Думки посеред тижня: гривню кидають під танк?

Євген Пенцак (191) 14 Травень'09

Теги: Євген Пенцак, фондовий ринок, євробонд, курс валют, інвестування, інвестор, НБУ

Пропустили швидкий ріст фондового ринку, стрімке зростання гривні; які ще удари та несподіванки готує український ринок?

У той час, коли пожвавлення ділової активності в Україні не видно, уряд звітує про планове наповнення держбюджету, навіть про його перевиконання. На цьому фоні й не дивно спостерігати зміцнення національної валюти, стрімке зростання фондового ринку тощо.

Розгадка українського дива не складна: кабмін випускає державні облігації, їх викуповує Нацбанк, а отримані кошти кабмін спрямовує до бюджету. Офіційні джерела вказують, що портфель держоблігацій нацбанку зріс у квітні на 5,6 млрд. грн., а у березні – на 7 млрд. грн. А чому ж гривня продовжує зростати відносно долара? Що нам робити: купувати гривню, продавати долар чи одночасно робити одне і друге? Купувати акції, купувати євробонди чи продавати їх? Зараз ці питання хвилюють багатьох, а відповідь знайти складно.

Я спробую пояснити свою точку зору. Населення кожної країни складається з різних категорій людей, які по різному сприймають ринкову інформацію. Зокрема, уряд і Нацбанк намагаються подати інформацію про зростання гривні, як сигнал до оздоровлення української економіки і відновлення довіри інвесторів до України. Знаючи, що на руках (під подушками) в населення перебуває від 30 до 40 млрд. доларів, які можуть розвернути ринок у протилежну сторону, уряд намагається маніпулювати очікуваннями населення. Давайте подумаємо, чи збережеться тренд зростання гривні? Хто його може підтримати? Експортери? Ні. Це не в їх інтересах. Імпортери? Як? Їм вигідний низький курс долара і євро, але ризикуватимуть і продавати «зайву» валюту не будуть. Великі гравці? Можливо, але їх мотиви будуть протилежними: вони фіксуватимуть прибуток на ринку акцій і конвертуватимуть дохід назад у валюту. Хто захоче на літо залишати ризики незахеджованими? Розглянемо ще населення, яке може запанікувати і почати скидати валюту. А для чого населенню на літо гривня? Здебільшого на відпочинок. Де ж наш народ звик відпочивати? Туреччина, тури Європою, трішки Карпати і Крим. Чи для цього потрібно здавати валюту? Якщо й так, то в таких незначних кількостях, що не вплине на ринок. Залишається Нацбанк, якому потрібно поповнювати валютні резерви, викуповуючи назад долари і євро у населення за меншим курсом.

Якщо «економічно обґрунтований» курс долара зараз складає 7 грн. 20 коп., то можна очікувати що найбільше долар «просяде» до 7 грн. Отже, для тих кому бракує адреналіну можна спробувати скинути частину доларів і потім їх прикупити за нижчим курсом. Таким чином можна заробити на кожному доларі копійок 30, враховуючи комісійні витрати. Зворотною стороною є ризик того, що події почнуть розвиватися у протилежному напрямку. Тоді втратити можна і 2 грн. на кожному доларі.

Моя порада: не панікувати, нічого не робити, продовжувати зберігати кошти у співвідношенні:

  • 20% - у гривнi,
  • 30% - у доларi,
  • 30% - у євро,
  • 20% - у готiвковому чи безготiвковому золотi.

Якщо з’являється «свіжий» дохід, розкидаємо його за тим самим правилом.

А тим, хто більш толерантний до ризику і володіє значною сумою для інвестування, пропоную приглянутися до євробондів українських компаній. Їх прибутковість залишається достатньо привабливою у порівнянні з банківськими депозитами, часом сягаючи 30-40% річних. Проте вибирайте надійних емітентів і не спокушайтесь на дохідність у 200-300%.

Нобелівський лауреат з економіки 2008 року, Поль Кругман, стверджує, що немає підстав очікувати швидкого відновлення росту економік світу (http://www.bloomberg.com/apps/news).

Він каже, що рецесія швидко не скінчиться, а потім ще тривалий час на ринках спостерігатиметься стагнація.

Вдалих Вам спекуляцій на гетерогенних очікуваннях інвесторів! Захоплююча гра, чи не так!Прохання Адміністрації сайту:
Якщо Вам сподобалась ця статя, будь ласка, відправте її лінк своїм друзям та партнерам - підтримайте розвиток аудиторії проекту! Дякуємо.

Дивись також:

Думки посеред тижня: шлях до порятунку світової економіки

Останні події на світових фондових ринках заставили замислитись, як близько ми стоїмо до краю світового економічного провалля. Події 11 березня 2011 року, 4 серпня 2011 року впевнено вказують на те, що депресивне десятиліття початку третього тисячоліття буде мати ще більш депресивне продовження. Чи рухається світ у доброму напрямку у всіх розуміннях слова «добрий»? Чи може довго триматися макіяж, якщо наносити один шар пудри за іншим?

Додати коментар
RedTram Україна