Думки посеред тижня: лікування голодом або інвестиційна амнезія

Євген Пенцак (191) 08 Травень'09

Теги: МВФ, інвестування, стратегія, Євген Пенцак, інфляція, інвестиції, криза

У Києво-Могилянській Бізнес Школі (KMBS) завершився четвертий етап дослідження: «Вплив соціально-демографічних характеристик інвестора на його ставлення до фінансового ризику».

Результати четвертого етапу дослідження на ставлення українського населення до ризикових інвестицій є цікавими з огляду на зростання інфляції, нестабільність банківської системи, кризу ринку нерухомості, політичної нестабільності тощо (економетричний аналіз виконала Ірина Тимошенко). Загострення умов невизначеності в Україні, та й в усьому світі, без сумніву, має вплив на ставлення населення України до фінансових ризиків.

База даних четвертого етапу надана Київським Міжнародним інститутом соціології і утворена на основі опитування респондентів у всіх регіонах України, що рівномірно репрезентують усі верстви населення. База даних включає такі соціо-демографічні характеристики респондентів України як вік, стать, рід занять, освіта, фінансовий стан, регіон проживання, тип населеного пункту (місто, село), а також відповідь респондента на наступне запитання (запитання не змінюється протягом всіх етапів дослідження):

Якби вам запропонували обрати одну з трьох можливостей вкладати грошi, то який би з наведених нижче варіантів Ви обрали:

  1. Малий прибуток – малий ризик.
  2. Помірний прибуток – помірний ризик.
  3. Великий прибуток – великий ризик.
  4. Важко сказати.

Залишивши лише змістовні відповіді, тобто спостереження, у яких змінна «ризик» прийняла значення 1, 2 або 3, ми отримали наступну статистичну картину розподілу відповідей впродовж чотирьох етапів дослідження:

Таблиця 1

ризик 1 хвиля, % 2 хвиля, % 3 хвиля, % 4 хвиля, %
1 53 52 54 50
2 38 39 36 41
3 9 9 10 9
Загалом 100 100 100 100

 

Ми бачимо, що розподіл даних четвертої хвилі відрізняється від попередніх. В порівнянні з попередньою хвилею, що відбулась півроку тому, значно знизилась частка тих, хто віддає перевагу малому прибутку за умов низького ризику (50%). В той же час, збільшилась частка тих, хто схильний до середнього ризику за умов отримання середнього прибутку (41%). І практично незмінною залишається частка тих, хто схильний до високого ризику для отримання високого прибутку (9-10%).

Можна також констатувати, що суб’єктивна оцінка свого матеріального стану в березні 2009 року значно погіршилася навіть в порівнянні з попередньою хвилею дослідження, що була проведена в жовтні 2008 року.

Таблиця 2

Фінансовий стан жовтень 2008 березень 2009
Нам не вистачає грошей навiть на їжу 12% 15%
Нам вистачає грошей на їжу, але купити одяг вже важко 36% 44%
У нас достатньо грошей на їжу i одяг, i ми можемо якусь кількість відкладати 39% 33%
Ми можемо дозволити собi купувати деякi дорогi речi 11% 6%
Ми можемо дозволити собi все, що хочемо 1% 0%
ВАЖКО СКАЗАТИ / НЕ ЗНАЮ 1% 1%
Загалом 100 100

 

У четвертій хвилі дослідження показник освіта, що не був значимим на попередніх етапах дослідження, став яскраво виявлятися: зі зростанням рівня освіти підвищується і схильність ризикувати. Так, для людей з вищою освітою частка тих, хто готовий ризикувати складає 56%, в той час як серед людей з неповною середньою освітою їх всього 30%.

Таблиця 3

ризик неповна середня середня середня спеціальна вища
1 70% 52% 49% 44%
2 24% 40% 42% 45%
3 6% 8% 9% 11%

 

Фінансовий стан раніше не впливав на ставлення інвестора до ризику, а тепер виявився важливим для прийняття інвестиційних рішень: зі збільшенням матеріального стану збільшується готовність ризикувати. Серед тих, хто високо оцінює свій матеріальний стан, частка людей, готових до ризику становить 71%, в порівнянні з 33% серед тих, хто найнижче оцінює свій матеріальний стан.

Таблиця 4

ризик не вистачає грошей на їжу вистачає грошей лише на їжу вистачає на їжу і ми можемо відкладати можемо дозволити купувати коштовні речі
1 67% 53% 43% 28%
2 26% 40% 46% 52%
3 7% 7% 11% 21%

 

За результатами дослідження ми також можемо зробити висновок, що:

  • З віком люди стають менш схильними до ризику, відповідно, менш схильні до інвестицій у ризикові проекти.
  • Віра людини негативно впливає на ставлення до ризику: віруючі люди схильні менше ризикувати, аніж атеїсти.

