Порада Євгена Пенцака: страх та гнів інвесторів впливають на тривалість кризи

Євген Пенцак (191) 31 Березень'09

Теги: банківська система, НБУ, МВФ, фінансовий ринок

Інформаційний фон тижня: ФРС США подвоїла план викупу іпотечних боргових інструментів, падіння доходності державних облігацій США та зростання доходності єврооблігацій українських емітентів, підписано численні меморандуми про співпрацю України та Японії, почав знову «світити» другий транш МВФ, інформаційні шуми навколо реконструкції ГТС України, зменшення державного замовлення на вищу освіту, «оптимізація» дипломатичних представництв України за кордоном.

Усі зовнішні сигнали ринку з викупом довгострокових облігацій США та емісійні прогнози у єврозоні є надзвичайно важливими для українського фінансового ринку, проте основні події зараз розгортатимуться навколо надання Україні другого траншу МВФ та інформаційних баталій щодо модернізації газотранспортної системи України.

Як ми й передбачали у Пораді тижня від 2 лютого 2009, ПР (Партія Рнгіонів) починає активізувати навколо себе «невдоволені» маси і очолює похід на уряд. Лідери БЮТ просять опозицію не блокувати розгляд в парламенті антикризових законопроектів, наголошуючи на важливості для України отримання інформаційного сигналу у вигляді другого траншу. На мій погляд, це все продуманий взаємовигідний сценарій для кількох політичних сил: ніхто й не очікує отримання другого траншу МВФ, бо ніхто не сподівається виконувати умов його надання. Про це ми писали у Думках посеред тижня від 6 березня 2009. Це свідоме водіння за ніс міжнародної спільноти, яке дуже часто вдавалось нашим політичним лідерам. Історія з траншем МВФ нагадує старий анекдот:

̶        - Іване, я знову хочу в Париж.
̶        - А ти вже там була?
̶        - Ні, я знову хочу.

Нацбанк думає, що зменшився відтік депозитів з банківської системи. Звичайно, якщо ввести тимчасове управління у ще з десяток банків, то він може скоротитись ще більше. Лєшек Бальцерович, польський економіст-реформатор і політик, радить Україні якомога швидше збанкрутити та націоналізувати значну частину українських банків, терміново розрахуватися з громадянами за депозитами і почати відновлювати довіру до банківської системи. Рефінансувати банки за рахунок громадян України, усіх платників податків – це несправедливо! Несправедливо і аморально, насамперед до наших пенсіонерів і мало захищених, усіх, хто потребує допомоги від безробіття і т.п.

Вже давно пора дати нам всім собі справедливу самооцінку стосовно того, що сталося. Дослідники кажуть, що справедлива самооцінка має складатися з шести компонент:

  • відчуття фізичної безпеки;
  • відчуття емоційної безпеки;
  • усвідомлення власного я;
  • почуття незалежності;
  • компетентність;
  • місія – знати сенс власного життя.

Тому, взагалі кажучи, в Україні нічого катастрофічного не сталося. Економічні труднощі можна здолати, головне – не втратити сенсу свого існування. Потрібно підтримати близьких людей, щоб ці шість компонент могли бути якомога краще реалізованими. Кажуть, що турбота про ближнього - це суть людського існування, яка об’єднує усі релігії світу.

Підтримуємо інвестиційний портфель у тому ж вигляді, як і позаминулого тижня.

А страх і гнів доводять людей до жаху та істерії. Існує цікава математична теорія, універсальна теорія катастроф Рене Тома, що може просто пояснити багато фізичних, економічних, біологічних та психологічних явищ, від найпростіших до найскладніших. Зокрема, теорія показує, як можуть стрімко розвиватись події в залежності від того, які зусилля і в якій послідовності передували даному стану. Я проілюструю дану теорію малюнками з книги Іана Стюарта «Таємниці катастрофи»:

 

Страх і гнів доводять людину і країну до катастрофи. Проте, коли страх змінюється на гнів, то катастрофа – неминуча. Коли ж гнів не підсилюється почуттям великого страху, то катастрофічного наслідку можна уникнути.

Тому, не потрібно боятися кризи, криза пройде, життя стабілізується! А гніватись на владу можна і треба – вона того заслуговує! Проте потрібно мати міру і робити це в цивілізований спосіб, щоб не попастись на гачок тим, хто може зруйнувати нашу державу!Прохання Адміністрації сайту:
Якщо Вам сподобалась ця статя, будь ласка, відправте її лінк своїм друзям та партнерам - підтримайте розвиток аудиторії проекту! Дякуємо.

Дивись також:

Думки посеред тижня: індуктивні та дедуктивні методи дослідження фондових ринків

Дуже часто мені доводиться дискутувати про застосовність тих чи інших фінансових теорій до поточного аналізу ринків, здійснення на його основі прогнозів та інвестиційних рішень. Ще частіше мені доводилось спостерігати за суперечками теоретиків і практиків на фінансовому підґрунті. Мене завжди дивувало, чому вони сперечаються? Науковці та дослідники використовують загальноприйняті моделі, що описані в усіх класичних підручниках, їх знає кожен магістр з фінансів. Чому висновки цих моделей не подобаються практикам?

Коментарі:

Bohdan 31/03/2009 21:34

Поддерживаю последний абзац. Когда в нас появляется гнев или страх, важно остановится и задуматься: кто и зачем нами манипулирует?

Евгений, Вам бы больше аудиторию...

lag 02/04/2009 11:12

[Bohdan]: Поддерживаю ! Развитие аудитории проэкта зависит и от нас с Вами. Я например, поделился ссылкой на этот сайт со своими коллегами и все они остались довольны. И если каждый из нас "приведет" хотябы одного-двух своих коллег -- количество аудитории стремительно будет увеличиваться.

Знание в массы ! Господа.

змінений: 02/04/2009 11:13, відповісти

Додати коментар
RedTram Україна