Порада Євгена Пенцака: послухай і зроби навпаки або цирк ще не поїхав

Євген Пенцак (191) 07 Вересень'09

Теги: курс валют, валютний ринок, Євген Пенцак

Інформаційний фон тижня: український валютний ринок "задумався", золото наближається до річного максимуму, віз рефінансування українських банків донині там

Перш, ніж висловити свій погляд на розвиток подальших подій на валютному ринку України, пропоную поглянути ретроспективно, як розвивались погляди чиновників від НБУ стосовно курсової політики. Тоді нам стане зрозуміло, чого очікувати далі від "курсових ігор".

 

   
Заступник голови НБУ Олександр Савченко  В. о. голови Нацбанку України Анатолій Шаповалов

 

Дата

Подія

25.04.2009

О.Савченко упевнений в зміцненні курсу гривні. Скасування мораторію на дострокове зняття депозитів може відбутися після того, як впродовж півтора-двох місяців в Україні спостерігатиметься економічна і політична стабільність.

"Жоден цент отриманих Національним банком кредитів не витрачений. У нас резервів, навіть своїх, вистачає на покриття п'яти місяців імпорту".

27.05.2009

Під час IV банківської конференції "Управління ризиками роздрібного кредитування в Україні" О.Савченко заявив:

"Рівноважного курсу гривні усе ще не досягнуто. Курс 7 грн. 62 коп. за долар усе ще є значним щодо інших країн. Для українських експортерів передевальвована гривня також невигідна, тому що хоча й приносить їм завищені прибутки в цей момент, однак не стимулює до технічного переобладнання й модернізації, що може призвести до негативних наслідків надалі. Оптимальний ринковий курс буде підтримувати експортерів у тонусі".

03.06.2009

О.Савченко вважає:

"Я переконаний, що до кінця нинішнього року курс буде на рівні 7 грн./дол. Ймовірно, що в наступному році гривня буде посилюватися і далі".

При цьому Савченко попередив, що подальше зміцнення гривні може негативно вплинути на конкурентоспроможність українських виробників:

"Зараз курс рівноваги для України знаходиться на рівні 7 грн./дол. Але далі треба думати: якщо гривня буде зміцнюватися до 6 грн./дол., а інші валюти по відношенню до долара залишаться на колишніх позиціях, це негативно вплине на конкурентоспроможність нашої продукції".

24.06.2009

О.Савченко констатує: "Гривня буде і надалі укріплятися".

20.07.2007

- Як довго Нацбанк ще буде стримувати падіння курсу долара?

- О.Савченко. Точної відповіді на це запитання немає, оскільки ми враховуємо як політичні, так і економічні тенденції, а також інтереси вітчизняного бізнесу. У сукупності все це визначає нашу валютно-курсову політику, змінювати яку ми не збираємося. В недалекому майбутньому наша політика залишиться незмінною, хоча деякі корективи в процесі можуть бути внесені.

- Наприклад?

- Усі хочуть знати, коли НБУ буде змінювати валютний курс, у той самий час коли його формує ринок. Насправді все йде до девальвації долара та посилення гривні. Проте, найімовірніше це лише кон’юнктурний момент, а тому ситуація у кожний момент може змінитися. Наприклад вже через тиждень. Наші золотовалютні резерви швидко зростають. У найближчі місяці ми продовжуватимемо скуповувати долари, щоб забезпечити стабільність гривні у майбутньому. Ми знаходимося в межах оптимальної зони золотовалютних резервів. Ми стримуємо падіння долара економічними методами. Врахуйте такий факт: гривня посилюється навпроти долара на 10% навіть при стабільному курсі. Це називається ефективним обмінним курсом. Так відбувається скрита ревальвація гривні. Може статись навіть так, що курс гривні відносно євро буде стабільним.

