Порада Євгена Пенцака: "два в одному" - антикризовий і передвиборчий пакети за ціною одного

Євген Пенцак (191) 05 Травень'09

Теги: страхування життя, КД Лайф, портфель інвестицій, фондовий ринок, МВФ, НБУ, Євген Пенцак

Інформаційний фон тижня: ростуть світові фондові індекси, оптимістичні прогнози щодо emerging markets, усі з надією чекають 13 травня, коли МФВ оголосить рішення стосовно другого траншу кредиту для України, комерційні банки з тимчасовою адміністрацією залишаються в підвішеному стані, ПУМБ оголосив технічний дефолт за своїми облігаціями.

За даними НБУ падіння сукупного виробництва в Україні за перший квартал склало 28,8%. Звичайно, що уряд письмово пообіцяв МВФ у травні переглянути бюджет. Впав імпорт, а з ним впали й надходження від Держмитслужби.

У 2009 році передбачається низький врожай зернових, оскільки аграрії не мали грошей для сівби та удобрення землі. Тому очікується зростання цін на продовольчу продукцію восени. Як частина зобов’язань уряду перед МВФ, грошова маса 2009 року не буде зростати. Зараз монетарна база складає близько 177 мільярдів гривень, а до кінця 2009 року планується продати з резервів Нацбанку 7,5 мільярда доларів. Ці гроші виймаються з бази, проте до неї додаються 44 мільярди на рекапіталізацію банків, якщо вона відбудеться взагалі і в такому обсязі. Це – короткі новини з «фронту», з інформаційних сайтів.

А загалом, в «тилу» - все нормально. Простий народ одним оком поглядає на село, знаходить родичів, пропонує допомогу за «харчі»; інші відновлюють заробітчанські «канали» в Європі. «Просуненіші» думають звідки забирати і куди вкладати гроші. Поки не відбудеться рекапіталізація банків – депозити туди не підуть. Рекапіталізація не відбудеться, поки не зайде другий транш МВФ.

Ситуація незрозуміла на українському фондовому ринку - зростає без причин, зростають і євробонди українських емітентів. Усі дороги сходяться до позитивного сигналу – чергового траншу кредиту МВФ. Уявімо на мить, що його не буде 13 травня 2009 року або його доля відтермінується. Що тоді відбудеться? Все піде зворотнім ходом:

впаде ринок акцій, раптово впадуть євробонди, ситуація в Україні загостриться до критичної.

Я не виключаю такий сценарій розвитку подій. МВФ хоче зробити Україну слухняною. Для цього потрібно багато пообіцяти, подібно до того, як мама обіцяє сину купити велосипед, якщо той буде добре вчитись. Обіцянка хороша – 16,4 млрд. доларів, треба слухатись. А слухатись не хочеться, бо треба набирати електоральні бали. Зрозуміло, що «мама» це добре розуміє. Якщо сказати, що велосипеду не буде, то не буде й навчання, і проблеми з сином будуть ще більшими. Тут, головне протягнути час – до кінця «навчального» року, щоб син не втрачав надію. Потім «мама» захоче, щоб «син» поприбирав у квартирі, здав книжки в бібліотеку, і все це можна досягнути однією хорошою обіцянкою. Обіцянку «мамі» в кінці кінців прийдеться виконати, бо «сина» прийдеться ще довго виховувати. Тому, на мою думку, історія з траншами кредиту МВФ ще буде мати довге продовження.

Не забуваймо, що крім фінансових ризиків, які можна захеджувати фінансовими інструментами та диверсифікацією, існує багато ризиків не фінансового походження. Я хочу звернути увагу читачів на нашого нового партнера, страхового брокера компанії «KD Life». Якщо хтось веде доволі ризиковий спосіб життя, багато подорожує, особливо на автомобілі, має щасливу сім’ю, то придбання поліса зі страхування життя дозволить позбутися частини неприємних ризиків.

Однією з ключових переваг страхових полісів компанії «KD Life» є вагоме і безумовне покриття при ДТП. У багатьох країнах страхування життя стало обов’язковим. Корпоративне страхування життя дозволяє страхувати не конкретну особу, а відповідну посаду, тобто служить додатковим стимулом для працівників залишатись у компанії багато років.

