Порада Євгена Пенцака: дають – бери, не дають – проси

Євген Пенцак (191) 14 Липень'09

Теги: портфель інвестицій, золото, фондовий ринок, криза, індекс, МВФ, Євген Пенцак, курс валют

Інформаційний фон тижня: стагнація світових фондових ринків продовжується, падає фондовий ринок України, сировина та золото, проте зростає недовіра населення до українських політиків.

Справджуються мої прогнози щодо падіння світових фондових індексів, українського фондового ринку та ринків сировини, включаючи золото, про які я писав у Пораді тижня (15.06.09 - 19.06.09). На жаль, нічого втішного нас не чекає у найближчому майбутньому. Значна частина траншу МВФ піде на погашення українських суверенних боргів. А решти не вистачить на латання дір у українському бюджеті «проїдання», для поповнення Пенсійного фонду, рекапіталізації банківської системи, реалізацію програми підготовки до Євро 2012, оплати за російський газ тощо. Схоже на те, що МВФ «заставить себе поважати» і щодалі висуватиме жорсткіші вимоги до українського уряду.

ЗМІ нав’язують ідею осіннього обвалу гривні, проте я не бачу переконливих причин розвитку такого сценарію. Контроль над емісією гривні та інфляцією буде здійснювати МВФ, призупинилося кредитування в іноземній валюті, впав імпорт, упала купівельна спроможність населення, стагнація ринку нерухомості, закінчуватиметься пора літніх відпусток, а тому й суттєво впаде попит на іноземну валюту.

Зросли в ціні єврооблігації українських емітентів, а тому протягом наступних двох тижнів ми спостерігатимемо закриття позицій по них українськими інвесторами і подальшу їх переорієнтацію на український фондовий ринок. 

Не видно оптимізму у провідних фінансистів, бухгалтерів та аудиторів України. Відвідавши нещодавно засідання асоціації присяжних сертифікованих бухгалтерів (АССА), я відчув, що український корпоративний сектор очікує чергового витка загострення кризи. Усі доповідачі наголошували на зростаючій ролі ризик-менеджерів в українських компаніях.

Думаю, що восени відновиться практика НБУ уведення тимчасової адміністрації в українських банках та «замороження» депозитів.

Хоча криза загостриться, та це не є причиною відмовлятися від привабливих інвестиційних проектів та інвестицій у фондовий ринок України. Потрібно сміливо дивитись у майбутнє і приймати раціональні обґрунтовані рішення. Життя йде, і потрібно не втрачати можливостей здійснення привабливих інвестицій.

 Золото-валютний портфель продовжуємо тримати у співвідношенні:

  • 35% - у гривнi,
  • 30% - у доларi,
  • 30% - у євро,
  • 5% - у готiвковому чи безготiвковому золотi.

Золото уже впало до 912 доларів за тройську унцію. Як тільки воно перетне позначку 900, починаємо збільшувати його частку у персональному інвестиційному портфелі.

Шведи кажуть, що бізнес – це ресторан, в якому найкращі місця займають провідні компанії. У кризу ж багато місць у ресторані звільниться. Тому поспішаймо зайняти кращі вільні місця, поки цього не зробили наші конкуренти. Разом з тим політики поспішатимуть зайняти місця «офіціантів» та за «барними стійками».

 Прохання Адміністрації сайту:
Якщо Вам сподобалась ця статя, будь ласка, відправте її лінк своїм друзям та партнерам - підтримайте розвиток аудиторії проекту! Дякуємо.

Дивись також:

Думки посеред тижня: індуктивні та дедуктивні методи дослідження фондових ринків

Дуже часто мені доводиться дискутувати про застосовність тих чи інших фінансових теорій до поточного аналізу ринків, здійснення на його основі прогнозів та інвестиційних рішень. Ще частіше мені доводилось спостерігати за суперечками теоретиків і практиків на фінансовому підґрунті. Мене завжди дивувало, чому вони сперечаються? Науковці та дослідники використовують загальноприйняті моделі, що описані в усіх класичних підручниках, їх знає кожен магістр з фінансів. Чому висновки цих моделей не подобаються практикам?

Коментарі:

asuper 14/07/2009 22:43

Ви кажете, що гривня не обвалиться восени... Ви не вважаєте, що необхідність повернення корпоративних боргів та передвиборча істерія зроблять брудну справу з гривнею?

pentsak@kmbs.com.ua 15/07/2009 13:15

Я думаю, що корпоративні борги будуть реструктуруватися. Якщо ні, то компанії будуть переходити до інших власників. На долар це не вплине, бо коли компанія не може повернути купони у доларах по корпоративних облігаціях, то вона й не матиме можливість це зробити у гривнях. "Передвиборна істерія" може спровокувати миттєве підвищення курсу долара, але не фундаментально. Що люди робитимуть з цим доларом? З іншого боку, дії Нацбанку моніторитиме МВФ. Якщо розпочнеться некотрольована емісія гривні, то про співпрацю з міжнародними фінустановами потрібно забути. Який би уряд не був, він це прекрасно розуміє.

asuper 16/07/2009 00:29


[pentsak@kmbs.com.ua]:
А як щодо результатів опитування, представлених у вашій статті:
http://www.investadviser.com.ua/ukr/advices/thoughts/1326.html
Ви вже не вважаєте їх актуальними?

pentsak@kmbs.com.ua 17/07/2009 09:04


[asuper]:
Результати опитування об"єднують думку багатьох респондентів (opinion leaders) на момент його проведення (перша половина травня). Можливо думка респондентів зараз також відкоригувалась. Ми плануємо провести нове опитування у другій половині серпня щодо курсів долара та євро. По-друге, моя особиста думка на момент опитування була 8,2 грн. за долар, про що я публічно зауважував, коли презентував результати опитування.
Тобто, в середньому я вірю в результати дослідження (опитування) щодо курсів валют. На даний момент, зростання від 7,8 грн. за долар до 8 грн. я вважаю однаково ймовірним як і падіння до 7,6 грн. Тому, не рекомендую робити зараз різких рухів у жодному напрямку.

Додати коментар
RedTram Україна