Зменшення схильності до ризику з віком можна пояснити тим, що молоді люди є більш активними, більш дієвими людьми, що схильні бачити більше можливостей, а відповідно, і більше ризикувати. Оскільки християнство, що домінує в Україні, передбачає пасивне споглядання та примирення зі змінами, то віруюча людина менш схильна ризикувати та «змінювати свою долю», аніж атеїсти.

Зважаючи на продовження кризового стану в усьому світі і в Україні зокрема, ставлення українського інвестора до ризику за останні два роки постійно змінюється. Разом з тим змінюються фактори, які впливають на ставлення українців до ризику. Постійними факторами впливу інвестора на ставлення до ризику є вік та стать. Вплив регіону та розміру населеного пункту, що були важливими факторами впливу у 2008 році, поступово втрачають свою значимість. Проте у 2009 році у час продовження кризи, впливовості набувають такі фактори, як освіта, віра та фінансовий стан.

Коли не вистачає на їжу, то зникає й бажання інвестувати. А коли їжі вдосталь, то криза не впливає на бажання грати на фондовому ринку! Такий короткий висновок з нашого дослідження. З повними матеріалами двох річного дослідження і факторами, що впливають на прийняття ризикових рішень різними категоріями населення України, можна ознайомитись у KMBS на комерційній основі.

Отже, гравці на ринку залишилися – потрібно лише визначити оптимальні стратегії інвестування. Ми хочемо потішити наших читачів: уже запрацювала модель оптимального інвестування - модель Марковиця! Вона прокинулася з летаргічного сну, що тривав більш ніж півроку. Найближчим часом ви матимете змогу відслідковувати наші поради щодо її практичного використання на фондовому ринку України. А саме будете знати в яких кількостях і яких акцій вам потрібно купувати, щоб забезпечити оптимальне співвідношення між ризиком і прибутковістю у вашому інвестиційному портфелі!

Кажуть, що сьогодні, 8 травня, МВФ визначиться з долею другого траншу кредиту для України. Let’s keep fingers crossed, - cказали б британці. А ми будемо тримати кулаки! Ще багато залишається непідкорених українцями аеропортів світу! Знай наших!Прохання Адміністрації сайту:
Якщо Вам сподобалась ця статя, будь ласка, відправте її лінк своїм друзям та партнерам - підтримайте розвиток аудиторії проекту! Дякуємо.

Дивись також:

Думки посеред тижня: шлях до порятунку світової економіки

Останні події на світових фондових ринках заставили замислитись, як близько ми стоїмо до краю світового економічного провалля. Події 11 березня 2011 року, 4 серпня 2011 року впевнено вказують на те, що депресивне десятиліття початку третього тисячоліття буде мати ще більш депресивне продовження. Чи рухається світ у доброму напрямку у всіх розуміннях слова «добрий»? Чи може довго триматися макіяж, якщо наносити один шар пудри за іншим?

Коментарі:

Alexandr 08/05/2009 16:24

Євген, вітаю вас з першим нормальним дослідженням ставлення українців до ризику. І вітаю нас усіх з тим, що інвестиції у фондовий ринок знов стають цікавими.
Моя особиста думка, що зараз унікальний час для створення реального українського фондового ринку. Оскільки підприємствам вкрай потрібні інвестиції, а у інвесторів багато чого лежіть просто під матрацом. Передумови для розвитку вітчизняного ринку чудові. Але ж чи станеться воно нарешті?

pentsak@kmbs.com.ua 08/05/2009 20:52

Олександре, на мою думку український інвестор (10% населення згідно до дослідження) вже готовий до інвестицій у фондовий ринок України напряму чи через ІСІ (інститути спільного інвестування). Якщо вкачування грошей в Україну буде продовжуватись, а перші сигнали прямого західного інвестування ми вже спостерігаємо, то нова булька українського ринку не за горами. Проте це не значить, що ринку потрібно уникати. Головне - вчасно закрити позицію. Будемо разом за цим пильно стежити. У вересні 2008 року модель Марковиця нам у цьому здорово допомогла. Ми порадили нашим інвесторам закрити усі позиції у акціях. І не помилилися. Зараз ми потрохи входимо в ринок, але це не означає, що ми входимо на роки. Можливо через два - три місяці потрібно буде ці позиції закривати. Найближчим часом модель Марковиця відновить свою роботу у нас на сайті.
Ще місяць і можливо потрібно буде знову приглядатися до ПІФів!

Додати коментар
RedTram Україна