Порада тижня: український сандвіч: криза ззаду – вибори посередині – криза спереду

Євген Пенцак (191) 06 Квітень'09

Теги: Євген Пенцак, кредит, портфель інвестицій, інвестор, індекс, МВФ, валютний ринок, фондовий ринок, банківська система

Інформаційний фон тижня: на порядку денному рекапіталізація українських банків, знову «світитиме» другий транш МВФ, введення українських віз для європейців, зростання індексів фондового ринку України, пожвавлення на українському ринку нерухомості.

Зустрічі з банкірами заганяють в депресію, вони почувають себе невпевнено, вони перестали диктувати правила гри. Усі чекають на рекапіталізацію від Нацбанку, як на краплю води в пустелі. Банкіри готові бути лагідними та пухнастими, тільки б їх не обійшли при роздачі. Будемо й ми з нетерпінням очікувати, хто буде обраним цього тижня, а кого прийдеться націоналізувати чи пустити за вітром. Україну зараз рятує тіньовий ринок капіталу, обороти якого складають 50%-60% від оборотів всього ринку.

Кажуть, що місія МВФ повертається в Україну, щоб знову думати про долю другого траншу кредиту. Надій мало, але псувати відносин з міжнародними інституціями ніхто не буде. Проте, поговорити можна – попереду вибори.

Нарешті наші чиновники вимагають від Європарламенту поважати український народ, пропонуючи відновити візовий режим іноземцям для перетину українських кордонів. Давно пора, бо набридло пояснювати деяким іноземним послам з «двома класами і трьома коридорами», що у тебе є такі самі людські права подорожувати, відпочивати, робити дослідження, як і у них. У мене лише запитання: Хто давав вказівку впровадити іноземцям безвізовий режим в односторонньому порядку і які при цьому підписувались домовленості?

Зростають фондові індекси виникаючих економік. Український ПФТС – не виключення. Чи надовго вистачить оптимізму? Багато економістів прогнозують початок нової хвилі рецесії. Поки не з’явиться позитивний трьохмісячний тренд, я би не рекомендував серйозно «входити» в фондовий ринок України.

Відчувається пожвавлення на ринку нерухомості, від зацікавленості об’єктами нерухомості справи переходять у стадію реальних продаж. Інвестори переживають щодо знецінення своїх заощаджень в усіх іноземних валютах та у гривні. Гетерогенність ринку (різноспрямованість поглядів щодо його розвитку) провокує багатьох інвесторів до передчасних дій.

На мій погляд, ринок нерухомості продовжить ще своє падіння протягом півроку, а потім повернеться до теперішніх цін.

Думаю, що цього тижня продовжиться затишшя на валютному ринку України: долар продаватимуть за 8,25-8,30 грн. Перерахуємо «економічно обґрунтований» курс долара до гривні (Порада тижня від 16 Лютого 2009 р.):

 

 

(Я взяв інфляцію за березень у США та Україні такими самими, як у лютому, оскільки відповідні дані ще не опубліковані).

Отже, 1 грн. 15 коп. різниці з ринковим курсом ми можемо віднести на рахунок політичної нестабільності в Україні та надмірного кредитування населення і корпоративного сектора у доларі.

Золото-валютний портфель продовжуємо тримати у співвідношенні:

  • 20% - у гривнi,
  • 30% - у доларi,
  • 30% - у євро,
  • 20% - у готiвковому чи безготiвковому золотi.

Квітень я би назвав місяцем театру. Будемо вчитись за шаром гриму впізнавати справжні обличчя справді непересічних українських політиків. Як сказав міністр внутрішніх справ Юрій Луценко:

«Тернопільські вибори — це дзеркало українського політичного театру абсурду, який останнім часом ми спостерігаємо».

Якщо ми не розкусимо політиків, то потім вони закусять нами!

Бажаю всім вдалого та успішного тижня!Прохання Адміністрації сайту:
Якщо Вам сподобалась ця статя, будь ласка, відправте її лінк своїм друзям та партнерам - підтримайте розвиток аудиторії проекту! Дякуємо.

