Думки посеред тижня: Основи прийняття раціональних рішень: де ж раціональність?

Євген Пенцак (191) 21 Серпень'09

Теги: Євген Пенцак, ризик

Обережно ставтесь до «наукових» принципів прийняття рішень, особливо на виборах! Не допускайте, щоб маніпулювали Вашим голосом! Будьте першими, як Філіп Найт, і за Вами потягнуться люди.

У 1970-их великої популярності набуло у світі підтримання доброї фізичної форми. Найбільш сприятливим способом для цього став біг підтюпцем. За оцінками маркетологів цим видом бігу займалося 30 млн. людей і ще 10 млн. носили кросівки у вільний від роботи час. Приблизно 40% людей у США і 37% людей у світі віддають перевагу взуттю «Nike». Ця компанія була заснована Філіпом Найтом (Philip Knight), першокласним бігуном університету штату Оріон. У 1975 році компанія здійснила прорив, винайшовши «вафельні підошви» - підошви з малесенькими гумовими шипами, які надають взуттю найбільшої гнучкості. Компанія «Nike» за законом Мура кожних два роки намагається виходити на ринок з новим продуктом і новим дизайном. Компанія надзвичайно цінує розмаїття моделей і стилів для задоволення різноманітних смаків споживачів: від професійного спортсмена до літнього чоловіка, що шукає взуття для літніх прогулянок, для окремих сегментів жінок, для людей різних континентів і культур. Постійна присутність спортсменів світового рівня у маркетингових діях компанії дозволяє приваблювати до бренду нових покупців, які намагаються наслідувати своїх ідолів спорту. За основу прийняття рішень Філіпом Найт взяв принцип: якщо Ви номер один – то всі решта наслідують Вас!

Філіп Найт, як і всі менеджери приймає багато рішень: дрібних і вагомих. Сукупна якість цих рішень впливає на визначення успіху чи невдачі компанії. Як же рекомендує наука менеджменту приймати рішення? Процес прийняття рішення починається з визначення проблеми, що є суб’єктивним процесом. Виявляється, що менеджер, який вдало розв’язує не ту проблему, найімовірніше буде мати такі самі незадовільні результати, як і менеджер, який не маючи змоги розв’язати потрібну проблему, не робить нічого. Визначивши проблему, менеджер тепер концентрується на визначенні критеріїв прийняття рішення. Проте не всі критерії є однаково важливими, потрібно встановити їх пріоритетність, тобто надати ваговий коефіцієнт, що визначає важливість кожного критерію. Наприклад, можна вибрати 10 бальну шкалу у порядку зростання важливості: ціна – 10, комфорт – 8, довговічність – 5, необхідність догляду – 4. Далі менеджер має перелічити альтернативні варіанти і оцінити їх характеристики також по 10 бальній зростаючій шкалі. Далі, класична модель раціонального прийняття рішень рекомендує перемножити важливість на його значення і просумувати по всіх характеристиках (критеріях). Найбільше з отриманих значень визначає найкращу альтернативу. Щось схоже на визначення кращої палати у лікарні за принципом середньої температури у палаті. Чи не так? Насправді, тільки «книжні» рішення, придумані у бізнес-лабораторіях таким чином, володіють оптимальною раціональністю. Насправді, у реальному житті менеджери так не діють. Тут важливішими є закони психології: як справити враження на шефа? Як же мають діяти менеджери, щоб сигналізувати своїм шефам про осмислений раціоналізм своїх рішень? Існує просте правило: визначити проблему, нагромадити необхідну інформацію стосовно шляхів її вирішення, вивчити термінологію, знати думки лідерів ринку щодо кожної альтернативи і діяти рішуче при аргументації, а також потрібно знати думку шефа! Останній факт є найбільш важливим при прийнятті рішень, оскільки ризики несприятливого розвитку подій буде нести з Вами шеф. Наука менеджменту розробила на сьогоднішній день дуже багато «раціональних» моделей прийняття рішень: було би рішення, а аргументи знайдуться. Тут все, як у Архімеда: «Дайте мені точку опори і я переверну весь світ!»

Розглянемо невеличкий приклад, як 15 українців вирішили побавитись у демократію напередодні президентських виборів. Основними альтернативними кандидатами для них були Віктор Янукович, Юлія Тимошенко та Арсеній Яценюк.

А: Шістьом більше подобався В. Янукович, ніж Ю.Тимошенко, у той самий час вона для них була кращою ніж А. Яценюк. Для зручності їх пріоритети ми запишемо у вигляді

В.Янукович > Ю.Тимошенко > А. Яценюк

В: Для п’яти українців уподобання виглядали так:

Ю.Тимошенко > А. Яценюк > В.Янукович

С: А ще четверо мали такі приорітети:

А. Яценюк > Ю.Тимошенко > В.Янукович

Залишилось визначити правила підсумовування голосів!

Якщо голосувати більшістю, то виграє В.Янукович з шістьма голосами. Якщо організувати вибори у два тури, то в другий тур вийдуть В.Янукович і Ю.Тимошенко з 6 і 5 голосами. Тоді у другому турі переможе Ю.Тимошенко з 9 голосами проти 6 у В.Януковича. Є й такі системи голосування, у яких би міг отримати перемогу А.Яценюк.

Взагалі, відомий цікавий факт лауреата Нобелівської премії 1972 року Кеннета Дж. Арроу про неможливість демократії, опублікований у книзі «Соціальний вибір та індивідуальні цінності». Він сформулював 5 основних засад демократії, а потім в «теоремі неможливості ідеальної виборчої системи» логічно обґрунтував, що вони є непоєднуваними. Отже, згідно до його висновку - демократія це в тій чи іншій мірі вдалий спосіб прикрити маніпуляцію з боку влади чи політичної еліти.

Обережно ставтесь до «наукових» принципів прийняття рішень, особливо на виборах! Не допускайте, щоб маніпулювали Вашим голосом! Будьте першими, як Філіп Найт, і за Вами потягнуться люди. Будуймо Україну разом!Прохання Адміністрації сайту:
Якщо Вам сподобалась ця статя, будь ласка, відправте її лінк своїм друзям та партнерам - підтримайте розвиток аудиторії проекту! Дякуємо.

Дивись також:

Думки посеред тижня: шлях до порятунку світової економіки

Останні події на світових фондових ринках заставили замислитись, як близько ми стоїмо до краю світового економічного провалля. Події 11 березня 2011 року, 4 серпня 2011 року впевнено вказують на те, що депресивне десятиліття початку третього тисячоліття буде мати ще більш депресивне продовження. Чи рухається світ у доброму напрямку у всіх розуміннях слова «добрий»? Чи може довго триматися макіяж, якщо наносити один шар пудри за іншим?

Коментарі:

Barakuda 21/08/2009 15:56

Актуальна стаття, дякую.

ML 21/08/2009 17:06

Це холодний душ для ідеалістів та мрійників.
Обов"язково прочитати ідеологам PR-штабу п.Тигіпко.
Чи він продає ТАС , щоб "вмити ноги"?

Додати коментар
RedTram Україна