Думки посеред тижня: рухомість-нерухомість, рухомість – нерухомість…

Євген Пенцак (191) 28 Травень'09

Теги: Євген Пенцак, інвестиції, інвестор, нерухомість

Інвестиції в нерухомість є вічною темою розмов для українців. Етимологія слова нерухомість (real estate) є доволі складною і походить від латинського слова realis, що означає справжній або пізнішого його варіанту res, що означає річ. Отже, по простому, нерухомість – це справжня річ! Як змінились сучасні погляди на інвестування в нерухомість?

Слово «нерухомість» є чи не найдавнішим словом-символом, що займає почесне місце в менталітеті справжнього українця. Так вже склалося історично, що українській нації властива постійність, повага, працьовитість, показовість. У яких ще речах можуть так вдало поєднатися зазначені якості, як не в чарівному слові «нерухомість». Це справжні 4 «П» для українського ріелтера.

Етимологія слова нерухомість (real estate) є доволі складною і походить від латинського слова realis, що означає справжній або пізнішого його варіанту res, що означає річ. Отже, по простому, нерухомість – це справжня річ. Так думали наші предки, так часто й думаємо ми.

У юриспруденції під словом реальний (справжній) розуміють власність, яка до чогось прикріплена назавжди, тобто не може рухатись окремо без нього. Наприклад, нерухомість прикріплена до землі, на відміну від такої персональної власності, як гроші, одяг та меблі, що можуть пересуватися разом з людиною.

Нерухомість завжди була предметом гострих суперечок між людьми. За землю воювали, нерухомість спалювали та руйнували. Нерухомість завжди була атрибутом сімейної стабільності та затишку. «Збудуй хату з лободи, а в чужую не веди», - співається в відомій українській пісні. Виховати дітей, посадити дерево, збудувати дім – все ще сидить в ментальності кожного українця.

Проте з часом люди почали задумуватись над роллю нерухомості у їх житті. Коли ти забезпечений, маєш «дах» над головою, для чого тобі купувати ще один будинок? Саме тоді нерухомість почала відігравати роль інвестиційного інструменту.

Населення країн світу зростало, а місця для проживання не вистачало. Отже, можна було придбати нерухомість і здавати її в оренду. Нерухомість служила ефективним і стабільним інструментом генерування прибутку. Нерухомість зростала постійно в ціні, а разом з нею зростала й орендна плата.

«Більш розумні, здібні, сильні та передбачливі відбирають собі левову частку, а слабкі голодують і вимирають, рятуючи суспільство від вимирання», - казав відомий італійський економіст Вільфредо Парето (Vilfredo Pareto), який винайшов принцип: 80% наслідків спричинені 20% всіх впливів.

Саме, аналізуючи ринок нерухомості Італії, В. Парето вперше зауважив, що 80% італійської землі належить 20% власників.

Українцям довелося також пережити величезний інвестиційний бум у нерухомість, починаючи з 2000 року аж до кінця 2007 року. Тільки лінивий не будував, не брав в кредит і не купував нерухомість. Такі «бульки» на ринку нерухомості вже пережили і все ще переживають багато країн світу.

Інвестори давно побачили, що нерухомість може падати в ціні, можуть падати орендні ставки, нерухомість потребує витрат на її утримання, нерухомість не є ліквідною, нерухомість зменшує мобільність сім’ї, нерухомість може обкладатись великими податками. Якщо у будинку можна жити і не бути його власником, часто змінювати місце проживання, мандруючи по світу і переживаючи різноманітний досвід та вивчаючи світову культуру, то для чого володіти цією нерухомістю? Так здебільшого думає західний світ і мало звертає увагу на фундаментальність будівельних конструкцій, інтер’єр будинку тощо, дивлячись лише на його вартість та функціональні властивості. Стосовно вартості, то на заході побутує думка, що людина може дозволити собі квартиру чи будинок, якщо їх вартість не перевищує доходу людини за 2,5 роки.

Чому ж в Україні слово нерухомість заставляє людей думати про вічні цінності, а не лише про задоволення своїх найнеобхідніших потреб у житті? Згадаємо четверте «П» українського менталітету: необхідність виділитись або «показовість». Я говорю про це без іронії, бо іронізувати над менталітетом власного народу негарно. Повертаючись до 90-их, згадаймо як масово почали забудовуватись околиці великих міст України. Дешева цегла, дешева робоча сила, дешева земля – все це спричинило ріст трьох поверхових новобудов «нових» українців. Душа співала! Що ж сталось пізніше? Хто мав жити у цих заміських хоромах? Відкрились західні кордони, власні діти шукали свої шляхи самореалізації, і ці заміські «монстри» перестали вказувати на престижність їх власників. Почалось «гоніння» за ексклюзивністю: має бути річка, озеро, пагорб, вікові дуби, паркова зона, архітектура, впливові сусіди, інфраструктура, старовинна центральна частина міста, природні умови, тобто усі ці фактори, що давно впливають на світові індекси нерухомості.

