Пузир 2.0(статья на украинском)

Теги: ликвидность, инвестиции, фондовый рынок, капитал, кризис

Про нинішню кризу Ерік Янсен почав писати приблизно з 2005-го, а тепер він очікує криз майбутніх. «На нас чекає безліч пузирів, без них економіка не може більше існувати. Цикл пузирів прийшов на зміну економічному циклу», - вважає експерт.

У березні 2009-го фондові ринки припинили тотальне падіння, а інвестори, аналітики й державні мужі стали обережно говорити про проходження піку кризи. Глобальну економіку буде лихоманити ще кілька років, але найгірше позаду, — до цього зводиться суть більшості подібних заяв.

Американський економіст Ерік Янсен не розмінюється на прогнози щодо стрімкого або, навпаки, неблизького закінчення нинішньої кризи. Він очікує криз майбутніх. «Усього за десять років з’явилося два пузирі (крах доткомів 2001-го й нинішня іпотечна криза. — Прим. Контрактів), кожен з яких створив трильйони доларів фіктивного багатства, і це лише початок, — пише Янсен у статті «Яке шахрайство!» для журналу Esquire. — На нас чекає безліч пузирів, без них економіка не може більше існувати. Цикл пузирів прийшов на зміну економічному циклу».

Як обґрунтування власних прогнозів Ерік Янсен приводить масу цілком відомих факторів, на зразок незабезпеченості світових валют, високого боргового навантаження економік розвинених держав і надмірності капіталу у глобальній економіці. Згідно з його оцінкою, іпотечна криза принесе американському ринку нерухомості, фінансовому сектору й страхуванню збитки у розмірі близько $12 трлн. І якщо економіку США не вдасться знову накачати фіктивною ліквідністю, їй загрожує кредитний армагеддон. У ролі наступного пузиря він бачить зелену енергетику, тобто все, що пов’язане з енергозбереженням, поновлюваними джерелами енергії й інноваціями у цій галузі.

«Індустрія наступного пузиря повинна підтримувати тисячі фірм і акумулювати трильйони доларів у цінних паперах, — стверджує Ерік Янсен. — Як і ринок іпотеки в 1990-х, цей сектор економіки має бути добре розвинений на момент, коли попередній пузир лусне. Законодавчі потурання, що стимулюють інвестиції у цей сектор, також мусять існувати. Нарешті, ця індустрія має бути відома тим, хто читає газети й дивиться телевізор». За спостереженнями Янсена, усім цим параметрам відповідає лише альтернативна енергетика. Причому близько половини всіх вкладень у цю галузь найближчими роками будуть зроблені саме у США.

Пророцтво справдиться?

Чи можна вірити прогнозам колишнього венчурного капіталіста, а сьогодні — власника консалтингової фірми iTulip? У 2000-му Янсен займався венчурними інвестиціями в сфері доткомів — керований ним фонд позбувся інтернет-активів приблизно за півроку до обвалу ринку. Про нинішню кризу Ерік Янсен почав писати приблизно з 2005-го. Та важливо навіть не це.

Десь із 2007-го прогнози iTulip щодо прийдешнього буму альтернативної енергетики почали збуватися. Тема поновлюваних джерел енергії дедалі частіше з’являється у ЗМІ; США і країни ЄС витрачають мільярди на розвиток вітро-, гідро- та сонячної енергетики. 2008-го Джордж Сорос на сторінках The Financial Times привселюдно порадив Бараку Обамі перекласти функцію «рушійної сили світової економіки» із плечей американських споживачів на альтернативні джерела енергії й енергозберігаючі технології. Розроблений пізніше урядом США антикризовий план Полсона більш ніж наполовину складався з держдотацій і пільг для підприємств цього сектора.

Після проходження фондовим ринком Сполучених Штатів нижньої точки на початку березня 2009-го, до середини липня індекси S&P 500 і Dow Jones зросли на 35–40%. А котирування General Electric Co. — на 80%. GE — один із найбільших виробників вітрогенераторів у світі. Капіталізація його найближчого конкурента в цій країні — німецької Siemens AG — за той самий час збільшилася на 50%. Аналогічне зростання спостерігається практично в усіх великих гравців індустрії альтернативної енергетики — виробників біопалива, сонячних батарей, теплових насосів, геотермальних і приливних електростанцій тощо.

На відміну від колег із традиційних галузей — промвиробництва, будівництва, ритейлу — держпідтримка й держдотації забезпечили альтернативникам гарантований ринок збуту на весь час кризи.

У травні 2009-го міжнародна аудиторська компанія KPMG оприлюднила результати щорічного дослідження ринку поновлюваної енергетики, створеного на основі опитування 200 директорів світових енергетичних підприємств. 63% учасників дослідження заявили про те, що очікують збільшення урядових субсидій в альтернативній енергетиці (усього лише рік тому у майбутньому зростанні держдотацій були впевнені лише 37% респондентів). А 78% респондентів висловили впевненість у тому, що проекти в альтернативній енергетиці у 2009-му залишаться економічно вигідними. Зокрема й за рахунок залучення акціонерного капіталу. Основні інвестиції, на думку 42% опитаних KPMG керівників, будуть зосереджені саме у США.

По материалам "Контракты"

RedTram Украина