буде цілком неадекватним».

Ще у 1980 році Нобелівські лауреати Сенфорд Гросман і Джозеф Стігліц зауважили, що ринки потребують невеличкої неефективності, інакше ніхто не буде зацікавленим у зборі додаткової інформації. Проте фінансова індустрія розвивалась дуже швидко, притягуючи найталановитіших людей світу. Відкриття програм підготовки фінансових аналітиків спричинило величезний розрив між фінансовою індустрією і тими фінансовими продуктами, якими оперувала ця індустрія і пропонувала для широкого загалу інвесторів. Тоді-то ринок і почав руйнуватися. Розумні (smart, sophisticated) інвестори розуміли невідповідність цін акцій їх фундаментальним показникам і могли торгувати поти менш інформованих інвесторів (noisy traders, liquidity traders). Андрей Шлейфер, Гарвардський економіст, зауважив, що настає момент, коли стає занадто дорого (дорогі кредитні ресурси) для інформованих трейдерів торгувати проти не інформованих. Для них вигідніше «злитися з натовпом» і вчасно «злиняти», ніж продовжувати боротьбу за встановлення справедливої ціни.

Іншими словами, раціональні інвестори можуть спричинювати «бульки», а не ліквідовувати їх згідно до теорії ефективності фондового ринку!

Далі, у випусках читайте більше про дискусію щодо сучасного стану макроекономіки та фінансової теорії …Прохання Адміністрації сайту:
Якщо Вам сподобалась ця статя, будь ласка, відправте її лінк своїм друзям та партнерам - підтримайте розвиток аудиторії проекту! Дякуємо.

Дивись також:

Думки посеред тижня: шлях до порятунку світової економіки

Останні події на світових фондових ринках заставили замислитись, як близько ми стоїмо до краю світового економічного провалля. Події 11 березня 2011 року, 4 серпня 2011 року впевнено вказують на те, що депресивне десятиліття початку третього тисячоліття буде мати ще більш депресивне продовження. Чи рухається світ у доброму напрямку у всіх розуміннях слова «добрий»? Чи може довго триматися макіяж, якщо наносити один шар пудри за іншим?

Додати коментар
RedTram Україна