Подорожуючи за кордоном, українці відкривають для себе все нові інвестиційні можливості. Пригадуючи свій відпочинок у Будві кілька років тому, роздумував над придбанням гарної вілли на узбережжі Адріатичного моря за ціною 1000 доларів за кв. м. Щиро дивувався коли наші співвітчизники купували швейцарські «замки» за ціною 2000-3000 доларів за кв.м., квартири в центральній частині Парижу, Женеви та Цюриху – за 5000-10000 доларів за кв. м., землю на узбережжі Женевського озера за ціною 10000 доларів за сотку.

Київські ціни у цей час швидко наздоганяли західні. Цього року увага українців прикута до придбання нерухомості в США у спекулятивних інтересах. Ціни дуже низькі, але як казав відомий фахівець з фінансового моделювання Бенуа Мандельброт: «Після невдалого вівторка може настати ще гірша середа».

Придбання нерухомості зараз – це елемент самовираження людини, демонстрація власної свободи, свого стилю життя. У фінансовій науці це називають опціоном або можливістю здійснювати деякі дії в майбутньому, коли ти є власником такого інвестиційного інструменту. Щоб додати собі ваги у товаристві впливових людей, ви завжди можете сказати: «Я тільки повернувся зі своєї швейцарської вілли». І не тільки сказати, а справді відчути повну безпеку, обводити поглядом вишукані краєвиди, нарешті зрозуміти, що – життя прекрасне!

Володіти нерухомістю ще не означає отримувати задоволення від неї. Це справді той випадок, коли кількість не переростає в якість!

Західна нерухомість продовжує падати в ціні, і не зрозуміло, коли буде досягнуто дна. Зокрема, в США нерухомість впала в ціні за перший квартал 2009 року на 20%. Падає нерухомість такими ж темпами у Великобританії. Там нерухомість продають цілими поселеннями. Нещодавно було продано селище Лінкенхольт у графстві Хемпшир (22 будинки, кузня, магазин, школа, крикетний клуб, 600 гектарів земельних угідь і 180 гектарів лісу) за 25-28 мільйонів євро. Як я вже писав, в Україні нерухомість вже «намацала» дно: мінус 20%-25% від поточних цін.

Купуйте лише якісну та завершену нерухомість! Через два роки ми побачимо знову «бум» на ринку нерухомості. Закладайте фундамент майбутнього фінансового успіху вже сьогодні!

(у статті використані матеріали автора, опубліковані раніше на сайті innovations.com.ua)Прохання Адміністрації сайту:
Якщо Вам сподобалась ця статя, будь ласка, відправте її лінк своїм друзям та партнерам - підтримайте розвиток аудиторії проекту! Дякуємо.

Дивись також:

Думки посеред тижня: шлях до порятунку світової економіки

Останні події на світових фондових ринках заставили замислитись, як близько ми стоїмо до краю світового економічного провалля. Події 11 березня 2011 року, 4 серпня 2011 року впевнено вказують на те, що депресивне десятиліття початку третього тисячоліття буде мати ще більш депресивне продовження. Чи рухається світ у доброму напрямку у всіх розуміннях слова «добрий»? Чи може довго триматися макіяж, якщо наносити один шар пудри за іншим?

Коментарі:

gost99 28/05/2009 22:59

Через два роки ми побачимо знову «бум» на ринку нерухомості
Що ви маєте на увазі кажучи про бум-початок росту цін на нерухомість, чи досягнення ними докризового рівня, чи щось інше?

pentsak@kmbs.com.ua 29/05/2009 08:17

Слово "бум" у моєму розумінні означає швидкий ріст ринку і стрімке зростання цін. Докризовий рівень цін на нерухомість - це був супер "бум", нічим невиправданий, тільки спекулятивною банківською політикою на ринку іпотечного кредитування. Тому докризового рівня цін ми швидко не досягнемо, але на 50% ріст можна буде розраховувати. Пам"ятаймо, що падіння цін на нерухомість на 50% відповідає 100% зростанню для досягнення початкового рівня цін. Думаю, що люди стануть відтепер більш раціональними при прийнятті інвестиційних рішень.

serelena 31/05/2009 14:13

"Как я уже писал, в Украине недвижимость уже «нащупала» дно: минус 20% -25% от текущих цен"
По-моему, еще очень рано говорить о дне. Как минимум должна восстановиться способность банковской системы к кредитованию.
3-5% населения, владеющего достаточным объемом налички, рынок не поднимут. А, учитывая известный экономистами "часовий лаг", умноженный на недоверие населения к банкам, процесс поиска дна продлится минимум на год. Т.е. цены на недвижимость должны только зафиксироваться через год после начала "цивилизованной" работы банков.
Во всяком случае, после августа 1998г в 1999г. цены еще продолжали падать.

Додати коментар
RedTram Україна