Порада Євгена Пенцака: рекапіталізуй – не рекапіталізуй, «но делай же что-нибудь»

Євген Пенцак (191) 23 Квітень'09

Теги: МВФ, Євген Пенцак, індекс, стратегія, портфель інвестицій, валютний ринок, банківська система, інфляція, фондовий ринок, НБУ

Інформаційний фон тижня: рекапіталізація українських банків відкладається до червня, МВФ щасливо «проковтнув» меморандум українського уряду, з’являються нові претенденти на президентські вибори, США не очікують другої хвилі банківської кризи, після «невеличкої» корекції у вівторок український фондовий ринок знову прямує вгору.

«Є багато аргументів, які свідчать про те, що кредит МВФ є ключовою передумовою відновлення економічної стабільності в Україні», - вважає експерт Німецької групи радників при уряді України Рікардо Джуччі.

Він стверджує, що це не просто психологічний чинник. У 2009 році українським компаніям потрібно погасити зовнішню заборгованість загальним обсягом у понад 40 мільярдів доларів. Враховуючи можливу реструктуризацію боргів, ці виплати вдасться зменшити до 10 мільярдів. Основне джерело їх надходження – резерви Нацбанку, які постійно зменшуються. Це вже зрозуміли й українські урядовці. Але ж попереду вибори і приймати непопулярні рішення дуже не хочеться.

На мій погляд, зараз найкращий шанс у момент розпалу кризи в Україні здійснити життєво необхідні реформи. Кажуть: «Якщо хочеш мати те, що ніколи не мав, - роби те, чого ніколи не робив».

Потрібне перезавантаження не тільки політичної системи країни, але й суттєвого перезавантаження потребує судова система, система освіти та система охорони здоров’я. Тому наш уряд більше спирається на положення: «Якщо хочеш не мати те, що завжди мав, - не роби того, чого ніколи не робив».

Тому мене зовсім не дивує текст Меморандуму про економічну та фінансову політику між Кабінетом міністрів України та Міжнародним валютним фондом, який було підписано 17 квітня 2009 р. (можна знайти на www.pravda.com.ua). Текст виглядає як пояснювальна записка поганого учня перед вчителькою, де він виправдовується і вказує на причини, що заважають йому добре вчитися. Як я розумію, меморандум має стосуватися двох сторін, що його підписують. А виходить, що це письмова гарантія однієї сторони про добрі наміри щодо своєї майбутньої поведінки. І текст виглядає дуже автентичним, у кращих зразках українського пост соціалізму.

Чого вартують фрази:

«[наша загальна економічна стратегія] продовжує спиратись на рішучу налаштованість відновити внутрішню та зовнішню довіру до макроекономічної та фінансової стабільності»;

«ми переконані у тому, що заходи, яких було вжито, полегшать процес швидкого пристосування нашої економіки до шоків»;

«наша монетарна політика орієнтована на підтримання низхідного тренду інфляції та забезпечення впорядкованого коригування національної грошової одиниці»;

«з огляду на динамізм, притаманний нашій економіці, ми переконані у тому, що послідовна імплементація «здорової» економічної політики забезпечить позитивний результат, особливо у випадку, якщо глобальне середовище стане більш сприятливим».

І це тільки перші кілька абзаців меморандуму. Рекомендую усім ознайомитися з «перлами» української урядової економічної думки –Хазанов, Жванецький і Задорнов відпочивають.

Міністр фінансів США Тімоті Гейтнер висловив суперечливу думку, що другої хвилі банківської кризи не буде. Фондові ринки прореагували на цю новину зростанням. Не знаю, на яку новину (чи на їх відсутність) зреагував український фондовий ринок. Спостерігається небачене зростання протягом останніх тижнів індексу ПФТС з «невеличкою» корекцією у вівторок. Можливо кілька основних гравців захотіли розважитись: сонячна погода і весняна енергія додають оптимізму.

Увага великих українських інвесторів на фоні оптимізму до української економіки залишається прикутою до євробондів українських емітентів як банківського, так і виробничого сектору: зростають їх ціни, а прибутковість продовжує залишатись доволі високою.

Цікаві політичні ходи пропонують українські політики. Зокрема, Сергій Тигіпко вирішив балотуватися на посаду президента України. Чий електорат буде забирати і кому передавати?

Мені здається, що Голова Нацбанку України займається нумерологією. Відчувається його любов до «гарних» чисел 5 та 7. А чим ще можна пояснити таку стабільність гривні, яку ми спостерігали в останні роки – 5,05 грн. за долар, а тепер – 7,70 грн. за долар?

Я так собі думаю, яка наступна комбінація «гарних» цифр може прийти йому в голову: 7,50 чи може 9,30? Чи може замінять нумеролога?

Рекапіталізація українських банків переноситься до червня, а «кисню» вже бракує всім. Як тільки «влиють» капітал у проблемні банки – він зразу вийде у вигляді забраних населенням депозитів і піде на валютний ринок. Тому рекапіталізацію уряд і Нацбанк будуть відтягувати якомога далі.

Золото-валютний портфель продовжуємо тримати у співвідношенні:

  • 20% - у гривнi,
  • 30% - у доларi,
  • 30% - у євро,
  • 20% - у готiвковому чи безготiвковому золотi.

Кажуть, що у житті не важливо отримувати те, чого захотів, а важливіше хотіти чогось досягати!

Давайте ставити собі високі цілі і давайте хотіти їх досягати!

Вдалого всім тижня!Прохання Адміністрації сайту:
Якщо Вам сподобалась ця статя, будь ласка, відправте її лінк своїм друзям та партнерам - підтримайте розвиток аудиторії проекту! Дякуємо.

Дивись також:

Думки посеред тижня: індуктивні та дедуктивні методи дослідження фондових ринків

Дуже часто мені доводиться дискутувати про застосовність тих чи інших фінансових теорій до поточного аналізу ринків, здійснення на його основі прогнозів та інвестиційних рішень. Ще частіше мені доводилось спостерігати за суперечками теоретиків і практиків на фінансовому підґрунті. Мене завжди дивувало, чому вони сперечаються? Науковці та дослідники використовують загальноприйняті моделі, що описані в усіх класичних підручниках, їх знає кожен магістр з фінансів. Чому висновки цих моделей не подобаються практикам?

Додати коментар
RedTram Україна