Рекламувати страхову компанію – справа невдячна, особливо на фоні стрімкого падіння страхового гіганта AIG. Проте іншого шляху людство не придумало. Страхові компанії й існують для того, щоб страхувати людей та компанії від ризиків. Страхові компанії страхують свої великі ризики у перестраховиків. А хто ж перестрахує перестраховиків?

Золото-валютний портфель продовжуємо тримати у співвідношенні:

  • 20% - у гривнi,
  • 30% - у доларi,
  • 30% - у євро,
  • 20% - у готiвковому чи безготiвковому золотi (після падіння на минулому тижні сьогодні золото відновило висхідний тренд і досягнуло позначки 900 дол. за тройську унцію).

Думаю, що до 13 травня 2009 р. коливань курсу долара і євро відносно гривні не буде.

«Життя без невизначеності подібне на фільм, фінал якого наперед відомий. У такому світі легко забути про непередбачені обставини, завдяки яким ми відчуваємо смак до життя і отримуємо значні прибутки в бізнесі та інвестиціях. Свобода волі, найцінніше надбання людини, була би в ньому беззмістовним поняттям, порожнім звуком. Мені здається, що кращим зі всіх світів був би світ, подібний до того, в якому живемо ми, той, в якому гра під назвою Життя більше нагадує бридж чи покер, ніж рулетку. Ось і вся суть ризик-менеджменту», - пише Пітер Бернстайн (Peter Bernstein) у своїй відомій роботі Against the Gods: The Remarkable Story of Risk.

Тому, давайте насолоджуватися життям в час світової фінансової кризи і бути вдячними долі, що нам дала можливість переживати і таку стихію у нашому непередбачуваному житті!Прохання Адміністрації сайту:
Якщо Вам сподобалась ця статя, будь ласка, відправте її лінк своїм друзям та партнерам - підтримайте розвиток аудиторії проекту! Дякуємо.

Дивись також:

Думки посеред тижня: індуктивні та дедуктивні методи дослідження фондових ринків

Дуже часто мені доводиться дискутувати про застосовність тих чи інших фінансових теорій до поточного аналізу ринків, здійснення на його основі прогнозів та інвестиційних рішень. Ще частіше мені доводилось спостерігати за суперечками теоретиків і практиків на фінансовому підґрунті. Мене завжди дивувало, чому вони сперечаються? Науковці та дослідники використовують загальноприйняті моделі, що описані в усіх класичних підручниках, їх знає кожен магістр з фінансів. Чому висновки цих моделей не подобаються практикам?

Коментарі:

Alexandr 06/05/2009 15:59

Євген, доброго дня. Як вважаєте, якщо транш не дадуть - це вплине на курс доллара?

pentsak@kmbs.com.ua 06/05/2009 19:11

Доброго дня, Олександре! звичайно, якщо транш не дадуть або відкладуть, то ринок зреагує миттєво, і долар зросте. Ймовірність невелика, але існує. Я думаю, що гра буде йти на величину траншу. Сьогодні уряд почав вигравати м"язами - переглядати бюджет не будемо і так все йде набагато краще, ніж планувалось. Тобто, це початок нового етапу гри. Краще вимагати більше і отримати те, чого хотів. Подивимось, я не думаю, що в МВФ "лопухи" сидять. Сьогодні Альфа банк оголосив про проблему з погашенням купону по євробондах, бо не зміг придбати валюти на міжбанку. До кінця травня передбачається ще декілька великих корпоративних погашень. Якщо вони відбудуться, то завалять ринок і долар піде вгору. Проте борги можуть реструктуруватись. Насправді, проблем не зменшилось - вони лише відсунулись на якийсь час.

Matros 12/05/2009 12:32

День добрий.
Транш дають. Тож, поки що відкладемо описаний іище сценарій? Як на довго відкладемо?
До речі, долар почав трохи дешевшати ще до звістки про транш.

Volodymyr 12/05/2009 14:08

Наше "вилизане-вимучене" сальдо зовнішної торгівлі, це лише гарна цифра. Підприємства повинні гасити валютні борги перед іноземними позичальниками, а валюти в Україні наразі не додається. Позика МВФ дає нам трохи кисню, але ми мусимо вже садити свої зелені насадження, щоб мати чим дихати самостійно.

Додати коментар
RedTram Україна