Порада Євгена Пенцака: криза навчить і вилікує, але не всіх і не відразу

Євген Пенцак (191) 27 Квітень'09

Теги: криза, портфель інвестицій, стратегія, фінансовий ринок, інвестування, інвестор, золото, гривня, євро, долар, кредит, Євген Пенцак

Росія, Україна та Казахстан страждають від «похмілля» після вибуху кредитної бульбашки і падіння цін на сировину, фіксація курсу долара не протримається довго в Україні, і протягом року буде в межах 8-14 грн.

Минулий тиждень виявився щедрим на зустрічі з талановитими і цікавими людьми. Зокрема, до kmbs завітали відомі фінансисти Володимир Литвин (екс заступник міністра фінансів України) та економіст московського офісу Goldman Sachs Рорі Макфаркуар (Rory MacFarquhar). Вони люб’язно поділилися своїми думками з аналітиками програми MBF (Master in Banking and Finance at kmbs) щодо перспектив майбутнього розвитку нашої країни, висловлюючи суто власну точну зору, що може не збігатися з урядовою, чи позицією Goldman Sachs. Зокрема,

Рорі Макфаркуар вважає, що Росія, Україна та Казахстан «страждають від «похмілля» після вибуху кредитної бульбашки і падіння цін на сировину».

Експерт не вірить, що фіксація курсу долара протримається довго в Україні, де резерви Нацбанку зменшуються зі швидкістю 1 млрд. доларів в місяць.

Рорі вважає, що однією з основних причин кризи була поява на ринку США дешевої китайської продукції. Як наслідок, американські сім’ї змогли більше заощаджувати і інвестувати у ринок цінних паперів, у депозити, нерухомість тощо. Зріс попит – зросла ціна, а це в свою чергу притягнуло на ринок нових гравців і почала утворюватись «бульбашка». З’явився зайвий банківський капітал у США, і вони почали роздавати іпотечні кредити населенню, що апріорі не могло їх погасити. Ціни зростали далі і кредити вже стали роздавати всім наліво і направо, не враховуючи рейтинг позичальника. Не замикаючись на ринку США, капітал почав йти у виникаючі економіки. Оскільки азійські ринки вже пережили відповідну кризу іноземних запозичень у 1997 році, то там провадили консервативну політику іноземних запозичень. А країни східної та центральної Європи відчули «смак» дешевих грошей.

За короткий проміжок часу, на думку експерта, зовнішні запозичення Росії зросли у 10 разів, досягнувши 500 мільярдів доларів, з яких 80 мільярдів потрібно виплатити у 2009 році. Українські ж зовнішні запозичення оцінюють на рівні 40 мільярдів доларів, з яких 10 мільярдів потрібно виплатити у 2009 році. А на ринку зникли дешеві гроші, і міжнародні корпорації не хочуть зараз входити в Україну.

Для самої Європи прогнозують падіння ВВП на 3,5%, і, зокрема, для експортно орієнтованої Німеччини – на 5,5%. Тому, якщо й кудись потече капітал, то тільки в такі країни як Німеччина, Японія, Великобританія, де інвестор має добре захищені права власності. Цей капітал точно не піде в Росію та Україну. Тому прогнозують значне падіння ВВП Росії – на 9%, і ще більше для України – 15%. (Нагадаємо, що Світовий банк прогнозує падіння ВВП України на 9% за оптимістичним сценарієм).

Хеджувати ризики входження в Україну через CDS (credit default swaps) є занадто дорого для західного інвестора. А тому зростання української економіки відновиться не скоро. Найперспективнішими галузями української економіки експерт вважає сільське господарство та галузь добування нафти і газу. Стосовно курсу гривні він висловив прогноз на рівні 8-14 грн. за долар протягом року. Аналітики кажуть, що ця криза навчить дуже багато у короткій перспективі, дозволить зробити корисні висновки у середньо терміновій перспективі і не навчить нічого – у майбутньому.

У kmbs ми мали змогу поспілкуватися цього тижня з провідним лондонським фінансовим аналітиком Матіасом Хагманом (Matthias Hagmann). Матіас поділився під час майстер класу своїми аналітичними моделями прогнозування та побудови інвестиційних стратегій на глобальних фінансових ринках. Він розкрив простий секрет того, що принесло йому успіх, як управляючого великого інвестиційного фонду, на падаючому ринку у 2008 році.

