Порада Євгена Пенцака: « ... не тримайте гроші на депозитах»

Євген Пенцак (191) 16 Березень'09

Теги: ребалансування, портфель інвестицій, інвестиції, депозит, євробонд, банківська система, Укрексімбанк, Євген Пенцак

Краще погана стабільність, ніж добра невпевненість! Як повернути депозит, де зберігати заощадження, як і де перечекати кризу, як знайти острівець персональної безпеки? Ви ще не маєте відповідей на ці запитання?

Краще погана стабільність, ніж добра невпевненість! Як повернути депозит, де зберігати заощадження, як і де перечекати кризу, як знайти острівець персональної безпеки? Ви ще не маєте відповідей на ці запитання?

Ми також ще не маємо відповідей на всі ці запитання. Проте ми намагаємось відверто про них говорити, висловлювати свою невпевненість у правильності дій керівництва держави, щоб допомогти самим собі вирватися з цієї круговерті фінансового краху, куди прямує наша держава.

Лише разом ми здолаємо труднощі: думка до думки, бажання до бажання, слово до твердження, концепція до практики, і ми знайдемо вихід. Щиро запрошуємо Вас до коментарів, ми цінуємо Вашу думку, Ваше слово … Я лише намагаюсь модерувати хід Ваших думок, не претендуючи на істину, а тільки спонукаючи до рефлексії.

Кажуть, що вчені вивели особливий код лідерства і протестували його на щурах. Виявляється, що щур, виведений таким способом, має здатність повести за собою усіх співплемінників навіть на небезпечний для їх життя шлях. Наприклад, такий щур може всіх повести на глибоку воду і потопити всіх разом зі собою. Я зразу ж подумав про корисність такого винаходу для людства в контексті останніх подій: нам би такого зварича!

А також застерегти населення України у цей важкий час йти за псевдо лідерами нації, що спекулюють на економічній кризі. Нам потрібно пам’ятати один з наслідків закону Мерфі: «Немає такої поганої ситуації, що не могла б стати ще гіршою!»

Все більше раціональних думок витає серед економістів, аналітиків, що мають інсайдерський доступ до реального стану справ у банківській індустрії та стану економіки загалом. Зокрема, екс-міністр економіки Віктор Суслов вважає:

«Існує реальна загроза, що деякі комерційні фінустанови погасять борги перед західними банками коштами депозитів громадян. … українським банкам не можна довіряти. Із цього моменту я вже нікому не радив би тримати гроші на депозитах, бо те, що відбувається, свідчить про можливий колапс банківської системи. І найгрубішою помилкою НБУ є в цілому схвальна позиція на неповернення депозитів».

Екс-урядовець рекомендує: «Настав час увести податок на нерухомість і земельні ділянки, підвищити акцизи, скасувати пільгові режими оподаткування і різного роду преференції» (Контракти, №11, 2009, ст. 10-11).

Я переконаний, що з плином часу і загостренням економічної ситуації все більше і більше раціональних думок лунатиме і з уст урядовців. Але економічна ситуація в Україні зі стану цейтноту може перейти у стан цукцвангу, якщо говорити шаховими термінами. Під цукцвангом у шахах розуміють таку ситуацію, в якій вже неможливо знайти правильний хід: всі дії ведуть до програшу (дефолту).

 Думки раціональності доносяться і з США, де юристи продовжують слухання стосовно порятунку «потопаючого американського фінансового фрегата AIG». Вони справедливо запитують платників податків, чи вартує виплачувати компенсаційні пакети топ-менеджменту AIG у розмірі 1 млрд. доларів, що довели компанію до такого стану?

Думки раціональності доносяться і з Китаю. Днями прем’єр міністр Китаю Вен Джіабао захвилювався долею найбільших капіталовкладень Китаю у державні облігації США. «Не тільки уряд Китаю, але й кожен інвестор може бути абсолютно спокійним стосовно надійності інвестицій у США», - відповів Барак Обама.

Особисто, коли я чую слова і словосполучення абсолютний, найкраще рішення, оптимальний шлях, мене починає справді хвилювати правдивість і щирість слів того, хто висловлює таку думку.

Для нас зростання інвестицій у економіку США не є доброю новиною, оскільки це автоматично означає зменшення інвестицій у виникаючі економіки, до яких можна віднести економіку України.