Я даю дуже прості рекомендації: у ваших персональних заощадженнях повинна домінувати гривня. Я би не радив бігти і міняти долари на євро, оскільки курс може піти в іншу сторону. Не виключено, що через місяць-два євро буде падати відносно долара. Тому найкраще переводити активи у гривні, добре що проценти по гривні більші за рівень інфляції.

01.09.09

Коментар експерта. З 1 вересня 2009 року на посаду виконавчого директора з питань валютного регулювання та контролю призначений Балюк Анатолій Іванович. Йому віддадуть всю валютну вертикаль: валютного регулювання (голова Олена Щербакова), з управління валютним резервом та здійснення операцій на відкритому ринку (Микола Мельничук) і валютного контролю та ліцензування (Олександр Біланенко). Наприкінці минулого року після гучних скандалів цю вертикаль відібрали у заступника голови НБУ Олександра Савченка. Самого Савченко, втім, залишили на посту. Реально, його повноваження ще раніше відійшли першому заступнику голови НБУ Анатолію Шаповалову. Це підтвердив і сам Савченко: «На жаль, я ніколи не відповідав за валютну політику. Ці питання завжди перебували у віданні пана Шаповалові». Експерт підкреслив, що знає Балюка як приємну людину: "Він дуже гарний оповідач, вміє класно розповісти анекдот. Далеко не дурний. Але це не те, що потрібно на такій посаді. Він тримає в голові дуже докладну інформацію про те, хто і що хотів прийняти, хто що прийняв чи обговорював. Зрозуміло, що Балюк - людина розумна". Опитані банкіри іронічно поставилися до призначення Балюка: "На цій посаді потрібно розуміти, що ти робиш. Потрібно змінювати систему, і поміняти ключових людей. Балюк - більше бюрократ, ніж економіст. Крім того, поки там Стельмах, нічого зробити не можна". Банкіри також в один голос відзначили, що Балюк - людина президента і припустили, що він був призначений на цю посаду з метою отримати більший вплив на Нацбанк.

02.09.09

Нацбанк покладає всю відповідальність за зумисне накручування спекулятивного курсу і паніки на "групу банків". Деякі банки притримують валюту в касах, провокуючи її дефіцит, і як наслідок, підвищений курс. Аналогічну думку має прем’єр міністр Юлія Тимошенко: "це жорстко і точно спланована операція по розвалу гривні шляхом спекулятивних операцій, немає жодних підстав для падіння національної валюти".

03.09.09

А.Шаповалов заявив:

"Мабуть, кілька іноземних компаній прийняли рішення вивести свої капітали і банки, що їх обслуговують, отримали вказівку купувати валюту за будь-яку ціну. Ми дуже чітко позначили свою позицію - банки, що працюють за курсом вище середньозваженого, не отримають підтримку НБУ у вигляді інтервенцій. На неї також не можуть сподіватися банки, які порушують ліміт валютної позиції".

За його словами, курс штовхають вгору девальваційні очікування і паніка. Економічних же підстав для зростання курсу немає. Дефіцит платіжного балансу, що за підсумками липня перевищив $8млрд, повністю покривається кредитами МВФ, а попит населення на валюту гасить НБУ з резервів.

Шаповалов обіцяє, що регулятор вживе заходів зі стиснення ліквідності, щоб зняти ажіотаж з валютного міжбанку. "Ми чітко позначили свої очікування за валютним курсом на рівні 7,98-8,14 гривень за долар і вважаємо, що до такого показника і повинна повернутися вартість американської валюти". За його словами, заспокоєння на валютний ринок повинні принести і ініційовані в НБУ заходи щодо сплати відсотків по валютних депозитах у гривні, а також прийом у гривні платежів по валютних кредитах і заборона на комісійні при обмінних операціях.

Попит на валюту ще більше посилюється через те, що на вересень припадає пік виплат за зовнішніми позиками в другому півріччі - у цілому, до $ 1,3 млрд. Ривки на міжбанку серйозно нервують населення, яке, за попередніми даними, вилучило з банківської системи близько 3,3 млрд грн. вкладів, які, швидше за все, відправлено на валютний ринок.