«Біда не приходить одна. Ринки обвалюються групами. Після поганого вівторка з великою ймовірністю настає ще гірша середа. На кризах заробляють і втрачають найбільший капітал», - пише Бенуа Мандельброт у своїй книзі «Не(слухняні) ринки».
«Прогрес відсутній в історії людства. Демократія – обман. Людина за своєю суттю примітивна, емоційна і вперта. Більш розумні, здібні, сильні та передбачливі відбирають собі левову частку, а слабкі голодують і вимирають, рятуючи суспільство від вимирання», - казав відомий італійський економіст Вільфредо Парето (Vilfredo Pareto).

Парето відомий своїм принципом: 80% наслідків спричинені 20% всіх впливів. У бізнесі цей принцип формулюють так: 80% продаж спричинені 20% клієнтів. А в оригінальній роботі В.Парето було зазначено, що 80% італійської землі належить 20% власників.

Золото-валютний портфель продовжуємо тримати у співвідношенні:

  • 20% - у гривнi,
  • 30% - у доларi,
  • 30% - у євро,
  • 20% - у готiвковому чи безготiвковому золотi.

(двосторонній принцип Парето щодо гривні і золота: 20% у гривні, а решта – у доларі, євро і золоті; 20% - у золоті, а решта – у валюті).

Гра на фінансовому ринку – це лише частина гри під назвою життя! А гра повинна приносити насолоду, інакше – для чого грати у цю гру?

Бажаю великого виграшу усім гравцям на кризових фінансових ринках, бути у 20% найбагатших і не забувати й про інших 80%! Можливо вони про вас не забудуть у інших іграх, де вони виявляться успішнішими!Прохання Адміністрації сайту:
Якщо Вам сподобалась ця статя, будь ласка, відправте її лінк своїм друзям та партнерам - підтримайте розвиток аудиторії проекту! Дякуємо.

Дивись також:

Думки посеред тижня: індуктивні та дедуктивні методи дослідження фондових ринків

Дуже часто мені доводиться дискутувати про застосовність тих чи інших фінансових теорій до поточного аналізу ринків, здійснення на його основі прогнозів та інвестиційних рішень. Ще частіше мені доводилось спостерігати за суперечками теоретиків і практиків на фінансовому підґрунті. Мене завжди дивувало, чому вони сперечаються? Науковці та дослідники використовують загальноприйняті моделі, що описані в усіх класичних підручниках, їх знає кожен магістр з фінансів. Чому висновки цих моделей не подобаються практикам?

Коментарі:

Matros 28/04/2009 10:58

Євгене, вітаю.
Читаючи статтю мене зацікавило, чи погоджуєтесь ви із "Найперспективнішими галузями української економіки ... сільське господарство та галузь добування нафти і газу"?
На чому, на вашу думку, може виїхати Україна? Чи будемо ми вузькоспеціалізованою країною через 10-15 років?

pentsak@kmbs.com.ua 30/04/2009 09:31

Дякую за запитання. Мені його задавали на зустрічі у KMBS (http://innovations.com.ua/uk/articles/4/19/955). Я думаю, що Україна повинна використати свою перевагу у наявності якісних земельних та інтелектуальних ресурсів. Тому я би ставив на сільське господарство та ІТ (софт девелопмент). Фармацевтична галузь в Україні також має хороші перспективи, але для цього знадобляться потужні прямі інвестиції. А продаж нафто і газоносних родовищ відбуватиметься своїм шляхом, хто має капітал - той вирішує.

getz@ukr.net 01/05/2009 17:15

Євгене, доброго дня.
чи не здається вам що прогноз дуже "розпливчастий" як для серйозного аналітика?
курс гривні за 1 долар: 8-14 протягом року. :-)

pentsak@kmbs.com.ua 01/05/2009 18:30

Доброго дня! Якщо ситуація слабо прогнозована, то й усі прогнозні показники виходять "розмитими". Зокрема, курс долара 8-14 грн. - це лише 70% інтервал довіри. Серйозність аналітика тут ні до чого. Звичайно, "серйозність" аналітика оцінюється припущеннями і моделями, якими він калібрує її параметри. Мої прогнози, побудовані на експертних оцінках топів та фін. менеджерів, також не є концентрованими навколо одного значення: 8,2-9,6 грн. до кінця року. Проте такі прогнози працюють.
Стосовно прогнозів аналітика, то доречною тут може видатись приказка: "better safe than sorry".

Додати коментар
RedTram Україна