Валютний дрейф

(3) 29 July'09

Tags: investments, capital, euro, dollar, currency

Відплив валюти з України триває. Одна з причин відтоку доларів і євро з нашої країни — великі виплати за зовнішніми боргами, здійснювані приватними банками, компаніями й держсектором.

Відплив валюти з України триває. У січні–травні дефіцит платіжного балансу становив $6,55 млрд, тоді як у I кварталі 2009-го показник був на рівні $5,22 млрд. Одна з причин відтоку доларів і євро з нашої країни — великі виплати за зовнішніми боргами, здійснювані приватними банками, компаніями й держсектором. Згідно з даними НБУ, за п’ять місяців поточного року вітчизняний бізнес і уряд повернули іноземним кредиторам $3,7 млрд. Утім, здебільшого боржники платять за короткостроковими боргами, тоді як середньо- і довгострокові (від 1 року) їм поки що вдається рефінансувати або реструктурувати.

Інша причина зростання дефіциту платіжного балансу — скупка валюти населенням у I кварталі 2009-го. За перші три місяці року українці придбали валюти на $2,8 млрд більше, ніж продали.

Велике докризове джерело капіталу для України — прямі іноземні інвестиції — практично всохло, тоді як у 2007–2008 роках закордонні компанії вкладали в нашу країну по $8–9 млрд щороку. Спостерігався й приплив портфельних (здебільшого спекулятивних) інвестицій: 2007-го, наприклад, іноземці вклали в українську нерухомість, землю та цінні папери $5,7 млрд. Однак у другій половині 2008 року почався відплив гарячих грошей: у III та IV кварталах 2008-го іноземні спекулянти забрали з України $1,65 млрд. Приплив прямих іноземних інвестицій у січні–травні 2009-го становив лише $1,8 млрд проти $4,3 млрд за аналогічний період минулого року (загалом у 2008-му Україна отримала $9,9 млрд прямих інвестицій).

Разом з тим розрив між імпортом та експортом зменшується. У січні–травні дефіцит торговельного балансу становив лише $1,2 млрд проти $7,7 млрд за аналогічний період 2008-го.

За прогнозами аналітиків, у другому півріччі 2009-го дефіцит платіжного балансу буде меншим, ніж за перші п’ять місяців цього року (з урахуванням кредиту МВФ і можливої реструктуризації частини зовнішніх боргів): на рівні $3–4 млрд проти $6,5 млрд у січні–травні 2009-го. Однак і в такому разі тиск на гривню буде досить значним: у другому півріччі нацвалюта може знецінитися до 8–8,5 UAH/USD. «Утім, напередодні президентських виборів Нацбанк, напевно, не дозволить гривні обвалитися нижче рівня 8,5 UAH/USD», — припускає аналітик ІК Phoenix Capital Андрій Нестерук. Разом з тим, за словами експерта, економічно обґрунтований обмінний курс на даний момент — 9–9,5 UAH/USD. Якщо після виборів НБУ послабить адміністративне регулювання валютного ринку (імовірно, на початку 2010-го), гривня може подешевшати до 10 UAH/USD.

Ключові слова: валюта, платіжний баланс, зовнішній борг, інвестиції.

По материалам "Контракты"

Top

RedTram Ukraine