Порада Євгена Пенцака: сценарій економічного розвитку України - дожити б до виборів

Євген Пенцак (191) 18 Травень'09

Теги: Євген Пенцак, МВФ, курс валют, євро, долар, портфель інвестицій

Інформаційний фон тижня: черговий раз понизили рейтинг України, найнижчий показник ефективності українських антикризових реформ, комерційні банки можуть достроково повертати депозити, рекапіталізація українських банків відкладається на невизначений термін, західні ринки стагнують, єврооблігації українських емітентів продовжують зростати, з гривнею НБУ грає у цікаву гру.

Чи не забагато співпадінь сталось наприкінці минулого тижня: НБУ скасував заборону на купівлю іноземної валюти для розрахунків за імпорт товарів і послуг без обов’зкового їх ввезення в Україну, НБУ скасував мораторій на дострокове припинення депозитних договорів, задекларував про тенденції щодо подальшого зміцнення гривні.

Усім своїм виглядом Нацбанк дає зрозуміти ключовим гравцям валютного ринку:

"ми не боїмося спекулятивних атак на гривню і втримаємо курс на такому рівні, як нам хочеться. Якщо буде потрібно, то й до 3 грн. за долар доберемось! Але нам потрібні зовнішні вливання, тому ЄБРР, СБ, МВФ поспішайте! У нас є план і ви повинні нам допомогти його реалізувати. Інакше, за наслідки ми не відповідаємо".

Приблизно такі ідеї, на мій погляд, могли витати в головах урядових економістів і керівників НБУ.

А якщо серйозно, то «там же не дураки сидять». Пригадав старий анекдот:

Політбюро. Секретне засідання. Американці тільки повернулися з Місяця. Генсек пропонує: «Давайте перші на Сонце полетимо!» Генерал: «Товаришу Генсек, воно ж світить, температура 3000 градусів, неможливо!» «Помовчіть, генерале, ви думаєте тут дураки сидять, вночі полетимо

Напевно, що вони що розраховують на кілька ходів уперед. Спробуймо розгадати «ворожі» плани. Уряд отримав 1,5 млрд. доларів на фінансування дефіциту бюджету від МВФ. Отже, їх треба поступово конвертувати за вигідним курсом, а тут долар падає. Можна його добити, але користі уряду від цього ніякої, тільки нові проблеми з МВФ. Тому потрібно підігріти деяких гравців ринку (наприклад, населення) спочатку до продажу долара, а потім Нацбанк почне викуповувати долар для поповнення своїх резервів.

Гру підхоплять імпортери, песимістично налаштоване населення та гравці фондового ринку, яким потрібно зафіксувати отриманий прибуток у валюті. Долар зросте, можливо, й до 9 грн., і у гру вступить уряд, почавши продавати долар за найвищим курсом. Тоді пожвавляться й експортери, які зараз потребують урядової підтримки. На деякий час ажіотаж припиниться, щоб потім розпочатись знову на фоні дискусій про надання МВФ нового траншу кредиту для України.

Взагалі картинка розвитку майбутньої ситуації в Україні виглядає так:

 

 

На щастя, ми ще знаходимось на оглядовому зеленому майданчику, але потрібно бути обережним!

Золото-валютний портфель продовжуємо тримати у співвідношенні:

  • 20% - у гривнi,
  • 30% - у доларi,
  • 30% - у євро,
  • 20% - у готiвковому чи безготiвковому золотi (на щастя золото росте і досягло 930 доларів за тройську унцію).

Заробляти на українському фондовому ринку нелегко, але де ще відчуєш таку насолоду від розгадування головоломок української економіки!Прохання Адміністрації сайту:
Якщо Вам сподобалась ця статя, будь ласка, відправте її лінк своїм друзям та партнерам - підтримайте розвиток аудиторії проекту! Дякуємо.

Дивись також:

Думки посеред тижня: індуктивні та дедуктивні методи дослідження фондових ринків

Дуже часто мені доводиться дискутувати про застосовність тих чи інших фінансових теорій до поточного аналізу ринків, здійснення на його основі прогнозів та інвестиційних рішень. Ще частіше мені доводилось спостерігати за суперечками теоретиків і практиків на фінансовому підґрунті. Мене завжди дивувало, чому вони сперечаються? Науковці та дослідники використовують загальноприйняті моделі, що описані в усіх класичних підручниках, їх знає кожен магістр з фінансів. Чому висновки цих моделей не подобаються практикам?

Коментарі:

gost99 28/05/2009 23:07

Чи правильно я вас зрозумів-на початку виборчої компаніїї слід очікувати курса 9грн за дол?

pentsak@kmbs.com.ua 29/05/2009 13:36

Я звик робити прогнози на основі інтервальних показників. Я вважаю, що долар на початку вересня буде в коридорі 7,20-9,5 грн. за долар. Якщо на літні місяці з ймовірністю 70% долар перебуватиме в межах 7,20-8,3, то восени з ймовірністю 70% - у межах 8,2 - 9,5 грн. Відповідно до таких очікувань і формується золото-валютний портфель, змінюється співвідношення між гривнями, доларами, євро та золотом, щоб збалансувати ризики.

Додати коментар
RedTram Україна