Порада Євгена Пенцака: Чому вимерли динозаври?

Євген Пенцак (191) 31 Серпень'09

Теги: валюта, експортер, фондовий ринок, криза, Євген Пенцак

Інформаційний фон тижня: світові фондові ринки в очікуванні інформаційного поштовху, український фондовий ринок недооцінений, відкриття «Донбас-арени» як лакмусовий папірець на лояльність українських політиків до великого бізнесу, падіння гривні провокує відтік капіталу з пайових інвестиційних фондів, початок нового навчального року

Як тільки світова фінансова криза починала набирати обертів у 2007 році, один з найвідоміших американських каналів прокоментував призначення Бена Бернанке так: «Бернанке є академіком. А зараз не час для академіків!» Суспільна громадська думка останнім часом не була прихильною до Бена Бернанке, проте йому не знайшлося альтернативи. Під час повторного призначення Б.Бернанке головою ФРС Барак Обама відзначив: «Як експерт Великої Депресії, я впевнений Бен ніколи не уявляв, що він буде частиною команди відповідальної за подолання іншої кризи.» Академічний досвід Бернанке був достойно оцінений керівництвом США.

Чому ж в Україні академічний досвід не має достойного пошанування? Це запитання слід сьогодні, у переддень свята 1 вересня, адресувати керівництву нашої держави? Звичайно, що завтра буде багато популізму: потрібно лицем повернутися до українського вчителя, повернути йому повагу суспільства … Може навіть якомусь учителю дадуть квартиру? Але тоді до когось потрібно повернутися іншою стороною тіла. І так триває неперервно, хто би не приходив у нас до влади. Відсутність системного підходу до управління державою, «латання дир на ходу» та дерибан - основні ознаки української влади.

Кого ми обдурюємо? Невже суспільство не знає, що відбувається в українській освіті? Скільки років потрібно нам ще, щоб вступ і навчання в українських вузах були прозорими? Цього року вузи маніпулювали пільговиками, списками абітурієнтів та інформацією щодо наявності вільних місць. Цікаво яку новизну принесе ЗНО 2010 року? Чи не простіше перейняти багаторічний західний досвід проведення такого тестування? Чи постійно потрібно наступати на «граблі»? Я думаю, що «наступання на граблі» - це частина добре продуманої технології, пролобійованої ректорами вузів. Наступного року, кажуть, ЗНО перенесуть на червень-липень і введуть випускні екзамени у школах, ніби то на прохання громадськості. Виявляється, що цього року більше 25% потенційних медалістів не змогли підтвердити свої «знання» за результатами ЗНО. Чи не час присвоювати медалі за результатами роботи, а не за «клопотаннями батьків»?

Одне тішить – ми такі не одні. У ще одній «ніби демократичній» країні, Німеччині, днями розгорнувся великий скандал. Консалтингова контора надавала послуги, пов’язані із захистом дисертацій. А насправді торгувала вченими ступенями. У корупційній мережі приймало участь понад 100 професорів. Таку саму картину знайомі описують у сусідній Польщі. Що говорити про Україну, де «такси» на такі послуги відомі всім і кожному!

Нам потрібні політичні сили, що скажуть «STOP» - так далі жити не можна! Були надії у 2004, коли ми встали на боротьбу з цією гниллю! Проте надії тільки й залишилися надіями, жодного кроку до їх втілення так і не було зроблено, а можливо й навпаки корупція розрослася у ще більших масштабах. Відібрати резиденцію у В.Януковича – ніби добрий сигнал! Але Янукович не один. Потрібно всіх тримати короткому повідку, щоб ніхто не висував голову! На системні реформи ніхто не піде – бо хто тоді залишиться?

З початком девальвації гривні зросла активність на фондовому ринку. З однієї сторони нервові інвестори виходять з ПІФів і переводять гривневий дохід у тверду валюту. А з іншої сторони, інвестори рятують гривні, заходячи на фондовий ринок України. Дякувати є позитивні сигнали у експортно орієнтованих енергетичних компаній, авіабудівників (АН – 70), металургійних компаній. Оскільки експортно орієнтовані українські компанії перераховують майбутні доларові грошові потоки у гривнях, то й не дивно, що зростає їх вартість.

Тому впевнено продовжуємо інвестувати у українську економіку, купуючи акції вітчизняних компаній у відповідності до свого галузевого бачення розвитку фондового ринку. Я притримуюсь стратегії: AZST, ENMZ, ALMK, STIR, ZAEN, BAVL.

Стосовно золото-валютного портфеля, то чекатиму, поки «награються» НБУ з урядом у «кота-мишки». Як тільки впаде долар відносно гривні, то ребалансую портфель у співвідношенні:

  • 10% - у гривнi,
  • 20% - у доларi,
  • 40% - у євро,
  • 30% - у готiвковому чи безготiвковому золотi.

Якось пасажири рейсу авіакомпанії «America West», який вилітав з Даласа, були приємно здивовані, коли їх літак завернули, щоб підібрати на борт знаменитостей бейсбольної команди «Каліфорнійські янголи». Але їхній настрій змінився на цілком протилежний, коли вони довідалися, що пасажири літака повинні його залишити, щоб надати місце «Янголам». Давайте думати так, щоб напередодні виборів ми не звільнили місце «українським янголам», які рятуватимуть країну від «динозаврів». Я би краще приручив динозаврів! У динозаврів є свої слабкі місця! Як недавно казав мені один відомий гарвардський професор: «Знаєш чому вимерли динозаври? У них була завелика відстань від мозку до місця, де відбуваються основні дії організму!»Прохання Адміністрації сайту:
Якщо Вам сподобалась ця статя, будь ласка, відправте її лінк своїм друзям та партнерам - підтримайте розвиток аудиторії проекту! Дякуємо.

Дивись також:

Думки посеред тижня: індуктивні та дедуктивні методи дослідження фондових ринків

Дуже часто мені доводиться дискутувати про застосовність тих чи інших фінансових теорій до поточного аналізу ринків, здійснення на його основі прогнозів та інвестиційних рішень. Ще частіше мені доводилось спостерігати за суперечками теоретиків і практиків на фінансовому підґрунті. Мене завжди дивувало, чому вони сперечаються? Науковці та дослідники використовують загальноприйняті моделі, що описані в усіх класичних підручниках, їх знає кожен магістр з фінансів. Чому висновки цих моделей не подобаються практикам?

Додати коментар
RedTram Україна