Порада Євгена Пенцака: призупинення падіння – це не початок зростання

Євген Пенцак (191) 10 Серпень'09

Теги: Євген Пенцак, інвестиції, фондовий ринок, портфель інвестицій, валюта, курс валют, МВФ

Інформаційний фон тижня: обережні прогнози економістів світового рівня про швидке закінчення кризи, світова банківська система все ще потребує допомоги, український фондовий ринок демонструє зростання.

Провідні економісти світу заговорили про можливе закінчення світової фінансової кризи вже у серпні 2009 року. Зокрема, Нобелівський лауреат з економіки 2009 року, Поль Кругман сказав 9 серпня у Куала Лумпурі: «Я думаю, що ми вже досягли дна, і серпень ймовірно буде точкою найнижчого падіння (the trough month). Ми бачимо стабілізацію … велике вільне і стрімке падіння закінчились. Проте це гладке приземлення ще не означає повернення до нормального стану». П.Кругман також високо оцінив роботу голови ФРС Бена Бернанке: « … важко уявити собі когось іншого, що міг би зробити більше у подоланні кризи». Проте інший Нобелівський лауреат з економіки, Джозеф Стігліц, каже, що «багато ям залишилось на дорогах», багато проблем з комерційною нерухомістю, багато банкрутств очікує іпотечний ринок, ситуація у комерційних банках залишається незрозумілою. Тому питання про зміну голови ФРС повинно розглядатися якнайшвидше. Що би сказали провідні економісти світу про дії нашого голови Нацбанку? Питання, думаю, риторичне.

На мій погляд, спад світової фінансової кризи створить додаткові можливості для українських експортно орієнтованих галузей промисловості. Збільшаться валютні надходження в Україну, успішно завершиться реструктуризація боргів українських компаній металургійної, хімічної, с/г та харчової галузей.

А от на банківський сектор очікують великі випробування. Індикатором розвитку ситуації буде рішення по націоналізації чи рекапіталізації банків «Надра» та «Укрпромбанк».

Уряду катастрофічно бракує коштів для підтримки дефіциту бюджету, виплат Пенсійного фонду тощо. Уряд випускає короткотермінові облігації за високими процентними ставками – 23-27%. Зрозуміло, що комерційним банкам за таких умов вигідніше кредитувати державу, ніж ризиковий бізнес. Проте хто казав, що інвестиції у державні цінні папери зараз є безпечнішими, ніж інвестиції в корпоративний сектор? Ми вже знаємо з історії, що «приходить час збирати каміння», і невідомо що назбирає тоді уряд. Можливо розплачуватися прийдеться вже іншій урядовій команді? Жодної програми, систематичної роботи в умовах кризової ситуації уряд, на жаль, так і не продемонстрував. Зрозуміло, що заважав і заважає президент з його секретаріатом, Нацбанк і т.п. Але для того й існують політики, щоб знаходити компроміси. Політика уряду тільки провокує девальвацію гривні та зростання інфляції, яка на папері минулого місяця вилилася в дефляцію 0,1%.

Не видно й пожвавлення на ринку нерухомості. Кредитування швидко не відновиться, а забудовники не поспішають знижувати ціни на квартири в очікування чергового буму. Проте, як казав П.Кругман, призупинення падіння ще не означає початок зростання.

Золото-валютний портфель продовжуємо тримати у співвідношенні:

  • 35% - у гривнi,
  • 30% - у доларi,
  • 30% - у євро,
  • 5% - у готiвковому чи безготiвковому золотi.
Очікуємо на гру НБУ на пониження долара, тоді ребалансуємо наш портфель, перевівши гривню у тверду валюту, і чекаємо початку осіннього валютного ралі.
Стосовно міжнародних інвестицій рекомендуємо приглянутись до сталеливарної галузі Китаю та Індії, які останнім часом демонструють найшвидші темпи зростання.

Цікавий факт: теорема Піфагора (квадрат гіпотенузи прямокутного трикутника дорівнює сумі квадратів його катетів) була відома жителям долини Тигру і Євфрату ще у 2000 році В.С. Проте лише древні греки дали відповідь на питання «Чому?», яке для них було важливішим від відповіді на питання «Що?»

Бажаю читачам знаходити більше відповідей на питання «Чому я так живу?», «Чому я живу?», перед тим як відповідати на питання «Що робити?»Прохання Адміністрації сайту:
Якщо Вам сподобалась ця статя, будь ласка, відправте її лінк своїм друзям та партнерам - підтримайте розвиток аудиторії проекту! Дякуємо.

Дивись також:

Думки посеред тижня: індуктивні та дедуктивні методи дослідження фондових ринків

Дуже часто мені доводиться дискутувати про застосовність тих чи інших фінансових теорій до поточного аналізу ринків, здійснення на його основі прогнозів та інвестиційних рішень. Ще частіше мені доводилось спостерігати за суперечками теоретиків і практиків на фінансовому підґрунті. Мене завжди дивувало, чому вони сперечаються? Науковці та дослідники використовують загальноприйняті моделі, що описані в усіх класичних підручниках, їх знає кожен магістр з фінансів. Чому висновки цих моделей не подобаються практикам?

Коментарі:

ML 11/08/2009 20:59

Які мотиви для Нацбанку при грі на пониження?
Знову комісійні ?
В кінці липня банк згідно нашої заявки купував
валюту для розрахунку по ЗЕД контракту.
Так от , банк купив долар у Нацбанку по 7,75,
а з нас зняв комісію спочатку 3,05%, потім 3,4% !
Думаю така велика комісія потрібна, щоб
"посіяти" де треба. (Для довідки - комісія згідно
угоди про касове обслуговування 0,5%).
Може комусь не цікаво, то перепрошую.

pentsak@kmbs.com.ua 12/08/2009 18:33

[ML]: Дякую за коментар.
Комісія справді величезна, але я мав на увазі інше. НБУ хоче провчити "клятих" спекулянтів, що скуповують валюту. Простий трюк - спочатку всі представники НБУ у своїх повідомленнях дають зрозуміти про слабкість української економіки та про можливість девальвації, якщо не зміниться політика уряду. Уряд, у свою чергу критикує НБУ і його керівництво. Зрозуміло, що "йде перетягування канату", тобто десь розійшлись інтереси. Чим нижчим буде курс гривні, тим більшої критики зазнаватиме ЮВ у ЗМІ. Тому ЮВ змушена буде піти на якісь поступки у "внутрішній кухні перерозподілу" з ВА і головою НБУ. Тоді НБУ вийде на міжбанк і швидко "зажене" долар до 7,8 грн.
Це лише моя особиста думка, бо інсайду я не маю. Здавати долари ще не рекомендую, якщо долар дотягне до 9 грн. - потрібно здавати.

Додати коментар
RedTram Україна