03.09.09

Отже, серед основних причин курсових стрибків гривні експерти відзначають:

1) активну политику з емісії гривні;

2) необхідність виплат за зовнішніми запозиченнями;

3) скорочення прямих іноземних інвестицій;

4) необхідність здійснення закупівель газу;

5) спекулятивні очікування населення.

04.09.09

О. Савченко відзначає, що даний курс є відображенням усієї складності відносин, що склалися у країні. Він переконаний, що гривня – найбільш недооцінена валюта у світі. На його думку потенціал ревальвації є, але йому заважає політична нестабільність, зумовлена наближенням президентських виборів.

04.09.09

Дмитро Гриджук, голова правління банку "Хрещатик":

"Зрозуміло, що за таких умов недостатньо просто сказати: для девальвації гривні немає підстав. Потрібен чіткий аналіз, який заслуговує на довіру, а також зрозуміла і прозора стратегія поводження регулятора на валютному ринку. Потрібна системна масово-роз’яснювальна робота, яку мають проводити передусім не представники комерційних банків і не псевдоексперти валютного ринку, а фахівці та офіційні особи, котрі відповідають за це".

Коментарі «фахівців та офіційних осіб» ми вже прочитали. Особливо "тішить" фраза О. Савченка від 1.09.09: "На жаль, я ніколи не відповідав за валютну політику". Хто ж водить цей ляльковий хоровод у Україні? На мій погляд, далі ситуація на валютному ринку може пояснюватись двома факторами:

1) потрібно було з якихось причин підтримати українських зернотрейдерів при фіксації їх прибутків за мовчазної згоди прем’єра;

2) потрібно підсилити впив гаранта конституції на передвиборний процес, тобто незабаром з’явиться інформаційне повідомлення на кшталт: "межу перейдено, потрібно щось робити з курсом"; тоді когось звільнять, когось призначать, і за декілька днів курс долара повернеться до 7,8-8 грн. за долар, що буде супроводжуватись значними інтервенціями НБУ на міжбанку.

Тому все ще рекомендую тримати золото-валютний портфель у співвідношенні:

  • 35% - у гривнi,
  • 30% - у доларi,
  • 30% - у євро
  • 5% - у готiвковому чи безготiвковому золотi.

Як тільки курс долара впаде до 7,8-8 грн., то тоді починаємо справді нарощувати інвестиційну складову у доларах і євро.

Важко виразити адекватними словами "політику НБУ з рефінансування чи банкрутства українських банків з тимчасовою адміністрацією". Кому і чим завинили люди, що довірилися таким банкам? Вже більше, як півроку вони залишаються у "підвішеному стані". Дайте людям спокійно пожити у старості: принаймні віддайте гроші пенсіонерам! Чи вже совість втрачено зовсім?

Пішаками жертвують усі, але тепер настав час і пожертвувати чорною конячкою!

Хай Вам щастить у інвестиційному бізнесі!Прохання Адміністрації сайту:
Якщо Вам сподобалась ця статя, будь ласка, відправте її лінк своїм друзям та партнерам - підтримайте розвиток аудиторії проекту! Дякуємо.

Дивись також:

Думки посеред тижня: індуктивні та дедуктивні методи дослідження фондових ринків

Дуже часто мені доводиться дискутувати про застосовність тих чи інших фінансових теорій до поточного аналізу ринків, здійснення на його основі прогнозів та інвестиційних рішень. Ще частіше мені доводилось спостерігати за суперечками теоретиків і практиків на фінансовому підґрунті. Мене завжди дивувало, чому вони сперечаються? Науковці та дослідники використовують загальноприйняті моделі, що описані в усіх класичних підручниках, їх знає кожен магістр з фінансів. Чому висновки цих моделей не подобаються практикам?

Додати коментар
RedTram Україна