Думки посеред тижня: тільки факти і нічого раціонального

Євген Пенцак (191) 02 Липень'09

Теги: інвестування, стратегія, Євген Пенцак

Секрети інвестиційних стратегій Пітера Лінча, Бертона Малкіела, Джека Трейнора, Маркуса Бруннермаєра та Стегана Нейджела.

  1. З 1977р. по 1990р. легендарний Пітер Лінч управляв активами фонду Fidelity Magellan і досягнув прибутковості 2700%, що відповідало 29% річних. Секретом інвестиційної стратегії Пітера Лінча був здоровий глузд. Він дуже звертав увагу на думку знайомих, перехожих, особливо на думку своєї дружини, коли вона вказувала на продукцію улюблених нею компаній.

Коментар. Можливо справа не в здоровому глузді, а у виборі дружини. Я хочу сказати, що дружина також може розглядатись як успішна інвестиційна стратегія або неуспішна … Один мій знайомий казав: «Як відрізнити успішного бізнесмена від неуспішного?» Виявляється, дуже просто: «Успішний бізнесмен заробляє швидше, ніж витрачає його дружина!»

  1. Бертон Малкіел (Прінстонський університет) у своїй відомій книзі «Блукання по Вол-стріт» досліджував взаємні фонди, що були присутні на ринку більше 30 років. Він виявив, що серед 139 фондів 76 фондів програвали індексу S&P 500 в середньому більш ніж 1%, і тільки 4 з них показали прибутковість більшу від S&P 500 на 2% в рік. Б. Малкіел також стверджує, що більш ніж 80% активно керованих фондів у США демонстрували нижчу доходність від S&P 500 більш ніж 10 років підряд.

Коментар. Чому ж люди не інвестують самі, а несуть кошти в інвестиційні фонди? Виявляється тоді інвестиційні втрати будуть ще більшими, ніж при вкладанні у взаємні фонди. По-перше, є значна економія на трансакціях, на податках і на управлінні. По-друге, немає такої компанії як S&P 500, придбавши акції якої можна би було відтворити весь індекс. За індексом потрібно постійно слідкувати і постійно ребалансувати свій інвестиційний портфель. А на це потрібен час і гроші.

Цікаво, що середньостатистичний інвестор переграє ринок менш, ніж у половині випадків. Найкращі менеджери з управління активами компанії можуть краще передбачати поведінку ринку, ніж S&P 500, у 60% випадків. Виявляється, що успішні в минулому менеджери продовжують і в майбутньому бути успішними. Історія існування взаємних фондів показала, що високі короткострокові результати фонду притягують все нових учасників. З роздуванням портфеля збільшуються транзакційні витрати і втрачаються переваги активного управління.

Пітер Бернстайн у своїй книзі «Фундаментальні ідеї фінансового світу: еволюція» пише: «… переможців було би більше, якби ринки не були такими конкурентними. Те що відомо натовпу, вже закладено у ціну, а мислити не так, як натовп, дуже важко».

  1. Однією технікою прийняття інвестиційних рішень ділиться Джек Трейнор, один з основоположників моделі САРМ (Capital Asset Pricing Model), редактор журналу Financial Analyst Journal. Він розповідає на своїх лекціях про перспективні акції і слухає реакцію слухачів на свої прогнози. Якщо слухачі швидко погоджуються з його аргументами, то він не здійснює відповідних покупок, а коли не погоджуються, то він більш глибоко вивчає їх і найчастіше здійснює купівлю. Трейнор віддає перевагу «повільним ідеям», що починають працювати через деякий час.
  2. Цікаво, що з 1994 по 1997 роки на біржі NASDAQ торгувались акції двох компаній з подібними назвами MCI та MCIC. Виявилось, що протягом 12 місяців 1997 року ціни та обсяги торгів цими акціями рухались абсолютно однаково. Причиною такої поведінки була проста плутанина інвесторів, які акції вони справді купують.
  3. Маркус Бруннермаєр (Прінстонський університет) та Стеган Нейджел (Стенфордський університет) проводили дослідження «раціональних бульбашок» і виявили, що на ірраціональному оптимізмі можна добре заробити, коли знаєш, коли потрібно вийти з ринку. Вони пишуть: «Гра на ціновій бульбашці протягом деякого часу може бути цілком оптимальною стратегією раціональних інвесторів».

Я думаю, що їхні прінстони та гарварди «сховаються» перед нашими місцевими винахідниками, які вміють розкрутити окрему взяту акцію, цілий ринок нерухомості, впливати на кореляцію однієї акції з усім ринком, спотворюючи різними способами статистичний аналіз, що лежить в основі САРМ. А це призводить до того, що гра навіть на українському фондовому ринку починає нагадувати захопливу шахову партію, в яку грають багато гравців одночасно, часто залучаючи у цю гру шумових інвесторів.

«Половити рибки у мутній воді» хочуть і багато українських інвестиційних фондів. Чом би й ні? По-моєму, це краще, ніж обдирати «хворих» людей перед ігровими автоматами. Фондовий ринок створює можливість використати свій інтелект на повну потужність. І як казав один мій знайомий: «Розумний бідним не буває!»Прохання Адміністрації сайту:
Якщо Вам сподобалась ця статя, будь ласка, відправте її лінк своїм друзям та партнерам - підтримайте розвиток аудиторії проекту! Дякуємо.

Дивись також:

Думки посеред тижня: шлях до порятунку світової економіки

Останні події на світових фондових ринках заставили замислитись, як близько ми стоїмо до краю світового економічного провалля. Події 11 березня 2011 року, 4 серпня 2011 року впевнено вказують на те, що депресивне десятиліття початку третього тисячоліття буде мати ще більш депресивне продовження. Чи рухається світ у доброму напрямку у всіх розуміннях слова «добрий»? Чи може довго триматися макіяж, якщо наносити один шар пудри за іншим?

Коментарі:

demitsuria 02/07/2009 14:18

З 1997р. по 1990р - це як так?

Volodymyr 02/07/2009 14:42

Таки дійсно, з 1977 по 1990.

Додати коментар
RedTram Україна