 Я й надалі рекомендую притримуватися консервативної стратегії:

  • 20% - у гривнi,
  • 30% - у доларi,
  • 30% - у євро,
  • 20% - у готiвковому чи безготiвковому золотi (курс золота коливається сьогодні навколо позначки 925 доларів за трійську унцію).

Думаю, що на валютному ринку цього тижня продовжуватиметься штиль. Деякий тиск на гривню почнуть здійснювати виплати купонів по євробондах Укрексімбанку та Нафтогазу, що припадають на останню декаду березня.

Справді нічого нового немає на світі, усе вже було, змінюються лише обличчя й епохи.

Дивляться, не наситяться очі, слухають, не переповняться вуха.
Що було, те саме буде, і що творилось, те й твориться,
І нема нічого нового під сонцем. Буває, скажуть про щось: поглянь, ось новина!
А вже було воно у віках, що минули до нас.

Книга Екклесіаст, ІІІ ст. до н.е.,
найдавніша книга, що увійшла до біблійного канону

 

«Волею Плутоса, бога багатства (і тільки його), як колись так і тепер,
усе святе й мирське – перемішується згори донизу.
Від його волі залежать: війна і мир, судочинство і народні збори,
правління державою, шлюби, договори, союзи, закони, мистецтво,
театральні вистави, свята, всі, одне слово, взаємини людей ...
до кого прихильний (Плутос), тому начхати на Юпітера з його блискавицями.
Держава тримається на глупоті.
… за допомогою певних дурничок можна, виявляється, легко приборкувати
цього величезного й могутнього звіра, ім’я якому – народ.
Геть усі царі люблять дурників і не можуть без них ні їсти,
ні пити, ні гуляти, ба навіть жити»
.

Еразм Роттердамський, філософ,
твір «Похвала глупоті»

Багато українських політиків прислухаються до думок Еразма Роттердамського, зокрема, до його поради:
«Хочеш бути мудрецем, дурника вдавай із себе».

Не даймо блазням зробити з нас дурників!
Бажаю вдалого всім тижня!Прохання Адміністрації сайту:
Якщо Вам сподобалась ця статя, будь ласка, відправте її лінк своїм друзям та партнерам - підтримайте розвиток аудиторії проекту! Дякуємо.

Дивись також:

Думки посеред тижня: індуктивні та дедуктивні методи дослідження фондових ринків

Дуже часто мені доводиться дискутувати про застосовність тих чи інших фінансових теорій до поточного аналізу ринків, здійснення на його основі прогнозів та інвестиційних рішень. Ще частіше мені доводилось спостерігати за суперечками теоретиків і практиків на фінансовому підґрунті. Мене завжди дивувало, чому вони сперечаються? Науковці та дослідники використовують загальноприйняті моделі, що описані в усіх класичних підручниках, їх знає кожен магістр з фінансів. Чому висновки цих моделей не подобаються практикам?

Коментарі:

Andriy123 18/03/2009 08:49

п.Євгене, з огляду вище описаної складної непрогнозованої фінансової обстановки в Україні та наданих Вами рекомендацій - що означає в цій ситуації тримати заощадження у безготівковому золоті, і чи варто зараз купувати золото, ціна на яке, мабуть, знаходиться на піку?
Дякую.

pentsak@kmbs.com.ua 18/03/2009 11:31

п. Андрію, якою складною і непрогнозованою не була ситуація нам потрібно в чомусь тримати наші заощадження (інвестиційний портфель). Кожна компонента запропонованого інвестиційного портфеля служить захистом (хеджем) від відповідного ризику. Наприклад, 20% у гривні є хеджем стосовно зміцнення гривні, 30% у доларі і 30% у євро взаєний хедж падіння - зростання долара відносно євро, а 305 у золоті відображає невпевненість у зростанні економіки США у найближчому періоді. Тоді західний інвестор буде частково виходити з акцій і зупиниться на золоті, попит збільшиться і воно зросте в ціні. Стосовно піку золота ніхто не знає, все залежить від того, як будуть розвиватись події на фондових ринках. Якщо ситуація буде покращуватись, то з золота потрібно виходити і вкладатися в акції, наприклад на українському фондовому ринку. Безготівкове золото означає відкриття поточного золотого рахунку в одному з надійних українських банків. Їх мало, але потрібно вибирати ...

Додати коментар
RedTram Україна