Дивись також:

Думки посеред тижня: індуктивні та дедуктивні методи дослідження фондових ринків

Дуже часто мені доводиться дискутувати про застосовність тих чи інших фінансових теорій до поточного аналізу ринків, здійснення на його основі прогнозів та інвестиційних рішень. Ще частіше мені доводилось спостерігати за суперечками теоретиків і практиків на фінансовому підґрунті. Мене завжди дивувало, чому вони сперечаються? Науковці та дослідники використовують загальноприйняті моделі, що описані в усіх класичних підручниках, їх знає кожен магістр з фінансів. Чому висновки цих моделей не подобаються практикам?

Коментарі:

Alexandr 08/04/2009 13:27

Что-то на рост фондового рынка особо не похоже. Такое впечатление, что одни и те же пакеты ганяются по кругу одними и теми же торговцами. На неликвидном рынке это отлично даже получается. (Это взгляд изнутри.)

Вопрос Евгению Пенцаку: как транш МВФ (если его дадут) повлияет на курс доллара, учитывая, что в обязательных условиях МВФ присутствует рефинансирование украинских банков по полной программе.

koval@abkt.com.ua 09/04/2009 11:08

Почалися незрозумілі для мене фокуси. Я сьогодні зранку у центрі Львова мусив обіти штук 5 точок, щоб поміняти долар на гривну. Аргументи наводилися різні: немає сьогоднішнього курсу, немає гривни, можемо поміняти по "новому" курсу (але не дають квитанцію і немає розпорядження про "новий" курс). Зрештою по "новому" я і поміняв, у банківському відділені, але без квитанції(!). Таку саму проблему вчора мала наш серкретар, коли міняла 50$(!).

Як Ви думаєте, пане Євген, чи не час перекинути доларову частину портфелю у гривню?

Хоча, з іншого боку, це може бути лише ситуативний сплеск попиту на гривню у зв'язку зі святами :( ...

змінений: 09/04/2009 11:10, відповісти
pentsak@kmbs.com.ua 09/04/2009 11:08

Дякую за коментар, Олександре! Я поділяю Вашу точко зору про нефундаментальність чинників росту фондового ринку України. Їх поведінковий характер має намір привабити західних інвесторів до нашого ринку, а також підтягнути українських оптимістичних інвесторів. Але факт є фактом, їм вдалось це зробити - індекс ПФТС зріс з 200 до 265 пунктів. Тому я рекомендував почекати з інвестиціями в українські акції принаймні три місяці, щоб з"явився хоча би візуальний тренд. Стосовно запитання про долю другого траншу. Я, по перше, не вірю, що він буде наданий у короткотривалій перспективі. По - друге, на курс долара він сильно не вплине. Це буде мати лише сигнальний вплив для інших потенційних інвесторів в Україну. Якщо увійде МВФ, то можуть увійти інші. У довготривалій перспективі це вплине на зниження курсу долара відносно гривні. Повного рефінансування українських банків не буде. Виберуть 5-7 банків поки що за невідомими критеріями. Чекаємо на новини.

змінений: 09/04/2009 11:10, відповісти
pentsak@kmbs.com.ua 09/04/2009 11:19

Коментар для п. Коваля. Я думаю, що наближення Великодніх свят не вплине на курс долара. Падіння долара пов"язане з постановою Нацбанку про резервування банків у національній валюті під доларові кредити, приїздом МВФ у Україну і намаганням показати відсутність різниці у курсах Нацбанку, міжбанку і готівковому. Комерційні банки зараз грають на короткотермінову перспективу: завтра курс долара може зменшитись до 7,95 грн.
Я взагалі не розумію для чого зараз здавати долари і переглядати структуру золотовалютного портфеля. Згідно до моїх рекомендацій у портфелі була 20% частка у гривні на такий випадок. Ось її і треба використовувати для поточних витрат. Якщо Ви все тримали у доларі, то - це Ваші проблеми. Ризики потрібно хеджувати! Для цього й пишуться інвестиційні поради.

Додати коментар
RedTram Україна