«Приватбанк» публікує списки боржників у газетах

14 Апреля'09

Теги: кредит, ПриватБанк

У Донецькій області минулого тижня сталася досить знакова подія. Вичерпавши цивілізовані заходи боротьби з тими, хто не повертає кредити, банкіри фактично свідомо пішли на порушення закону. Так, в Краматорську місцева філія «Приватбанку», з благословення головного офісу в Дніпропетровську, опублікувала в місцевих газетах список позичальників, у яких є проблеми з погашенням заборгованості по кредитах. З вказівкою прізвища-імені-по батькові, віку і містом мешкання і з відкритим закликом: будьте з ними обережні.

Треба сказати, що на пропозицію розмістити цю інформацію у вигляді сплачених блоків погодилися далеко не всі місцеві газети, - передає «Громадська правда». Деякі визнали подібний текст прямою дискредитацією конкретних фізичних осіб, розголошуванням таємниці банківського вкладу тощо. Виявилось, що на додаток до основного тексту, «Приватбанк» надав роз'яснення власної юридичної служби.

 

 

«Звертаємо вашу увагу на те, що ч. 4 Закону України «Про інформацію», ч. 2 ст. 32 Конституції України, ст. 302 Цивільного Кодексу України, які передбачають заборону на збір, збереження, використання і поширення інформації про особу, містять дві умови, згідно з якими ця інформація може бути зібрана, збережена, використана або поширена, це:

- згода власника такої інформації
- у випадках, передбачених законом

Щодо першої умови відзначимо, що в договорах, складених з клієнтами банку, чітко прописано право банку в разі порушення з боку позичальника умов договору будь-яким способом доводити до відома третіх осіб інформацію про заборгованість позичальника, а також про наявність і стан майна, переданого в забезпечення виконання обов'язків за договором, - йдеться у зверненні юридичної служби банку. - Таким чином, добровільно підписавши договір з банком, клієнт дає згоду на вказане вище право банку.

Відносно іншої умови, необхідно відзначити, що норми ст. 62 Закону України «Про банки і банківську діяльність» передбачають, що інформація відносно юридичних і фізичних осіб, які утримують банківську таємницю, може розкриватися банками з письмової згоди власника такої інформації. Таким чином, в даному випадку виконуються обидві умови (хоча досить лише одній) правомірності і законності дій банку відносно публікації списків неблагонадійних позичальників».

Проте у людей, фінансові проблеми яких нежданно-негаданно виявилися, так би мовити, надбанням громадськості, дії банку викликали реакцію сповна очікувану. Так, перша людина із списку, відомий в регіоні менеджер в області мас-медіа Юрій Іванов-Тодоров вважає розповсюджену інформацію про свій матеріальний стан явно дискримінаційною. Морально-етична сторона таких взаємин, на його думку, не витримує жодної критики. Менеджер і його юрист готують скаргу на ім’я керівництва Національного банку України і складають позовну заяву до суду. Є інформація про те, що аналогічні заходи робитимуть й інші фігуранти списку.

Втім, найближчим часом практика публікацій списків неблагонадійних позичальників буде розгорнута «Приватбанком» на території всієї України.

За матеріалами Ngo.donetsk.ua

RedTram Украина