Думки посеред тижня: коли ж про народ подумають?

Євген Пенцак (191) 11 Серпень'09

Теги: Євген Пенцак, інвестор, криза, ризик

В основі сучасного суспільства лежить здатність фінансових інституцій, бізнесу та інвесторів передбачати можливі варіанти майбутнього і вибирати оптимальне рішення поміж ряду альтернатив.

Кожний вибір супроводжується ризиком того, що реалізується несприятливий варіант для даної альтернативи. Вивчення ж ризику передбачає розуміння найбільш важливих аспектів математики, психології, статистики та історії. Сучасні найбільш обґрунтовані фінансові рішення базуються на використанні комп’ютерів, що « … пожирають числа як ненависні чудовиська, і постійно вимагають, щоб їх годували все більшою кількістю двійкових кодів, які вони гризуть, перетравлюють і випльовують назад», як каже Пітер Бернстайн, автор чудового бестселера «Проти богів: приборкання ризику».

Гра – невід’ємна риса кожного суспільства. Ще на єгипетських гробницях знайшли візерунки із зображенням давніх азартних ігор, що датуються 3500 р. В.С. Описуючи побудову світу, древні греки використали гігантську гру в кості: три брати розіграли світоустрій у кості – Зевс виграв небо, Посейдон – море, а Аїд програв і опустився у пекло, ставши господарем підземного царства. Греки вірили, що порядок може існувати лише на небі, де зірки і планети із завидною постійністю з’являлися в певний час у певних місцях. Тому вони й не пробували знайти порядку на землі і щось передбачати. Можливо праві були греки?!

Мені здається, що Ющенко, Янукович і Тимошенко також в кості розіграли Україну. «А коли ж вони подумають про народ?» «Вже почали думати - починають ставити на людей!» Адам Сміт, тонко відчуваючи природу людської поведінки, визначив мотивацію лідерів нації як «притаманну більшості великих гравців переоцінку своїх здібностей і абсурдну віру у свою щасливу зірку». Ще він наголошував, що схильність багатьох людей до ризику сприяє економічному прогресу, але надмірна самовпевненість і жадібність може призвести до кризи. Капіталізм спонукає людей прораховувати на багато кроків вперед. Один з основоположників теорії ігор, Оскар Моргенштерн, не вірив у можливість передбачення ділової активності з допомогою економічної науки: споживачі, бізнесмени та політики враховують прогнози, і у відповідності до них змінюють свої рішення та дії. Ці зміни заставляють економістів змінювати свої прогнози, провокуючи інвесторів до нових реакцій. О.Моргенштерн порівнював цей постійний зворотній зв'язок з грою Шерлока Холмса та професора Моріарті, що намагалися перехитрувати і знищити один одного. Дуже вже яскраво економісти минулого зуміли передбачити модель протистояння Секретаріату президента і уряду в українській владі!

З середньостатистичної точки зору немає значення чи одна людина заробила на 100 тис. більше чи 100 чоловік – на 1000 більше. Тому у мене є впевненість, що й надалі ми будемо середньо статистично зростати, але цей процес супроводжуватиметься подальшим зубожінням населення!Прохання Адміністрації сайту:
Якщо Вам сподобалась ця статя, будь ласка, відправте її лінк своїм друзям та партнерам - підтримайте розвиток аудиторії проекту! Дякуємо.

Дивись також:

Думки посеред тижня: шлях до порятунку світової економіки

Останні події на світових фондових ринках заставили замислитись, як близько ми стоїмо до краю світового економічного провалля. Події 11 березня 2011 року, 4 серпня 2011 року впевнено вказують на те, що депресивне десятиліття початку третього тисячоліття буде мати ще більш депресивне продовження. Чи рухається світ у доброму напрямку у всіх розуміннях слова «добрий»? Чи може довго триматися макіяж, якщо наносити один шар пудри за іншим?

Додати коментар
RedTram Україна