Порада Євгена Пенцака: на українському ринку – надмірна реакція (overreaction)

Теги: ребалансування, портфель інвестицій, інвестиції, депозит, Євген Пенцак, НБУ, стратегія

Чому так раптово, без бою, здали українську гривню? Якщо закінчуються резерви Нацбанку, то вони закінчувались і місяць тому? Мені здається саме час замислитись над думками з цього приводу.

Тиждень розпочався як завжди: багато суперечливої інформації, невизначеність у вищих колах політичної влади, стурбованість пересічних громадян стосовно курсової нестабільності, штиль на світових фінансових ринках і на українському фондовому ринку також.

Коли тривалий час люди живуть у атмосфері повної невизначеності, починають приходити в голову апокаліптичні сценарії: голод, війна, крах капіталістичної системи, раптове введення амеро і т.п. І виникає відповідна апокаліптична (надмірна) реакція: закопати гроші, будувати «бункер», запасатися їдою довготривалого зберігання, придбати зброю і т.п.

Насправді, нічого нового немає на цьому світі. Все вже колись проходили, і властивість надмірно реагувати на події на фінансових ринках спекулянти (чи як їх ще називають арбітражери, arbitrageurs) давно використовують у побудові своїх інвестиційних стратегій. Ще у древніх китайських рукописах розроблялись тактика і стратегія ведення військових дій. Ці методики дуже часто залишаються актуальними і для аналізу війн економічних та фінансових.

Зокрема, у трактаті «Сунь-Цзи» говориться, що «війна – це боротьба, … боротьба для отримання вигоди. Отримання вигоди – і є перемога. Найкраща війна – розбити замисли супротивника».

Війну можна виграти, якщо ти володієш Шляхом,

«коли думки народу однакові з думками правителя, коли народ готовий разом з ним вмерти, готовий разом з ним жити, коли він не знає ні страху ні сумнівів».

Другою необхідною умовою перемоги є Полководець – «це розум, безпристрасність, гуманність, мужність та строгість». Я залишаю читачів самим подумати, чи маємо ми шанс виграти війну зі світовою (і не тільки) фінансовою кризою згідно до трактатів Суць-Цзи (Сунь-Цзи: Мистецтво стратегії. Древньокитайські трактати, що стали основою багатьох управлінських теорій. М. : «Эксмо», 2006).

Але дізнатись про замисли супротивників ми можемо. Чому так раптово, без бою, здали українську гривню? Якщо закінчуються резерви Нацбанку, то вони закінчувались і місяць тому? Чому не ведеться стратегічне планування дій, чи як написано у древньокитайському вченні «війну зважують сімома розрахунками».

Наступне твердження цього трактату гласить:

«Війна – це шлях обману. Тому, якщо ти можеш що-небудь, показуй супротивнику, що ніби то не можеш; а коли використовуєш що-небудь, то показуй супротивнику, що не використовуєш цього».

Мені здається, саме час замислитись над думками з цього твору. По-моєму готується пастка для спекулянтів: долар розгойдають до 10-12 гривень у найкоротший час, а потім знову опустять на міжбанку до 8 грн. Найближчим часом почнуться качелі-каруселі, щоб збити негативні очікування населення щодо падіння гривні. Проте я можу помилятися, всі ми люди, а людям це властиво. Древньокитайські трактати також потрібно вміти правильно тлумачити!

Отже, моя рекомендація на цей тиждень є такою:

  • 20% - у гривнi,
  • 30% - у доларi,
  • 30% - у євро,
  • 20% - у готiвковому чи безготiвковому золотi (сьогодні курс золота коливається навколо позначки 990 доларів за тройську унцію);

 1. якщо гривна впаде до значень 11-12 грн. за долар, то ребалансуємо портфель у співвідношенні:
  • 60% - у гривнi,
  • 10% - у доларi,
  • 10% - у євро,
  • 20% - у готiвковому чи безготiвковому золотi, фіксуючи отримані прибутки.

Мені приємно, що молодь почала цікавитись персональними фінансами. Минулої суботи я доповідав на молодіжній конференції «FinCo'09», присвяченій управлінню персональними фінансами, що була організована міжнародною молодіжною організацією AIESEC.

Вітаємо нових учасників у нашому фінансовому клубі investadviser.com.ua!Прохання Адміністрації сайту:
Якщо Вам сподобалась ця статя, будь ласка, відправте її лінк своїм друзям та партнерам - підтримайте розвиток аудиторії проекту! Дякуємо.

Дивись також:

Думки посеред тижня: індуктивні та дедуктивні методи дослідження фондових ринків

Дуже часто мені доводиться дискутувати про застосовність тих чи інших фінансових теорій до поточного аналізу ринків, здійснення на його основі прогнозів та інвестиційних рішень. Ще частіше мені доводилось спостерігати за суперечками теоретиків і практиків на фінансовому підґрунті. Мене завжди дивувало, чому вони сперечаються? Науковці та дослідники використовують загальноприйняті моделі, що описані в усіх класичних підручниках, їх знає кожен магістр з фінансів. Чому висновки цих моделей не подобаються практикам?

Коментарі:

patriot 24/02/2009 08:41

Дякую. Після конференції зразу зареєструвався. Вже склав 3 інвест портфелі :)
Читаю Ваші поради.
Мені тут дуже подобається ;)

analitik 25/02/2009 09:52

запасатися їдою довготривалого зберігання - помилка - запасатися ЇЖЕЮ

koval@abkt.com.ua 25/02/2009 10:29

Безумовно, слово 'їда' вживається рідко, але навіть на
http://www.abbyyonline.ru/translate.aspx?Ln=6&words=%D0%B5%D0%B4%D0%B0 є обидва слова. :)

Додати коментар
RedTram Україна